معامله قرن چگونه امنیت و روابط منطقه ای رژیم صهیونیستی را تامین می کند؟

معامله قرن و تزلزل اسرائیل

معامله قرن و تزلزل اسرائیل

اگر تاریخ رژیم صهیونیستی را از ابتدای شکل گیری آن تا کنون مرور نماییم، در می یابیم که اکنون این رژیم با بحران امنیتی در سطح داخلی و منطقه ای روبرواست. بطور کلی هر دولتی برای توسعه و گسترش خویش به امنیت پایدار از یک سو و از سوی دیگر نیاز به پذیرش و توسعه روابط منطقه ای با کشورهای پیرامونی خود دارد. اگر این دو مهم برای یک حکومت سیاسی محقق نگردد، موجبات تزلزل و زوال آن را فراهم می کند. با این توصیف سران رژیم صهیونیستی به ویژه بنیامین نتانیاهو که با بحران مشروعیت داخلی و اتهامات فساد مالی نیز روبروست و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که در جریان رقابت های انتخاباتی آمریکا حضور دارد با وضعیتی متزلزل در داخل آمریکا و فشارهای سنگین رسانه ای در زمینه عملکرد خود روبروست به دنبال این هستند تا با طرح معامله قرن و رونمایی از آن مسئله امنیت و بحران مشروعیت را برای رژیم صهیونیستی و از سوی دیگر نیاز به یک دستاورد برای سیاست خارجی دونالد ترامپ را مرتفع کنند.

اما معامله قرن چگونه امنیت و روابط منطقه ای رژیم صهیونیستی را تامین می کند؟ ابتدا باید بدانیم که هدف «معامله قرن» درهم پیچیدن مسئله قرن یعنی فلسطین است. آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان، اردن و مصر در طراحی و عملیاتی کردن «معامله قرن» نقش ایفا می کنند. اگر به نقشه جغرافیایی ارائه شده در طرح معامله قرن نگاهی بیندازیم، به خوبی پیداست که آمریکا و اسرائیل با اشغال و تصرف اراضی بیشتر فلسطینیان در کرانه باختری و به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر دره اردن و حذف ارتباط مرزی کرانه باختری با اردن و محصاره فلسطینیان در سرزمین‌های تحت حاکمیت اسرائیل و همچنین توقف فعالیت جنبش‌های مقاومت و خلع سلاح آنان، دولت فلسطینی که بر مبنای این طرح شوم شکل می گیرد همه مولفه های یک دولت (جمعیت، سرزمین، حاکمیت و حکومت) در آن ناقص است که بر مبنای این طرح محو راهبرد مقاومت و نابودی گروه های مقاومت در سرزمین های فلسطینی است. زیرا اکنون یکی از چالش های جدی و راهبردی رژیم صهیونیستی توان نظامی گروه های مقاومت فلسطینی است که موازنه قدرت را در فلسطین تغییر داده است و موجب شکست های پیاپی این رژیم اشغالگر در مقابل گروه های مقاومت فلسطینی شده است.

از سوی دیگر، طرح معامله قرن به دنبال ایجاد مشروعیت برای رژیم صهیونیستی در میان کشورهای منطقه و عادی سازی روابط این رژیم با کشورهای عربی منطقه است. نشست منامه در بحرین که چندی پیش از رونمایی طرح معامله قرن در آمریکا برای تشریح و اجرایی نمودن بخش اقتصادی طرح معامله قرن بود به دنبال ایجاد روابط عادی اقتصادی میان این رژیم و برخی از کشورهای عربی منطقه بود که با حضور نمایندگان و تجار اقتصادی کشورهای عربی و هیئتی سیاسی اقتصادی از رژیم صهیونیستی برگزار شد، که البته دستاورد واقعی برای آمریکا و اسرائیل نداشت زیرا هدف از عادی سازی روابط ایجاد روابط اقتصادی و انعقاد قرارداد میان دو طرف است که در نشست منامه محقق نشد.

آنچه اکنون می توان به روشنی دریافت این است که علیرغم همه تحرکات جبهه استکبار برای اجرای طرح معامله قرن و ایجاد جنجال گسترده رسانه ای برای مشروع نشان دادن این طرح تاکنون هیچ یک از اهداف این توطئه شوم که باید آن را (توطئه قرن) نامید محقق نشده است.

آنچه آشکار است اینکه طرح معامله قرن هیچ تغییری در وضعیت ملت مظلوم فلسطین ایجاد نخواهد کرد زیرا این طرح یک ظلم آشکار و تضییع همه حقوق فلسطینیان است. ملت فلسطین همانند 70 سال گذشته در برابر آمریکا و اسرائیل تعظیم نخواهد کرد و زورگویی ظالمانه آمریکا و زندگی در زیر سایه ظلم و ذلت را نخواهد پذیرفت. در سطح بین المللی نیز این طر ح براساس قوانین بین المللی نیست.

مخالفت و ایستادگی ملت و همه گروه های فلسطینی در کرانه باختری و باریکه غزه مقابل این توطئه خباثت آمیز و پافشاری بر راهبرد مقاومت و مبارزه با رژیم صهیونیستی و از سویی مخالفت اکثر کشورهای اروپایی تقریبا تمام کشورهای عربی و اسلامی نسبت به این مسئله و خشم و انزجار گسترده و تظاهرات سراسری مسلمانان در همه کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی همچنان مسیر محقق شدن آرزوهای نامشروع و متوهمانه ایالات متحده آمریکا و رژیم اشغالگر قدس را برای محو آرمان فلسطین و آزادسازی قدس شریف را بسته است و جبهه غربی عبری عربی را در حیرت و دستپاچگی فرو برده است. موج این مخاالفت ها و محکومیت این توطئه شوم به حدی بود که حتی (محمدبن سلمان) که از بنیانگذاران اصلی طرح معامله قرن است، از سران کشورهای عربی خواست تا در مورد این طرح اظهار نظر نکنند و سکوت نمایند.

سران رژیم اشغالگر قدس در فضای کنونی و تحولات سریع منطقه نگران این مسئله هستند که فلسطینیان درکرانه باختری، اردن، غزه و حتی سوریه ساکن هستند اراده کنند که به سرزمین اباء و اجدادی خویش بازگردند. تصور اینکه صدها هزار فلسطینی به سمت سرزمین های اشغالی حرکت کنند و اینکه در مقابل این جبهه عظیم انسانی توپ، تانک و مسلسل اثر نخواهد داشت به کابوس راهبردی رژیم صهیونیستی تبدیل گشته است. همچنانکه اکنون نگرانی این رژیم را از راهپیمایی های بازگشت در نوار غزه می بینیم.

این عدم دستیابی در رسیدن به اهداف طرح معامله قرن و شکست قطعی آن را تا آنجا می توان مشاهده کرد که روزنامه صهیونیستی (هاآرتص) در گزارشی در مورد این طرح می نویسد:«به نظر می رسد زمان بندی رونمایی از این طرح با هدف کمک به چالش‌های سیاسی و قانونی "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل و نه تحقق صلح در منطقه است. .... برای رونمایی از طرح از فلسطینیان دعوت به عمل نیامد و آنها دو سال است که هیچ ارتباط واقعی با دولت ترامپ ندارند در نتیجه این طرح پیش از به دنیا آمدن مرده است.»

رسول نمازی


مطالب مرتبط