ملاک خرید اسباب بازی برای کودکان

ملاک خرید اسباب بازی

ملاک خرید اسباب بازی

آیا برای خرید اسباب بازی ملاک خاصی وجود دارد؟

ج : شما می توانید برای فرزندتان سه نوع اسباب بازی بخرید:

1- اسباب بازی های فعال مانند توپ، کفش اسکیت، یویو، طناب بازی و ...؛

2- اسباب بازی های خلاق مانند لگو ( اسباب بازی های چند تکه به شکل مکعب و آجرهای ساختمان سازی)، خمیر بازی، عروسک های خیمه شب بازی، وسایل خانگی بچگانه، وسایل پلاستیکی برای بازی با آب و ...؛

3- اسباب بازی های آموزشی مانند آهن ربا، کره زمین، جورچین ( پازل ) تخته سفید و ... .

در صورتی که می خواهید اسباب بازی های الکتریکی ( عروسک های متحرک، حیوانات سخنگو، آدم آهنی ها ) را برای فرزند خود بخرید، زیاده روی نکنید و در انتخاب آن ها، فرهنگ ملی و اسلامی خود را در نظر بگیرید.

بسیاری از این اسباب بازی ها جلو تفکر کودک را می گیرند؛ زیرا کودک فقط دکمه ای را می فشرد و حرکت اسباب بازی را به تماشا می نشیند.

کنار این گونه اسباب بازی ها، حتما از اسباب بازی های ساده و با کمترین ویژگی غفلت نکنید. بسیاری از این اسباب بازی ها ( قرقره، حلقه های بزرگ پرده، جعبه های خالی و ...) در خانه شما وجود دارند و لازم نیست خریداری شوند.

به اعتقاد برخی اندیشه وران مانند ولف و فین بلوم ( 1969م ) هیچ نشانی وجود ندارند تا ما را مطمئن سازد که اسباب بازی های طراحی شده بر اساس ملاک های علمی، بر وسایل عادی خانه که در دسترس اغلب کودکان هستند مزیت و ترجیح داشته باشد.[i]

عروسکی ساده بر عروسکی که راه می رود و حرف می زند ترجیح دارد؛ زیرا فرزند شما با اولی حرف می زند و دومی، او را به سکوت وا می دارد؛ در نتیجه مهارت سخن گفتن او پرورش نخواهند یافت. عروسکی که راه می رود کودک شما را به سکون می کشاند؛ اما عروسک ساده و بی حرکت را می گیرد و با خود حرکت می دهد.

قطار الکتریکی او را فقط به دیدن وا می دارد؛ اما قطار چوبی ساده به فرزند شما این امکان را می دهد تا در واگن هایش چیزی قرار دهد و حتی آن را تغییر شکل دهد.

جالب است کودکان به اسباب بازی های ساده بیشتر علاقه نشان می دهند و با آنها بیشتر بازی می کنند زیرا قوه تخیل و ابتکار در آنها بالا است.

نکته مهم در خرید اسباب بازی تناسب آن با سن فرزند و امنیت آن است.


[i] رونالد – س ایلینگورث، کودک و مدرسه ، ص 132


مطالب مرتبط