معیارهای انتخاب اسباب بازی

اگر اسباب بازی ها زیاد باشند، کودک نمی داند با کدام بازی کند و فکرش را متوجه کدام یک گرداند و به کدام علاقه مند شود ، در نتیجه از همه آن ها دل زده می شود.

معیارهای انتخاب اسباب بازی

اگر اسباب بازی ها زیاد باشند ، کودک نمی داند با کدام بازی کند و فکرش را متوجه کدام یک گرداند و به کدام علاقه مند شود ، در نتیجه از همه آن ها دل زده می شود و از هیچ یک استفاده لازم را نمی برد . بنابراین ضرورتی برای تنوع زیاده از حد اسباب بازی نیست . اگر اسباب بازی کودک بیش از حد متنوع باشد ، کودک مجال تمرکز بر آنها را نمی یابد و مدام از این وسیله به وسیله دیگر توجه پیدا می کند و نمی تواند با تمرکز ذهنی روی آنها به پرورش ذهنی خود بپردازد . البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که کودکان در سه سال اول زندگی ، به سرعت علاقه خود را به یک اسباب بازی از دست می دهند . آنها در این سنین نیاز به اسباب بازی متنوع و زیادی دارند . البته در این سنین هر نوع وسیله ای می تواند برای کودک اسباب بازی باشد . بنابراین تهیه اسباب بازی های مختلف برای کودک ، نقش مهمی در رشد فکری و پرورش قدرت خلاقیت او دارد .

چند منظوره وتحریککننده بودن

هنگام خرید اسباب بازی ، باید به این نکته دقت کرد که آیا اسباب بازی آن قدر چندمنظوره هست که برای انواع بازی ها کاربرد داشته باشد و با افزایش سن کودک هنوز قابل استفاده باشد و آیا سرگرم کننده هست ؟ یک بسته مکعب با یک توپ نرم اسباب بازی مناسبی است زیرا می توان در سنین مختلف به یک اندازه از آن لذت برد محرک قوه تخیل و بازی فعال است . اسباب بازی های مکانیکی این اندازه مفید نیستند زیرا نمی توان کار زیادی با آنها کرد و کودک خیلی زود حوصله اش از آنها سر می رود .

بازی ها می توانند ارزش آموزشی و غنی سازی ادراکات کودکان را داشته باشند ، اسباب بازی هایی که از این نظر بیشترین فایده را دارند آن هایی هستند که کودک می تواند با آنها بازی های مختلفی انجام دهد ، نه اینکه صرفا مجبور باشد به صورتی کلیشه ای و از پیش تعیین شده با آنها بازی کند .

مثلا اسباب بازی هایی که به هم جفت می شوند یا می توان آنها را بر روی هم قرار داد و با استفاده از آنها اشکال مختلفی را ساخت ، از سنین پایین به کودکان می آموزند که می توانند لوازم مختلف را با استفاده از مهارت دست و ذهن خود تغییر دهند .

علاوه بر آن هوش فضایی و عمق ادراک آنها را نیز افزایش می دهند .

اگر کودک هنوز درپوش ماهی تابه را ترجیح می دهد ، نباید مایوس شد ، زیرا وسایل خانه می توانند اسباب بازی های بسیار مفید ، سرگرم کننده و ایمنی باشند .

برای داشتن ارزیابی از اینکه آیا در هر برهه زمانی خاص ، بهترین اسباب بازی ممکن انتخاب شده است یا خیر ، واکنش کودک بیشترین اهمیت را دارد .

والدین مجبور نیستند جدیدترین اسباب بازی های آموزشی را خریداری کنند زیرا هر چیزی که کودک را مجذوب کند ، برای او جنبه آموزشی دارد . کودکان ذاتا یاد گیرنده هستند و هر چیزی که مورد علاقه کودک قرار بگیرد ، مطلبی به او می آموزد .

سادگی و قیمت مناسب

اسباب بازی مفید و لازم برای کودک آن است که او را به کار و فعالیت و جنب و جوش وادارد و نیروها و استعدادهای نهفته وجود او را بیدار کرده و به کار اندازد .اما بعضی از اسباب بازی های لوکس و پرزرق و برق و گران قیمت ، نه تنها این خاصیت را ندارند ، بلکه روحیه مصرفی و تجمل گرایی و فخر فروشی را در کودک تقویت می کنند .

خود کودک می تواند به وسیله کاغذ، مقوا، قوطی ، چسب و امثال اینها ، اسباب بازی درست کند یا اسباب بازی های خریده شده را تکمیل نماید . گاهی استفاده از خورده چوب های نجاری و سنباده زدن آن ها به دست کودک بهترین وسیله برای رشد هوش تجسم فضایی اوست .

از سوی دیگر ، وسایل ساده و محکم برای بچه ها مناسب تر است .

نکته ای که در اینجا در خور تامل است این است که با این کار از همان کودکی ، ما به دست خود کودکان مان را با لوکس گرایی آشنا می کنیم و آنها را با این مساله عادت می دهیم . این عادت در زمینه دیگر چون کفش و لباس و وسایل زندگی نیز وجود دارد و هزینه های سنگینی را بر دوش اقتصاد خانواده تحمیل می کند . وقتی کودکان به این روش ها خو می گیرند توقع دارند که در آینده نیز زندگی لوکس داشته باشندو اگر چنین امری میسر نشد و توقعات آنها برآروده نشود یا در زندگی خانوادگی خود ناگزیر به صرفه جویی باشند ، احساس ناخشنودی و احیانا شکست می خورند و چه بسا مشکلات جدی برای آنها ایجاد می شود که گاه به ناسازگاری می انجامد . این مطلب در مورد دختران از اهمیت بیشتر برخوردار است . بررسی مشکلات و ناسازگاری های موجود در روابط زن و شوهر در خانواده ها نشان می دهد که بخش مهمی از این مشکلات ریشه مالی دارد که آنها نیز غالبا ناشی توقعات مهار نشده همسر است . بذر این گونه توقعات حساب نشده معمولا در دوران کودکی و نوجوانی پاشیده شده و زندگی آینده کودک یانوجوان با مشکلات جدی رو برو می کند . در هر حال ایجاد و پرورش روحیه اشرافی و رفاه زده و خوگرفتن به زندگی پرزرق و برق عادتی ناپسند است که نباید در کودکان و نوجوانان به وجود آید .

کودکان باید با رنج ها و مشکلات طبیعی زندگی آشنا شوند تا افرادی شکننده و رفاه زده که آمادگی زندگی در جهان واقعیت ها را ندارند ، بار نیاید .

بنابراین بهترین وسایل بازی کودکم لزوما اسباب بازی های گران قیمت نبوده و چه بسا بعضی از اسباب بازی های مدرن اجازه خلاق را از کودک می گیرد پس بهترین وسایل بازی وسایلی هستند که شکل و اندازه از پیش تعیین شده ای ندارند و کودک خود می تواند به هر گونه که مایل باشد آنها را شکل دهد و آنچه را که به ذهن اش می رسد با آن بسازد .

موادی مانند خمیر مجسمه ، گل رس، شن و ماسه و مانند آنها به علت ماهیت آزاد و انعطاف پذیرشان ، ضمن آن که کودک را در کشف مطالب جدید یاری می کنند او را در زمینه تخلیه هیجان ها نیز کمک می کنند . البته در میان اسباب بازی ها – متاسفانه در کشور ما که هنوز انواع متناسب با فرهنگ ایرانی مورد توجه نبوده و فقط اسباب بازی های خارجی بازار را اشباع کرده اند – عروسک و حیوانات جای خاصی دارد که به زندگی واقعی نزدیک تر است و می توان " نیاز به خویشتن" را در روابط کودک و عروسک جلوه گر کند .

بسیاری از پدران و مادران دیده اند که فرزند آنها دقایقی را با عروسک خود خلوت کرده و در نقش مادر ، معلم ، پزشک ، آدم خوب و .... با او سخن می گوید ، او را تشویق می کند ، آموزش می دهد و ... همه این ارتباطات با عروسک ، هم افزایش دهنده توانایی و خویشتن پنداری مثبت در کودک و هم کاهش دهنده ترس ها و حسادت ها و کینه های او می شود .

فکر نکنید که بچه ها حتما اسباب بازی های گران قیمت را دوست دارند ، بلکه وسیله بازی برای آنها می تواند یک قاشق و یا یک قابلمه باشد . والدین نباید برای اینکه خودشان وقت آزاد داشته باشند ، اطراف فرزندان شان را پر از اسباب بازی کنند تا آنها را به نحوی مشغول کنند .

هر چه اسباب بازی ها ساده تر ، ارزان تر و در دسترس تر باشد کودک بیشتر عمل خلاقانه با آن انجام می دهد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر