مصلحت تو در این نیست

در میان اصحاب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مرد فقیر و کارگری بود که پنج نوبت در نماز جماعت حاضر می شد. او هر روز دامن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را می گرفت و می گفت: «یا رسول الله، دعا کنید من ثروتمند شوم.» ...

مصلحت تو در این نیست

شاید حدیث معروف "ثعلبة بنحاطب انصاری" را شنیده باشید. در میان اصحاب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مرد فقیر و کارگری بود که پنج نوبت در نماز جماعت حاضر می شد. او هر روز دامن پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را می گرفت و می گفت: «یا رسول الله، دعا کنید من ثروتمند شوم.» پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرمودند: مصلحت تو را در این نمی بینم.» فردا دوباره این خواسته را تکرار می کرد و می گفت: «یا رسول الله، این عنایت را در حق من انجام دهید؛ سعی می کنم از آن ثروت فقط در راه خدا استفاده کنم.» سرانجام پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم برای او دعا کردند تا درس عبرتی باشد.
با درگذشت یکی از خویشاوندان، آن مرد فقیر، ثروت زیادی به دست آورد. او صاحب تعدادی گوسفند شد و گوسفندان زاد و ولد کردند. کسی که پنج نوبت در نماز حاضر می شد، از آن پس فقط جمعه ها می آمد. وقتی آیة زکات نازل شد، مأموران پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم برای گرفتن زکات نزد "ثعلبة بن حاطب" رفتند و گفتند: «آیه نازل شده است و باید از این گوسفندان زکات بدهی.» ثعلبه پرسید: «چه تعداد؟» جواب دادند: «از هر چهل گوسفند باید یک رأس بدهی.» ثعلبه گفت: «زکات این همه گوسفند، بسیار می شود. به پیامبر بگویید ما مسلمان شدیم که جزیه ندهیم؛ مگر نامسلمانیم که می خواهی از ما جزیه بگیری؟!»
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم وقتی این حرف را شنیدند، فرمودند: «وای بر این ثعلبه! گفتم که تو ظرفیت ثروتمندی را نداری و اصرار نکن!»
از این داستان نتیجه می گیریم که گاهی مصلحت نیست بعضی چیزها به انسان برسد. روایت داریم که خداوند متعال فرموده است: «از آن بهترش را ذخیره روز قیامت تان می کنم» بنابراین اگر برای خواسته ای اصرار کردی و به جایی نرسیدی، مبادا از دعا کردن دست برداری و با خدا، امام رضا علیه السلام و دیگر معصومین علیهم السلام قهر کنی که من فلان چیز را خواستم و مستجاب نشد!
سخنران: آیت الله مکارم شیرازی «حفظه الله تعالی»، صحن جامع رضوی، 8/5/88
منبع: کتاب پرتوی اجابت، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر