تاب آوری یک ویژگی ذاتی نیست، می توانیم این ویژگی کاربردی را در خود ایجاد کنیم.

مشکلات زندگی مانند نردبان اند!

مشکلات زندگی مانند نردبان اند!

تاکنون درخت های بیابانی را دیده اید؟ در دل کویر می رویند و هیچ باغبانی نیست که به آن ها رسیدگی کند؛ اما محکم و بادوام اند. برعکس درخت هایی که در باغستان ها می رویند و مدام تحت مراقبت و رسیدگی باغبان ها هستند، اگر مدتی به حال خود رها شوند، ممکن است به راحتی از بین بروند.

برعکس باور بسیاری از ما، انسان های موفق کسانی نیستند که در رفاه بزرگ شده اند و هرگز با مشکلی در زندگی رو به رو نبوده اند و یا یک زندگی آرام داشته اند؛ بلکه افراد موفق کسانی هستند که هنر دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و صبر و تحمل در برابر سختی های زندگی را دارند.

بزرگی می گفت: مشکلات زندگی مانند نردبان اند؛ برخی از آن بالا می روند و پیشرفت می کنند و برخی سقوط می کنند و پسرفت...؛ اما چه چیزی باعث می شود برخی افراد این توانایی را داشته باشند که این گونه در برابر ناملایمات زندگی بایستند و پیشرفت کنند؟

افراد موفق کسانی هستند که هنر دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و صبردر برابر سختی های را دارند

این توانایی، همان مفهومی است که در روان شناسی مثبت به آن «تاب آوری» می گویند. روان شناس ها معتقدند افراد «تاب آور» در هر شرایط سختی قرار بگیرند، باز هم آسیب روانی نمی بینند. این افراد از ویژگی های زیر برخوردار هستند.

1- پیوسته از تجربه های خود می آموزند: تجربه های جدید و غیرمنتظره را زود درون سازی می کنند. از خود می پرسند: «نکته جدید یا درسی که می توانم بگیرم چیست»؟

2- زود خود را سازگار می کنند: به لحاظ هیجانی و ذهنی، بسیار انعطاف پذیرند. با ویژگی های شخصیتی متناقض راحت اند. می توانند قوی و لطیف، حساس و سخت، منطقی و شهودی، آرام و هیجانی، جدی و بازیگوش و ... باشند.

3- رابطه دوستانه یا عاشقانه خوبی دارند: پژوهش ها نشان می دهد اگر مردم در شرایط کاری دشوار و تخریب کننده، رابطه دوستانه یا خانواده دوست داشتنی داشته باشند، در برابر تنش ها پایدارترند و کمتر مریض می شوند.

4- احساسات خود را صادقانه بیان می کنند: می توانند خشم، عشق، تنفر، تحسین، غم و طیفی گسترده از هیجانات انسانی را صادقانه و باز تجربه کنند. همچنین در شرایطی که لازم باشد، احساسات خود را آگاهانه فرونشانی می کنند.

5- انتظار دارند کارها خوب پیش برود: آن ها عمیقاً خوش بین و به آینده امیدوارند. می توانند بدون یک نسخته از پیش تعیین شده کار کنند و هنگام بحران، ثبات خود را حفظ می کنند.

6- با دیگران همدلی نشان می دهند: می توانند دنیا را از نظر دیگران ببینند؛ حتی اگر مخالف نظر آن ها باشد.

7- توانایی استفاده از موقعیت ها را دارند: آن ها بدشانسی را به خوش شانسی تبدیل می کنند و توانمندی را از گرفتاری و سختی به دست می آورند. آن ها وقتی درباره تجربه ای سخت صحبت می کنند، می گویند: «اصلا دوست ندارم دوباره چنین تجربه ای داشته باشم؛ اما این تجربه، یکی از آموزنده ترین و بهترین رخدادهایی است که برای من افتاده است.»

افراد تاب آور بدشانسی را به خوش شانسی تبدیل می کنند و توانمندی را از گرفتاری به دست می آورند

8- در هر دهه از زندگی، بهتر و بهتر می شوند: آن ها به شکلی روزافزون در زندگی شایستگی و ثبات بیشتری را تجربه می کنند و از زندگی بیشتر لذت می برند. می توان گفت کیفیت زندگی چنین افرادی، روند صعودی و پیش رونده دارد. آن ها از خود می پرسند آیا امروز بهتر از گذشته می توانم با مشکلات زندگی کنار بیایم؟

تاب آوری یک ویژگی ذاتی نیست و همه با پرورش ویژگی هایی که به آن ها اشاره شد، می توانیم این ویژگی کاربردی را در خود ایجاد کنیم.

منبع: نشریه خانه خوبان (121)، زهرا وافر


مطالب مرتبط