مسلمانان! مسلمانی...

در یک جامعه‌ی ایمانی که توحید مبنای روابط اجتماعی و معاشرت های انسانی است، مؤمنین نسبت به یکدیگر وظایفی دارند.

مسلمانان! مسلمانی...

در یک جامعه‌ی ایمانی که توحید مبنای روابط اجتماعی و معاشرت های انسانی است، مؤمنین نسبت به یکدیگر وظایفی دارند. شناخت این وظایف و رعایت آن‌ها، ضامن سلامتی معاشرت‌ها، زدودن کدورت و کاهش اختلاف‌ها است و همبستگی و همدلی را میان مؤمنین تقویت می‌کند. حقوق متقابل مؤمنین سرفصلی مبسوط است که به صورت خاص در حدیثی از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در قالب 30 حق آمده است.[1] ما در ادامه قصد داریم تنها به شرح تعدادی از این حقوق بپردازیم.

حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: مؤمنان نسبت به یکدیگر 30 حق دارند که این حق از گردنشان برداشته نمی‌شود مگر با به جا آوردن آن‌ها یا بخشیدن و عفو طرف مقابل. از جمله این حقوق عبارت است از:

1. بخشش و گذشت

ما وظیفه داریم کوتاهی و خطای دیگر مؤمنان را ببخشیم و از آن چشم‌پوشی کنیم. متأسفانه امروزه فضیلت اخلاقی عفو و صفح بسیار کمرنگ شده؛ در میان همسران، در بین کارگر و کارفرما، بینِ دو همسایه و حتی میان مادر و فرزند.

ما وظیفه داریم کوتاهی و خطای دیگر مؤمنان را ببخشیم و از آن چشم‌پوشی کنیم.

روشن است که نتیجه‌ی این نبخشیدن و عفو نکردن، گله‌مندی و نارضایتی خواهد بود. حال آن‌که بخشش و رحمت بر دیگران میوه‌ی شیرین آرامش را در پی دارد. این آموزه در اسلام بسیار سفارش گردیده است. مضمون بسیاری از روایات این است که بر یکدیگر رحم کنید تا خداوند بر شما رحم کند. یا کودکان را ببخشید و... اساساً یکی از اصول تربیتی در اسلام، تغافل است؛ یعنی آگاهانه و عالمانه خود را به ندانستن و متوجه نشدن بزنیم! و می توان این اصل را در راستای عفو و گذشت دانست.

2. پرده‌ پوشی

یکی دیگر از حقوق متقابل مؤمنین این است که اگر عیبی در برادر یا خواهر ایمانی خود سراغ دارند، آن را در دل نگه دارند و در بوق و کرنا نکنند. این خویشتن‌داری و نگاهداری نفس، کاری بس دشوار و البته ممکن است.

حفظ آبروی مؤمن و خوار نکردن او یکی از وظایف ماست. تردیدی نیست که میل به افشا کردن عیب دیگران وسوسه‌ای از سوی شیطان است؛ زیرا افشای کارِ ناشایستی که در گذشته انجام داده‌اند یا گناهی که اکنون مرتکب شده‌اند یا حتی عیب و نقص جسمی که پنهان و پوشیده است، موجب اشاعه بدی ها و خواست شیطان است. پس پیاده نظام شیطان نباشیم.

5ca08c512e0b8.jpg

3. خیرخواهی

ایمان یعنی محبت یعنی پویایی، پیشرفت و حرکت به سوی کمال، یعنی خیرخواهی برای دیگران و دلسوز دیگران بودن؛ جامعه‌ی ایمانی جامعه‌ای سرد، بی‌روح و بی‌تفاوت نیست زیرا که ایمان در رگ‌های او جاری است. جامعه‌ای که در آن افراد نسبت به سود و زیان یکدیگر هیچ احساس مسئولیتی نداشته باشند جامعه‌ای حیوانی است! زیرا که هر کس در پی دفع ضرر و جلب منفعت خویش است. مؤمن باید همواره اندیشه‌ی صائب و تجربیات ارزشمندش را بی‌دریغ در اختیار دیگران قرار دهد که: «يَجِبُ لِلْمُؤْمِنِ عَلَى الْمُؤْمِنِ النَّصِيحَةُ»[2] خیرخواهی مؤمن به مؤمن واجب است. فراموش نکنیم که خیرخواهی باید با نیت خالص باشد، خیرخواه باید تمام جوانب امر را بسنجد و با زبانی نرم و کلامی شیرین، دیگران را راهنمایی کند.

4. همدردی و همدلی

مؤمن نباید به اندوه و درد برادر ایمانی‌اش شاد شود. باید محزون شود وقتی برادرش محزون است و شاد می‌شود وقتی او را شاد و خوشحال می‌بیند.بنابراین باید غم دیگران را غم خود و شادی آن‌ها را شادی خود بدانیم. در اندوه‌ و مصیبت‌ یکدیگر را تنها نگذاریم. همدردی، محبت و نصیحتمان را از یکدیگر دریغ نورزیم و در غم و شادی‌ در کنار هم باشیم و از ایمانِ هم مراقبت کنیم.

منبع: نشریه شمیم نرجس شماره 36، استاد شایسته‌خو، تنظیم عالمه هاشمی


پی نوشت ها:

[1]. ر.ک: حر عاملی، وسائل الشیعة، قم، مؤسسه آل البیت (علیهم السلام)، ج12، ص212.

[2].حر عاملی، وسائل الشیعة، قم، مؤسسه آل البیت (علیهم السلام)، ج16، ص382.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر