چه آثار و بركات عظيم و شگفتى كه خداوند به جهت اين امام همام و زيارت آن حضرت، نصيب زايران و دوستان ايشان مى‏ گرداند.

مقام و جایگاه زائران امام رضا علیه السلام در قیامت
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ 352 60.6 KB 18 0

مقام و جایگاه زائران امام رضا علیه السلام در قیامت

حضرت رضا علیه السلام فرمود: روزها و شب ها نمى ‏گذرد مگر اين كه طوس، محل رفت و آمد شيعيان و زائران من خواهد شد. بدانيد هركه مرا در غربتم در طوس زيارت كند، روز قيامت در درجه من است و آمرزيده خواهد بود. و در روايت ديگرى فرمود: هركه مرا در غربت زيارت كند... در گروه ما محشور می شود و در درجات والای بهشت رفيق ما خواهد بود.

حضرت موسى بن جعفر علیه السلام در حديثى فرمود: چون روز قيامت شود چهار نفر از اولين و چهار نفر از آخرين بر عرش خداوند خواهند بود، چهار نفر از اولين عبارتند از: نوح و ابراهيم و موسى و عيسى‏ علیهم السلام ،و اما چهار نفر از آخرين: محمد و على و حسن و حسين علیهم السلام ،سپس حضرت در ادامه فرمود: زوار قبر ائمه علیهم السلام با ما خواهند بود، بدانيد كه برترين درجه را زوار قبر فرزندم (رضا علیه السلام)خواهند داشت.

و حضرت رضا علیه السلام فرمود: من مظلومانه با سم، كشته مى ‏شوم و در كنار هارون دفن مى ‏شوم، خداوند تربت مرا محل رفت و آمد شيعيان و دوستانم قرار مى ‏دهد، هركه مرا در غربتم زيارت كند، لازم است كه روز قيامت به زيارت او روم. سوگند به آن كه محمد صلی الله علیه و اله را به پيامبرى گرامى داشت و او را بر همه مخلوقات انتخاب كرد، هيچ كس از شما نزد قبر من نماز نمى‏گزارد مگر اين كه هنگام ملاقات خداوند، شايسته آمرزش است. سوگند به آن كه ما را بعد از پيامبر صلی الله علیه و اله به امامت گرامى داشت و به وصیّت مخصوص گردانيد، همانا زائران قبر من، برترين ميهمانان خداوند عز ّوجل در قيامت هستند.

على بن مهزيار گويد: به امام جواد علیه السلام عرض كردم: فدايت شوم، زيارت رضا علیه السلام برتر است يا زيارت ابى عبدالله الحسين علیه السلام ؟ حضرت فرمود: زيارت پدرم افضل است، زيرا ابوعبدالله الحسين علیه السلام را همه (مسلمانان) زيارت مى‏كنند ولى پدرم را جز خواص از شيعه زيارت نمى‏ كند.

در حدیث دیگری حضرت جواد علیه السلام فرمود: هيچ كس نیست که پدرم را زيارت كند، متحمل سختى شود مثل باران يا سرما يا گرما، مگر آن كه خداوند بدن او را بر آتش حرام خواهد نمود.

علی کفشگر فرزقی

منبع: حکایت آفتاب، نگاهی به زندگی امام رضا علیه السلام، سیدمحمدنجفی یزدی، ص 179


مطالب مرتبط