کتاب حدیث همدلی به بررسی سیره و بیانات خورشید هشتم آسمان ولایت، حضرت امام رضا علیه‌ السلام در زمینه وحدت می‌ پردازد.

معرفی و دانلود کتاب حدیث همدلی - تجلی وحدت در سیره امام رضا علیه السلام

معرفی و دانلود کتاب حدیث همدلی - تجلی وحدت در سیره امام رضا علیه السلام

وحدت و انسجام یکی از لوازم رشد ملت ‌ها است که بدون آن هیچ جامعه ‌ای نمی ‌تواند به کمال واقعی خویش نزدیک شود. از سوی دیگر، تفرقه و تشتت و اختلاف و چنددستگی در هر جا و هر گاه و در هر گروهی رخ دهد، ضعف و زبونی و شکست و نابودی و ناکامی را در پی خواهد داشت. این سنت تغییر ناپذیر تاریخ است و مسلمان و غیر مسلمان و شرقی و غربی و دیروز و امروز نمی ‌شناسد.

از این رو اهل‌ بیت عصمت و طهارت، علیهم ‌السلام، نیز به عنوان هادیان امّت اسلامی همواره در پی تحقق این معنای عظیم بوده و کلام و سیره و رفتار آن بزرگواران از شاخص ‌ترین الگوها برای تحقق انسجام اسلامی می‌ باشد.

کتاب حدیث همدلی - تجلی وحدت در سیرة امام رضا علیه السلام به کوشش مهدی مسائلی و توسط اداره تولیدا فرهنگی آستان قدس رضوی تهیه و به چاپ رسیده است.

نوشتار حاضر به بررسی سیره و بیانات خورشید هشتم آسمان ولایت، حضرت امام رضا- علیه‌السلام- در زمینه وحدت می‌ پردازد.

این کتاب دارای مقدمه و دو فصل می باشد. فصل اول کتاب درباره موضوع وحدت و فصل دوم به بیان تجلی وحدت در سیرۀ امام رضا علیه السلام می پردازد.

عناوین فصل اول:

مقصود از وحدت- امّت واحده اسلامی - تعامل و هم اندیشی مسلمانان

عناوین فصل دوم:

پذیرش ولای تعهدی و مصلحت امت اسلام - همنشینی، مراوده و محبت با اهل سنت - تعامل علمی به دور از توهین به مقدسات -نهی از توهین به مقدسات اهل سنت - نهی از جدال و مخاصمه در دین - تبیین صحیح معارف اهل بیت علیهم السلام و رازداری- نهی از سخنان و رفتارهای غالیانه و وهن آمیز - احترام به قوانین مذهبی دیگرمسلمانان - مقابله با تکفیرگرایی

گزیده ای از متن کتاب:

مسلمانان با درک اشتراکات و تأکید بر آن ها، امت واحده اسلامی را به وجود آورده و به مصاف دشمنان اسلام بروند و بی جهت نیروی خویش را صرف دشمنی و مخاصمه با یکدیگر نکنند. این حکمی عقلی و استدلالی برهانی است که قرآن کریم نیز با تأکید بر آن می فرماید: قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ تَعالَوْا إِلى‏ كَلِمَةٍ سَواءٍ بَيْنَنا وَ بَيْنَكُم‏ «اى اهل كتاب! بياييد بر سر سخن كه ميان ما و شما مشترك است بايستيم».

علی کفشگر فرزقی

منبع: حدیث همدلی، مهدی مسائلی

دانلود کتاب


مطالب مرتبط