معرفی کوتاهی از کتاب اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)

اندیشه ی سیاسی امام خمینی مبتنی بر اسلام است

معرفی کوتاهی از کتاب اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)

اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)، تألیف: مریم السادات حسینی ،تاریخ انتشار: فروردین 1393، تعداد صفحات: 316، نوبت چاپ: اول، زمستان 1392

اندیشه ی سیاسی امام خمینی مبتنی بر اسلام است. در این اندیشه، ساماندهی زندگی سیاسی جامعه ی اسلامی محور تأسیس نظام سیاسی بوده و با توجه به اهمیت ساماندهی حیات سیاسی و اجتماعیِ انسانِ مسلمان در جامعه ی اسلامی و با هدف فراهم‌كردن امكانات رشد و تعالی او و با پیش فرض های برخاسته از دین و اهداف آن به پیش می رود. مبانی اندیشه ی سیاسی امام خمینی متأثر از اندیشه ی سیاسی اسلام، در حوزه ی مبانی و پیش فرض های كلامی، فلسفی و اخلاقی ثابت است اما در زمینه ها و شرایط محیطی و در چارچوب مبانی و اصول و قواعد، متغیر و منعطف و متأثر از ارزیابی شرایط و اقتضائات زمانی و مكانی جوامع اسلامی است. از این رو در اندیشه ی سیاسی شیعه، مسئله ی پیروی از مجتهد واجد شرایط زنده مورد تأكید قرار گرفته است. اندیشه‌ی امام خمینی از سال 1341‌ش براساس رویكرد شیعی برای اصلاح وضع موجود باعث تحول در رویكرد نظری و كاركرد اجتماعی و سیاسی عالمان شد و در این مسیر هم به هدایت رفتارهای سیاسی خود و مقلدان پرداخت و تقیه یعنی اندیشه و عمل سیاسیِ معطوف به حفظ شیعه كنار رفت و اندیشه ی اسلام انقلابی محورِ تلاش ها واقع شد.

در این اثر به بررسی مبانی اندیشه ی امام در فلسفه، عرفان و اندیشه‌ی سیاسی اسلام پرداخته شده است. منابع و متون اندیشه ای امام خمینی معرفی شده اند، بنیادهای نظری اندیشه ی سیاسی امام خمینی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به مباحث مهم و بنیادین اشاره شده است. در ضمن مبانی معرفت شناسی، هستی شناسی و انسان شناسی، عرفانی، كلامی و فقهی و اصولی اندیشه ی سیاسی ایشان مورد بررسی قرار گرفته است.

در بررسی مباحث مهم اندیشه ی سیاسی امام خمینی هم به بحث از دین و سیاست، ضرورت حكومت، حكومت مطلوب، ویژگی های حاكم اسلامی، شرایط ولی فقیه، اندیشه ی جمهوری اسلامی، نقش مردم در مشروعیت حاكم و حكومت اسلامی، محدوده ی اختیارات حكومت اسلامی و وظایف و جهت گیری های حكومت اسلامی پرداخته شده است كه امید است مورد استفاده ی علاقه مندان مطالعات انقلاب اسلامی قرار گیرد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر