مقام علمی شهید مدرس

در حالات ایشان هست که دوست و دشمن و موافق و مخالف منتظر حضور مدرس در مجلس بودند...

مقام علمی شهید مدرس

آیت الله مدرس، هم فقیه بود. هم حکیم و مفسر بود، متأسفانه شخصیت علمی، معنوی و اجتماعی او تحت الشعاع شخصیت سیاسی او قرار گرفت. این روزها هرچه از مدرس گفته می شود، از حیث سیاسی است.

برای عظمت علمی این بزرگوار همین کافی است که بدانیم وقتی از نجف تقاضا می کنند، شما پنج نفر مجتهد را معرفی کنید که ناظر بر قوانین مجلس شورای ملی آن زمان باشند، از سوی مرحوم آخوند خراسانی و مرحوم ملا عبدالله مازندرانی یک لیست بیست نفره فرستاده می شود. می گویند: شما از بین این بیست نفر، پنج نفر را انتخاب کنید. در آن لیست چه کسانی بودند؟ مثلاً مرحوم آخوند زین العابدین گلپایگانی که هم ردیف شیخ انصاری بود. مرحوم آیت الله العظمی آسید ابوالحسن اصفهانی که در لیست بیست نفر هست، از جمله مرحوم مدرس (ره). یعنی از سوی استادش مرحوم آخوند خراسانی وقتی معرفی می شود در ردیف شخصیت های تراز اول، یعنی مدرس از نظر علمی و فقهی یک فقیه تراز اول است. ایشان از مراجع همزمان خودش چیزی کم نداشت.

وجود یک چنین شخصیتی به مجلس شورا عظمت می داده است. در حالات ایشان هست که دوست و دشمن و موافق و مخالف منتظر حضور مدرس در مجلس بودند. ولو مخالفین تا مدرس مجلس نمی آمد، مجلس نبود. یک مجتهدی در این حد مدتی نماینده است که حالا ما یک مجتهد هم در تمام مجلس شورای متأسفانه نداریم. بعد در اصفهان شروع به تدریس فقه و اصول و تدریس حکمت و نهج البلاغه می کنند. ایشان در اصفهان و تهران سالها تدرس می کند. در مدرسه سپهسالار آن زمان و مدرسه عالی شهید مطهری که الآن هست. شاگردان ایشان که فراوان هستند، آیت الله حاج میرزا علی آقای شیرازی که مرحوم شهید مطهری محو مقامات معنوی این بزرگوار بوده که اشاره می کنیم. مرحوم آ میرزا ابوالحسن شعرانی که از شاگردان مرحوم مدرس بودند. آیت الله جوادی آملی افتخار می کند به شاگردی مرحوم شعرانی، شعرانی شاگرد آیت الله مدرس است. مرحوم شعرانی عالم کم نظیری بود و تسلط ایشان به علوم، زبان فرانسه، زبان ابری، ترکی، انگلیسی، یک شخصیت و علامه کم نظیر بودند. ایشان محو شهید مدرس می شود. مرحوم آیت الله میرزا هاشم آملی که ایشان می گوید: من سنی نداشتم و در مدرسه سپهسالار، مدرسه شهید مطهری بودم که مدرس مرا دید و گفت: اینجا چه کار می کنی؟ گفتم: درس می خوانم، چه درسی؟ اسفار می خوانم. تو به این سن و سال اسفار می خوانی! از من امتحان گرفت و خیلی خوشش آمد و سفارش کرد به من اتاق خوبی بدهند و خادم مواظب من باشد. دهها شخصیت شاگردان این فقیه بزرگ بودند.

هم مباحثه ها، آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی هم مباحثه ایشان بوده است. مرحوم سید علی کازرونی هم مباحثه ایشان بوده است. هم حجره ایشان مرحوم آیت الله شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی بوده است و ایشان در حالات شهید مدرس نقل می کند که مدرس اهل تهجّد بود. مرحوم نخودکی که مقامات معنوی فوق العاده دارد، ذکر خیر مقامات معنوی مدرس را دارد و می گوید: مقید به نماز شب بود و تمام ایامی که با هم بودیم او مقید به نماز شب و تهجّد شبانه بود. کتاب های فراوانی دارد که من نام بردم. دو جلد حاشیه بر رسائل شیخ انصاری(ره) دارد و جالب است این حاشیه را در 24 سالگی قبل از رفتن به نجف نوشته است که تقریرات درس استادش مرحوم درچه ای و مرحوم شیخ مرتضی ریزی بوده است و نظرات خودش هم در این کتاب می گوید. رساله ای در ترتُب دارد، در شرط متأخر دارد، علم کلام دارد، رسائل فقهیه دارد و مفصل است. همین جا برای اینکه تاریخ زندگی این بزرگوار را گفته باشم، اشاره کنم که نقش استاد در تربیت انسان ها خیلی مهم است. یکی از اساتید ایشان مرحوم آخوند کاشی بوده است یا مرحوم جهانگیر خان قشقایی کسی که سالها تحت تأثیر نفس مرحوم قشقایی باشد معلوم است چه درست می شود و چه شخصیت معنوی این اساتید بزرگوار تحویل جامعه می دادند. مرحوم آیت الله ارباب شیفته مرحوم آخوند کاشی بود. ایشان در مورد نماز مرحوم آخوند کاشی می فرمود: نماز مرحوم آخوند کاشی افتخار اسلام است. حاج آقا رحیم ارباب خودش با مقامات معنوی فوق العاده که مقامات حاج آقا رحیم کم نیست، می فرمود: نماز استاد ما آخوند کاشی افتخار اسلام و ما بود. مرحوم ارباب از رئیس حوزه اصفهان نقل می کند، شخصیتی به نام آسید محمد رضا خراسانی، می گوید: یک شب به مدرسه صدر آمدم، از هر جای مدرسه صدای سبوحٌ قدوسٌ می شنیدم. گفتم: منشأ این صدا کجاست، گشتم و دیدم اتاق مرحوم آخوند کاشی است. چون مرحوم آخوند در حجره در مدرسه زندگی می کرد.

باز قصه ای را خود حاج آقا رحیم ارباب نقل می کند، این بزرگوار با آن مقامات معنوی تازه محو مرحوم آخوند کاشی بود. می گوید: یک وقت استاد (آخوند کاشی) به من فرمود: چون اهل غذا نبود، یک نام و پنیری می خورد. یک شب فرمود: امشب هوس بادمجان کردم. استادی که به هر قیمتی خواستیم راضی اش کنیم یک شب غذای گرم بخورد، راضی نبود خودش امشب پیشنهاد غذا کرد. رفتم بازار و تهیه کردم و در حجره مرحوم کاشی آتشی به پا کردم، شروع به درست کردن غذا کردم، مرحوم آخوند کاشی مشغول نماز شد. چنان محو نماز این استاد و مناجات این استاد شدم، نماز ایشان تمام شد و دیدم دود از غذای من بلند شد و تمامش سوخت! مرحوم آخوند نگاهی کرد و فرمود: امشب هم غذا سوخت و مقدر ما همان نان و پنیر است! یعنی مرحوم حاج آقا ارباب محو کمالات آخوند کاشی بود. فکر نکنید اینها غذا نمی خوردند، نه! امیرالمؤمنین در نهج البلاغه جواب دادند و فرمودند: غذای من خیلی ساده بود، دو قرص نان. بعضی می گویند: چطور می شود با این غذا فتح خیبر کرد؟ حضرت جواب می دهد: «إِنَّ الشَّجَرَةَ الْبَرِّیةَ» درختان جنگلی خیلی مقاومتشان بیشتر است تا یک درختی که شما در خانه پرورش دادی. الآن این درخت را شما دو سه روز مسافرت بروی و آب ندهی، پژمرده می شود. اما درختان جنگلی اینطور نیست. همه مقاومت ها به خوردن نیست.

منبع: سخنرانی حجة الاسلام حسینی قمی، پایگاه سمت خدا، سال 1397.

--------

پی نوشت ها:

1. نهج البلاغه، نامه 45.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر