معرفی سوره مبارکه نصر

سوره مبارکه نصر در مدینه بعد از هجرت نازل شده است. و در آن بشارت و نوید از پیروزى عظیمى مى‏دهد که به دنبال آن مردم گروه گروه وارد دین...

معرفی سوره مبارکه نصر

سوره مبارکه نصر در مدینه بعد از هجرت نازل شده است. و در آن بشارت و نوید از پیروزى عظیمى مى‏دهد که به دنبال آن مردم گروه گروه وارد دین خدا مى‏شوند، و لذا به شکرانه این نعمت بزرگ پیغمبر اکرم صلّى اللّه علیه و آله را دعوت به «تسبیح» و «حمد» الهى و «استغفار» مى‏کند.معرفی سوره مبارکه نصر


سوره مبارکه نصر در مدینه نازل شده است. این سوره حدود سال هشتم هجرت و پیش از فتح مکه نازل شده و صد و دومین سوره فرود آمده از آسمان وحی است. «نصر» به معنای یاری دادن می باشد.
درباره فضیلت تلاوت این سوره در حدیثی از پیغمبر اکرمصلّی الله علیه و آله و سلّم آمده است: «کسی که آن را تلاوت کند، همانند این است که همراه پیغمبر در فتح مکه بوده است.» همچنین در روایت دیگری فرمودند: «هر کس سوره نصر را بخواند، گویا با پیغمبر در فتح مکه حاضر بوده؛ و هر که در نمازهای واجب و مستحب بخواند، خدا او را بر دشمنانش نصرت دهد.»
در روایت دیگری آمده است: «هر فرد مؤمنی که سوره نصر را با نیت خالص و توجه به خدا و معنای آن بخواند، چون هنگام مرگ، عزرائیل به سوی او آید، او را سلام و بشارت و خوشحالی آورد.»
از امام جعفر صادق علیه السلام نیز روایت شده که فرمودند: «هر کس به خاطر دفع دشمن سوره نصر را بیست و یک مرتبه بخواند، شرّ دشمن از او دفع شود.»

فضای نزول سوره
در سال هشتم هجرت تمام شرایط برای فتح مکه که آن زمان کانون بت‏پرستی و شرک بود، فراهم ‏شده بود. ازاین رو پیامبر به فرمان خدا آماده حرکت به سوی مکه شد. فتح مکه فصل نوینی در تاریخ اسلام می گشود، چرا که مرکز اصلی شرک متلاشی می شد، بتها از میان می رفت، امید بت‏پرستان به یأس و نومیدی مبدل می گشت و موانعی که بر سر راه ایمان مردم وجود داشت، برچیده می شد و همه جهان را متوجه آیین نوپای اسلام می نمود و دروازه کشورهای دیگر را برای مسلمانان می گشود. در یک سخن، فتح مکه برای مسلمانان دستاوردهای مهم مذهبی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به دنبال داشت.
اما فتح مکه با همه دستاوردهای مهمی که برای اسلام می توانست داشته باشد، تهدید بزرگی نیز برای مسلمانان به حساب می آمد، زیرا چه بسا مسلمانان پس از این پیروزی بزرگ، دچار غرور قدرت شده و تلاش و همت خود را عامل اصلی پیروزی بدانند و سرمست از باده پیروزی، از احکام و قوانین الهی تجاوز کنند و وظایف خود را در برابر خدا به فراموشی سپرده و از شکر این نعمت مهم باز مانند.
در این شرایط سوره نصر نازل شد تا مسلمانان را از این آسیب بزرگ که می توانست همه زحمات گذشته آنان را از بین ببرد و پیامدهای فتح مکه را تحت الشعاع قرار دهد، آگاه نماید و راه مقابله با آن را به ایشان بیاموزد.

هدف و ساختار سوره
خداوند سبحان در سوره نصر، به پیامبر بزرگوار خود بشارت و نوید پیروزی بزرگی می‏دهد که به دنبال آن، مردم گروه گروه وارد دین خدا می‏شوند؛ (إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَ الْفَتْحُ (1) وَ رَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجًا)
سپس به پیامبر می فرماید: پس از این پیروزی، پیامبر و سایر مسلمانان نباید خدا را فراموش نمایند، بلکه با ذکر کمالات خدا، او را از هر عیب و کاستی پیراسته بدانند و به این نکته توجه کنند که چگونه خداوند به وعده خود در یاری آنها وفا نمود؛ (فَسَبِّحْ بحِمْدِ رَبِّکَ).
افزون بر این، به شکرانه این نعمت، آنها نیز به تعهدی که در برابر خدا دارند، عمل کنند و در بندگی خدا و اطاعت فرمانهای او کوشا باشند و از گناهان خود به درگاه الهی استغفار کنند. (وَ اسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابَا)

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر