کتاب چشمۀ معارف رضوی؛ گزیدۀ عیون اخبار الرضا علیه السلام می باشد.

معرفی کتاب چشمۀ حکمت رضوی؛ گزیده عیون اخبار الرضا(ع)

معرفی کتاب چشمۀ حکمت رضوی؛ گزیده عیون اخبار الرضا(ع)

علاقۀ شیفتگان آستان امام‌ رضا علیه السلام به میراث علمی عالم آل ‌محمد صلی الله علیه و آله بهانه ‌ای شد برای ‌اینکه چشمه ‌ای از معارف آن حضرت با الهام از عیون اخبار‌ الرضا علیه السلام عرضه شود تا تشنگان هدایت برای فراگیری بیشتر معارف، به آن کتاب رهنمون شوند.

کتاب چشمۀ حکمت رضوی؛ گزیدۀ عیون اخبار الرضا علیه السلامبه ‌‌سفارش: معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی توسط محمدباقر پورامینی تلخیص و ترکیب شده و ادارۀ تولیدات فرهنگی آستان قدس رضوی آن را تهیه و تولید کردهاست.

مهم ‌ترین ویژگی این کتاب ، تلخیص و ترتیب و ترجمة کتاب عیون اخبار‌ الرضا علیه السلام است که اجرای آن بِدین شرح صورت گرفت:

1. این کتاب گزیده و منتخب مهم ‌ترین احادیث و گفته ‌های عیون اخبار‌ الرضا علیه السلام است که با معیار استفاده برای عموم علاقه‌مندان و شیفتگان خورشید هشتمعلیه السلام به‌ گزینی شده است. این تلخیص با محوریت نسخۀ منتشر شدۀ آقایان علی‌ اکبر غفاری و حمیدرضا مستفید انجام شد.

2. برای رعایت اختصار، سلسله ‌سند روایات حذف شد و در برخی جاها، همچون پرسش‌ و پاسخ ‌ها، به درج نام آخرین راوی بسنده شد.

ترتیب متون انتخابی، فراتر از چینش کتاب عیون اخبار‌ الرضا علیه السلام انجام شد و این اثر در سه فصل «زندگی» و «معارف» و «زیارت» امام‌رضا علیه السلام تنظیم شد. معارف و اندیشۀ تنظیمی در فصل دوم نیز در سه ردۀ «عقاید» و «احکام» و «اخلاق» ارائه شد؛ ازاین ‌رو در این قسمت، نسبت به اصل کتاب عیون اخبار‌ الرضا علیه السلام، برش و جا به‌ جایی ‌های فراوانی صورت گرفته است.

عبارات منتخب از این کتاب:

عباس نجاشی اسدی گوید: از امام‌ رضا علیه السلام پرسیدم: «صاحب مقام امامت شمایید؟» فرمودند: «به خدا آری، امامت بر تمام انس و جن [از آن من است].»

ابراهیم ‌‌بن ‌عباس: ... امام ‌رضا علیه السلام شب ‌ها کم می ‌خوابیدند و بیشتر بیدار بودند و اکثر شب ‌ها را به بیداری صبح می‌ کردند. فراوان روزه می‌ گرفتند و روزۀ سه روز در هر ماه را از دست نمی‌ دادند و می‌ فرمودند: «این، روزۀ یک عمر است». بسیار خیررسان و اهل صدقۀ پنهانی بودند و این کار را بیشتر در شب ‌های یکسر تاریک انجام می ‌دادند. پس هرکه می ‌پندارد در فضل و بزرگی کسی مانند ایشان را دیده است، باورش نکن.

علی کفشگر فرزقی

منبع:

چشمۀ معارف رضوی؛ گزیدۀ عیون اخبار الرضا علیه السلام

لینک دانلود


مطالب مرتبط