اگر به دنبال موفقیت در کارآفرینی هستید، بهتر است بدانید که برای جلب رضایت مخاطبان، باید به بازخوردهای آنان گوش دهید تا از این طریق خدمات یا عمل‌کرد خود را ارتقا ببخشید.

مغز آدم های موفق چطور کار می کند؟

مغز آدم های موفق چطور کار می کند؟

طرز تفکر مشترکی که در ذهن همه ی افراد موفق دنیا می گذرد

ابهت، اثرگذاری و درآمد کافی، از سرفصل هایی ست که بیش از هفتاد درصد آدم ها، برای تعریف افراد بسیار موفق از آن ها استفاده می کنند؛ اما رسیدن به یک وضعیت عالی، شهرت و منابع فراوان، نیازمند الگوی ذهنی و طرز فکر خاصی ست. همه ی ما در رابطه با اینکه این افراد چگونه موفق به جمع آوری ثروت یا کسب شهرت زیاد می شوند، چیزهای دیده یا شنیده ایم؛ اما سؤال اینجاست که واقعاً در ذهن افراد موفق چه بوده است؟

جاه ‌طلبی ها را خرج خیال پردازی نمی کنند

اگر شما فردی رؤیاپرداز و خلاق هستید یا در زمینه ای خاص مهارت دارید، در این باره ‌که با استعدادهای خود چه‌ کارهایی می توانید انجام دهید، در رابطه با اینکه چگونه می توانید از این استعدادها در راستای دغدغه های خود استفاده کنید و در مورد کارهایی که می توانید برای ارتقای جامعه به طورکلی انجام دهید، فکر کنید و مطمئن باشید که تلاش های شما نادیده انگاشته نخواهد شد.

بدون گام برداشتن در چنین مسیری، شما به جای فکر کردن درباره ی عملی‌کردن جاه طلبی های تان، تنها به خیال پردازی خواهید پرداخت. این تنها برای داشتن چشم انداز کافی نیست! شما همچنین باید راهی برای به اشتراک گذاشتن آن پیدا کنید. هرگز اجازه ندهید که اشتیاق حاکم بر شما کهنه شود و برای این کار، مهارت های خود را تقویت کنید. از دیگران مهارت های شان را یاد بگیرید و ایده های جدید خود را با آنان به اشتراک بگذارید. این مسیری ست که شما را به موفقیت در مراتب بالا می رساند.

از دیگران مهارت های شان را یاد بگیرید و ایده های جدید خود را با آنان به اشتراک بگذارید.

شکست ها را مقدمه ی پیروزی می دانند

لحظات لطمات و غم های بزرگ، مرکز ثقل خاطرات ما را تشکیل می دهند. اینکه چگونه ما با این شرایط مواجه می شویم، می تواند شخصیت واقعی مان را به ما نشان دهد. برای «الیزابت هولمز»، خاطره ی اصلی وی، مرگ عمویش بود که او را به سمت بلندپروازی برای کمک به بشریت سوق داد. وی دستگاهی را اختراع کرد که قادر است وضعیت سلامت افراد را نظارت کند و بیماری آن ها را قبل از گسترده شدن، تشخیص دهد. هم اکنون وی یکی از جوان ترین میلیاردرهای جهان به حساب می آید و اختراعش، جان افراد بسیاری را نجات می دهد. این طرز فکر نه تنها برای موفقیت مهم است، بلکه به طور کلی برای زندگی نیز مهم است.

واقعیت این است که زندگی پر از مشکلات است و اگر ما نتوانیم این مشکلات را پشت سر بگذاریم، شکست خواهیم خورد. در برخی شرایط به شدت سست، بی روح و افسرده می شویم؛ در صورتی ‌که باید کنترل خود را دوباره در این شرایط به دست بگیرید؛ هرچند از این بابت آسیب دیده اید، قوی تر خواهید شد. اگر تاکنون در شرایطی بوده اید که احساس ناامیدی بر شما غالب شده است، در این حالت نمانید و تنها روی کاری تمرکز کنید که می تواند در شما احساس بهتری ایجاد کند.

5e615da2d9b52.jpg

بی بدیل هستند

اگر به دنبال موفقیت در کارآفرینی هستید، بهتر است بدانید که برای جلب رضایت مخاطبان، باید به بازخوردهای آنان گوش دهید تا از این طریق خدمات یا عمل‌کرد خود را ارتقا ببخشید؛ در غیر این صورت، شخص دیگری نقاط ضعف شما را پیدا خواهد کرد و مشتریان تان را خواهد گرفت؛ چراکه شما به خوبی از اصول خدمت رسانی به مشتری پیروی نکرده اید. به ‌عبارت ‌دیگر، اگر در حال انجام کاری منحصربه فرد و پیچیده نیستند، پس فردی بی بدیل نیستید. باید روی ایجاد رابطه ای قوی با مخاطبان تان کار کنید تا به کارآفرینی بی بدیل بدل شوید.

به خلاقیت و مولد بودن فکر می کنند

گاهی منحصربه فرد و اصیل بودن، بدون قصد و نیت تغییر جهان، نمی تواند ثمربخش باشد. اگر شما در کاری خوب هستید، حداقل یک روز در هفته را برای پرورش خلاقیت خویش در آن صرف کنید. اگر دنبال این هستید که روزی فرد بسیار موفقی شوید، داشتن چنین ذهنیتی بسیار مهم است. این درست است که اغلب ممکن است ما برای کارهایی که در آن خوب هستیم زمان کافی نداشته باشیم، ولی احتمالاً می توان زمان هایی خالی در طول هفته برای این کار پیدا کرد. این کار به ما کمک می کند که احساس مولد بودن به ما دست دهد و انرژی مثبت، تمام وجودمان را فرابگیرد. بدون انجام چنین کاری، خطر اینکه شما در زندگی تان احساس نارضایتی کنید وجود دارد. در نهایت باید گفت که سرگرمی های ما، بخشی از وجودمان هستند و از فردیت مان نشأت می گیرند.

مشکلات را می پذیرند و سرسخت هستند

موفقیت بسیار، همواره به معنای ثروت بسیار نیست و اغلب به این معناست که بهترین فرد در انجام کاری باشید و در این مورد، هنرهای رزمی ملاک ماست. «بروس لی» در اجرای فن های رزمی بی رقیب بود و درباره ی اینکه دیگران چه نگاهی به فن های رزمی وی دارند، بی تفاوت بود. وی به جهانیان پتانسیل جسم انسان را نشان داد.

یکی از به یادماندنی ترین نقل قول های منتسب به وی این است: «برای یک زندگی راحت دعا نکنید، برای قدرتمند ماندن و تحمل سختی ها دعا کنید.» واقعیت این است که سخت کار کردن و عزم راسخ، شما را از میان اغلب لحظات سخت زندگی عبور خواهد داد. سختی ها به ما می آموزند که چگونه در شرایط سخت شرایط را مدیریت کنیم و راه برون رفت از آن را پیدا کنیم.

اگر شما به بحرانی اقتصادی نزدیک می شوید، همواره راهی برای مدیریت امور مالی تان وجود دارد. برای مثال شما می توانید کارهایی از قبیل خبرنگاری آزاد در فضای مجازی، انجام نظرسنجی های آنلاین، گرفتن کلاس های تدریس انگلیسی از طریق اسکایپ و... برای به دست‌آوردن کمی پول انجام دهید. این کارها راه حل‌های دائمی نیستند؛ ولی می توانند به مدیریت مشکل تان کمک کنند.

سختی ها به ما می آموزند که چگونه در شرایط سخت شرایط را مدیریت کنیم و راه برون رفت از آن را پیدا کنیم.

توانایی مواجهه ی مؤثر با مشکلات در زمان های سخت، یکی از الزامات وجودی برای انسان های بسیار موفق است. این توانایی به آن ها، راه های در دسترس برای حل مشکلات را نشان می دهد و برای طراحی برنامه های احتمالی و استراتژی های خروج از مشکلات کمک می کند. چنین طرز فکری، به اعتماد به نفس و احساس امنیتی بیشتر می انجامد. بدون این گونه طرز فکر، شما همواره مغلوب ترسِ ازدست دادن دارایی های خود می شوید و نتیجه ی آن، چیزی جز اختلالات در سلامتی تان نخواهد بود.

مثل همه، تسلیم افکار معمول ناامیدکننده نمی شوند

وقتی تصمیم می گیرید هنجارهای تثبیت شده در جامعه (ناامیدی، بیکاری و...) را به چالش بکشید و تلاش کنید به مقابله با انحرافات بروید، مطمئن شوید که برنامه ای متقن دارید. اینکه انسان تلاشی نکند و انتظار داشته باشد، به طور معجزه آسایی به شهرت دست یابد، باوری نادرست است. هر تصمیم بزرگی را باید با درست فکر کردن درباره ی آن عملی کرد و قبل از اینکه هر تصمیم بزرگی را عملی کنید، همه ی جوانب مثبت و منفی آن را بسنجید؛ چراکه بی دقت و سریع عمل‌ کردن، فضیلت نیست. با این ‌حال این را نیز در نظر بگیرید که تعلل، ممکن است پشیمانی به بار آورد؛ پس تعادلی بین این دو ایجاد کنید.

منبع: نشریه پیام زن، دوره 26، اسفند 1396، مصطفی شهسواری


مطالب مرتبط