مقام و جایگاهی که اسلام برای مجاهدان و شهیدان بیان کرده بی مانند است،‌ روایت نیز، نمونه روشنی از این مقام و جایگاه است که ما از درك آنان ‏عاجزيم.

مقام و اجر شهید در روایت امام رضا علیه السلام

مقام و اجر شهید در روایت امام رضا علیه السلام

قرآن كريم، درباره كساني كه در راه خدا جهاد می کنند یا كشته می شوند آیات بسیاری دارد مانند آیه 154 سوره بقره که خداوند درباره شهیدان می فرماید: «وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْواتٌ بَلْ أَحْياءٌ وَ لكِنْ لا تَشْعُرُون‏» [1]- هر كسي را كه در راه خدا كشته و شهيد شد، مرده نپنداريد؛ بلكه او زنده جاويد است و ليكن شما اين حقيقت را در نخواهيد يافت.

رسول گرامی اسلام و ائمه طاهرین علیهم السلام نیز درباره مجاهدان و شهیدان، سخنان بی نظیری دارند که اهمیت و جایگاه این دو گروه را می رساند. در روایتی زیبا از امام رضا علیه السلام، به مقام و جایگاه این دو گروه اشاره شده است:

مقام و جایگاه مجاهدان

امام رضا علیه السلام نقل می کند كه حسين بن على علیه السلام فرموده: «در حالى كه امير المؤمنين (ع) براى مردم خطبه مى‏ خواند و آنها را به جهاد در راه خدا بر مى ‏انگيخت جوانى از ميان مردم برخاست و گفت: اى على! مرا از فضيلت جهادكنندگان در راه خدا با خبر كن. پس على (ع) در پاسخ او فرمود: وقتی من و رسول خدا (ص) از غزوه ذات السلاسل باز مى‏ گشتيم. پس من از آن حضرت آنچه را كه تو از من سؤال كردى پرسيدم، پيامبر (ص) فرمود: هنگامى كه رزمندگان در راه خدا اراده جنگ مى ‏كنند، خدا دورى از آتش را براى ايشان مقرّر مى ‏فرمايد.

و هنگامى كه براى جهاد در راه خدا آماده مى ‏شوند، خدا به وجود آنها به فرشتگان مباهات و افتخار مى ‏كند.

و زمانى كه با خانواده خود وداع مى ‏كنند، ديوارها و خانه‏ها برايشان مى‏ گريد و در اين حال از گناهان خود بيرون مى ‏آيند، به مانند مارى كه از پوست خود بيرون مى‏ شود.

و خداى‏ بر هر يك از اين مردان مجاهد چهل هزار فرشته مى‏ گمارد تا او را از رو برو و پشت سر و سمت راست و سمت چپ حفاظت و نگهدارى كنند.

ايشان هيچ كار نيكى انجام نمى ‏دهند مگر آنكه بيشتر از آن در نامه اعمالشان نوشته مى ‏شود و هر روز براى آنها عبادت هزار مرد كه هزار سال خدا را عبادت مى ‏كنند و هر سال عبادت آنها سيصد و شصت روز، بمانند روزهاى دنيا، نوشته مى‏ شود.

و زمانى كه با دشمن روبرو مى ‏شوند، دانش اهل دنيا از ثوابى كه خدا به آنها مى ‏دهد قاصر است. و به هنگام برخورد و رويارويى با دشمن كه نيزه‏ ها به حركت در مى ‏آيد و تيرها پرتاپ مى ‏شود و جنگاوران با يك ديگر مواجه مى ‏شوند، فرشتگان مجاهدان راه خدا را با بال هاى خود مى ‏پوشانند و در اين حال از خداى براى آنها نصرت و استقامت مى‏ طلبند. در اين هنگام منادى فرياد مى ‏زند كه: بهشت در سايه شمشيرهاست.

مقام و جایگاه شهیدان

و فرود آمدن هر نيزه و ضربت شمشيرى بر پيكر شهيد آسان‏ تر و دلنشين ‏تر از نوشيدن آب سرد در روز تابستان است.

هنگامى كه شهيد بر اثر ضربت شمشير يا نيزه ‏اى از اسب خود به زمين مى ‏افتد، به زمين نمى ‏رسد مگر اينكه خداوند حورالعين را به همسرى او به سويش مى‏ فرستد و اين حورالعين به آنچه خدا از كرامت خود براى شهيد آماده كرده است، او را مژده مى‏ دهد. پس هنگامى كه پيكر شهيد به زمين مى‏ خورد، زمين به او مى ‏گويد: اى روح پاك خوش آمدى، تو همان روح بزرگى كه از پيكرى پاك بيرون ‏شده‏ اى. شادمان باش، زيرا كه براى تو فراهم است، آنچه كه هيچ چشمى نديده و هيچ گوشى نشنيده و به قلب هيچ انسانى جلوه و گذر نكرده است.

و خداى عزّوجلّ م‏فرمايد: من جانشين شهيد در ميان خانواده او هستم و هر كس خانواده شهيد را خشنود كند، هر آينه مرا خشنود كرده است و هر كس آنها را خشمگين كند، همانا مرا خشمگين كرده است. و خداى روح شهيد را بر بال هاى پرنده سبز رنگى قرار مى‏ دهد، تا به هر سوى بهشت كه مى ‏خواهد گردش كند..

در ادامه نیز چنین آمده است: هنگامى كه روز قيامت فرا برسد... سوگند به آن كسى كه جانم در دست اوست، اگر انبياء بر سر راه شهيدان باشند، به احترام آنها از مركب پياده مى ‏شوند، چرا كه مقام و ارزش شهيدان را در پيشگاه خدا مشاهده مى ‏كنند.

و هر يك از شهيدان در باره هفتاد هزار نفر از خاندان و همسايگان خود شفاعت مى ‏كند، تا آنجا كه همسايگان او بر سر همسايگى با وى با يك ديگر نزاع و دشمنى مى ‏كنند. آنگاه شهيدان با من و با حضرت ابراهيم بر سفره جاودانى بهشت مى ‏نشينند و هر بامداد و شامگاه رحمت خداى متعال را ديدار مى ‏كنند».[1]

آری این چنین است مقام و جایگاه شهیدان، در بزرگى مقام شهیدان همين بس كه امير مؤمنان عليه السلام از خداوند طلب منزلت آنان را داشته و ‏مى ‏فرمايد‎:‎‏‏‎ ‎«مرتبه‏ هاى شهيدان و زندگى خوشبختان و همراهى پيامبران را از خداوند درخواست مى‏ كنيم»‎.‎[2]

#قرآن #روایات #شهید #شهادت #شهید_قاسم_سلیمانی

یادداشت: سید مهدی سیدمرادی

پی نوشت ها:

[1]صحيفة الإمام الرضا عليه السلام، به تحقیق محمد مهدى نجف، ‏كنگره جهانى امام رضا عليه السلام‏، مشهد، 1406ق‏، ص 91.

[2] وقعة صفين، نصر بن مزاحم‏، مكتبة آية الله المرعشي النجفي‏، قم‏ف 1404ق‏، 10‏.


مطالب مرتبط