در میان اصحاب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مرد فقیر و کارگری بود که پنج نوبت در نماز جماعت حاضر می شد. او هر روز دامن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را می گرفت و می گفت: «یا رسول الله، دعا کنید من ثروتمند شوم.» ...

مصلحت تو در این نیست
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ 295 7.3 KB 41 0

مصلحت تو در این نیست

شاید حدیث معروف "ثعلبة بنحاطب انصاری" را شنیده باشید. در میان اصحاب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مرد فقیر و کارگری بود که پنج نوبت در نماز جماعت حاضر می شد. او هر روز دامن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را می گرفت و می گفت: «یا رسول الله، دعا کنید من ثروتمند شوم.» پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرمودند: مصلحت تو را در این نمی بینم.» فردا دوباره این خواسته را تکرار می کرد و می گفت: «یا رسول الله، این عنایت را در حق من انجام دهید؛ سعی می کنم از آن ثروت فقط در راه خدا استفاده کنم.» سرانجام پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم برای او دعا کردند تا درس عبرتی باشد.
با درگذشت یکی از خویشاوندان، آن مرد فقیر، ثروت زیادی به دست آورد. او صاحب تعدادی گوسفند شد و گوسفندان زاد و ولد کردند. کسی که پنج نوبت در نماز حاضر می شد، از آن پس فقط جمعه ها می آمد. وقتی آیة زکات نازل شد، مأموران پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم برای گرفتن زکات نزد "ثعلبة بن حاطب" رفتند و گفتند: «آیه نازل شده است و باید از این گوسفندان زکات بدهی.» ثعلبه پرسید: «چه تعداد؟» جواب دادند: «از هر چهل گوسفند باید یک رأس بدهی.» ثعلبه گفت: «زکات این همه گوسفند، بسیار می شود. به پیامبر بگویید ما مسلمان شدیم که جزیه ندهیم؛ مگر نامسلمانیم که می خواهی از ما جزیه بگیری؟!»
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم وقتی این حرف را شنیدند، فرمودند: «وای بر این ثعلبه! گفتم که تو ظرفیت ثروتمندی را نداری و اصرار نکن!»
از این داستان نتیجه می گیریم که گاهی مصلحت نیست بعضی چیزها به انسان برسد. روایت داریم که خداوند متعال فرموده است: «از آن بهترش را ذخیره روز قیامت تان می کنم» بنابراین اگر برای خواسته ای اصرار کردی و به جایی نرسیدی، مبادا از دعا کردن دست برداری و با خدا، امام رضا علیه السلام و دیگر معصومین علیهم السلام قهر کنی که من فلان چیز را خواستم و مستجاب نشد!
سخنران: آیت الله مکارم شیرازی «حفظه الله تعالی»، صحن جامع رضوی، 8/5/88
منبع: کتاب پرتوی اجابت، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی


مطالب مرتبط