مواظب باشید نادانسته پولتان را هدر ندهید

برای این که این هزینه های اضافی را حذف کنید، باید قبل از هر کاری، خوب در مورد آن فکر کنید.

مواظب باشید نادانسته پولتان را هدر ندهید

در طول روز، خرج های ریز و درشتی داریم که به چشم نمی آیند ولی در انتهای ماه، این خرج ها مقدار چشم گیری می شوند. برای این که نادانسته، این هزینه های اضافی را متحمل نشوید، با رعایت چند نکته می توانید در مدیریت پول های تان مهارت بیشتری کسب کنید و آخر ماه ها به مشکل برنخورید.

بسیاری از ما با اهداف خوب، محصولاتی می خریم که شاید چندان به کارمان نیایند و مجبور می شویم آن ها را دور بریزیم. این مسئله در مورد مواد غذایی بیشتر به چشم می خورد. مثلاً محصولات خاصی را که در مجلات تبلیغاتی معرفی می شوند می خریم، وقتی رستوران می رویم، جذب اسامی زیبا و عکس های اشتها برانگیز منو می شویم و چند مدل پیش غذا و غذای اصلی و دسر سفارش می دهیم یا یک پاکت کدو سبز فقط به خاطر ظاهر جالبی که دارد می خریم. در نهایت مجبور می شویم کدوهای خراب شده را دور بریزیم، یا نیمی از غذایی که در رستوران سفارش داده ایم دست نخورده رها کنیم. در واقع، گاهی اوقات، کاملاً ناخودآگاه و بدون فکر کردن به عواقب کارمان، در یکی از آسیب های موجود در دنیای امروز یعنی اسراف مواد غذایی مشارکت می کنیم.

5de2440f4d62b.jpg

به غیر از مواردی که عنوان کردیم، کارهای زیادی در طول روز انجام می دهیم که بدون این که متوجه شویم، هزینه های اضافه ای به ما تحمیل می کنند. در ادامه مطلب، چند مورد از آن ها را نام می بریم.

1- غذاهای تاریخ مصرف گذشته: خرید کردن بیش از اندازه نیاز در فروشگاه های مواد غذایی باعث اسراف می شود. چون تا قبل از سر رسیدن تاریخ انقضای مواد، فرصتی برای آماده کردن و مصرف آن ها پیدا نمی کنید. همیشه قبل از خرید، برنامه ی غذایی خود را تنظیم کنید و مواد غذایی مورد نیاز را با توجه به برنامه ی غذایی خریداری کنید. به این ترتیب، در فروشگاه، مواد غذایی اضافه نمی خرید. موقع خرید مواد غذایی به تاریخ انقضای آن ها توجه کنید و موادی را بخرید که به اندازه کافی تاریخ مصرف داشته باشند. همیشه یک هفته قبل، خریدهای مورد نیاز هفته را انجام هید.

2- مقایسه نکردن قیمت ها و از دست دادن حراج ها: بعضی از فروشگاه ها، قیمت محصولات را بالا می برند تا با ارائه ی تخفیف، نظر مشتری را جلب کنند در حالی که قیمت با تخفیف، گاهی از قیمت اصلی بیشتر است. مقایسه کردن قیمت ها قبل از خرید به شما کمک می کند که این تخفیف های قلابی را شناسایی کنید. علاوه بر این، با رصد کردن فروشگاه های اینترنتی یا فروشگاه های محل زندگی خود می توانید حراج ها و تخفیف های واقعی را شناسایی کنید و خریدهای خود را که عجله ای برای آن ها ندارید، به فصل حراج موکول کنید.

مقایسه کردن قیمت ها قبل از خرید به شما کمک می کند که تخفیف های قلابی را شناسایی کنید

3- بی توجهی به کارمزدهای بانک: کارمزدهای بانکی بدون این که متوجه شویم، به مرور زمان می توانند هزینه های زیادی به ما تحمیل کنند. هر بار که موجودی حساب می گیرید باید کارمزد بپردازید. کارهایی از این دست معمولاً کارمزد دارند. برای کاهش این هزینه ها بهتر است از همه ی کارمزدهایی که ممکن است بپردازید اطلاع کسب کنید و تا جایی که ممکن است از خدماتی که کارمزد دارند، استفاده نکنید. مثلاً با فعال کردن اس ام اس بانک نیازی به چک کردن موجودی ندارید.

4- خرید محصولات برند: در بسیاری از موارد، محصولات برند مشهور تفاوت چندانی با محصولات عادی ندارند و گاهی کاملاً یکسان هستند. تنها تفاوتی که دارند این است که قیمت محصولات عادی، نصف قیمت محصولات برند است. در بسیاری از محصولات مثلاً مواد شوینده و بهداشتی، غلات و حبوبات، ادویه جات وسبزی جات، لوسیون و صابون و ... لازم نیست که به دنبال محصولات برند باشید و هزینه ی زیادی بابت آن ها بپردازید.

5- هزینه کردن برای موارد غیرضروری: گاهی برای خرید وسایلی هزینه می کنیم که ضروری نیستند و فقط یکی دوبار از آن ها استفاده می کنیم یا هزینه عضویت در باشگاه را می پردازیم، ولی دو سه بار بیشتر باشگاه نمی رویم. برای این که این هزینه های اضافی را حذف کنید، باید قبل از هر کاری، خوب در مورد آن فکر کنید. اگر واقعاً قصد باشگاه رفتن ندارید، هزینه ی عضویت نپردازید و اگر وسیله ای برای تان ضرورت ندارد و فقط یکی دو بار ذوق استفاده از آن را دارید، برای خرید آن هزینه نکنید.

برای حذف هزینه های اضافی، قبل از هر کاری خوب در مورد آن فکر کنید

6- خرج کردن فراتر از درآمد: اگر بدهی کارت اعتباری شما از پس اندازتان بیشتر است، به این معنا است که بسیار فراتر از درآمد خود، هزینه دارید. استفاده از کارت های اعتباری یا گرفتن وام های غیرضروری، باعث می شوند که بیش از درآمد خود خرج کنید و برای پرداخت آن ها به زحمت بیفتید. برای این که این هزینه های سنگین و بی مورد را متحمل نشوید، سبک زندگی خود را تغییر دهید.

7- به تعویق انداختن کارها: گاهی اوقات به تعویق انداختن کارها باعث می شود که هزینه ی بیشتری پرداخت کنید. مثلاً اگر بلیط هواپیما را زودتر بخرید یا هتل را زودتر رزرو کنید، تخفیف بیشتری می گیرید. البته پیشنهادهای لحظه آخری هم ارائه می شود، ولی تعداد و تنوع آن ها به اندازه ای نیست که بتوانید به درستی از آن استفاده کنید. ضمن این که برای استفاده از این پیشنهادات لحظه آخری، باید برنامه ی منعطفی برای سفر داشته باشید. همیشه با برنامه ریزی می توانید با قیمت های کمتری از هتل ها و پروازها استفاده کنید.

8- خرید همه محصولات جدید: محصولات جدید جذابیتی دارند که به سختی می توان از کنار آن ها گذشت و بی خیال خریدن این محصولات شد. اتفاقاً این محصولات جدید، معمولاً بسیار گران ترهم هستند. مثلاً بسیاری از لوازم الکترونیکی که در اختیار داریم روز به روز جدیدتر می شوند؛ در حالی که مدل های قدیمی هم، کار ما را راه می اندازند و نیازی به هزینه کردن برای خرید مدل های جدید نیست. امروزه افراد وسایل خود را به خاطر تغییر سریع بازار، زود عوض می کنند. لوازم دست دوم، لزوماً آسیب دیده و به دردنخور نیستند. اگر به وسیله ی خانگی نیاز داریم، می توانیم ابتدا به فروشگاه های لوازم دست دوم سر بزنیم. گاهی در بین لوازم دست دوم می توانیم وسیله مورد نیاز خود را قیمتی بسیار کمتر پیدا کنیم که اتفاقاً کیفیت خوبی دارد و از وسیله نو چیزی کم ندارد.

در نهایت برای کاهش هزینه های خود باید تمام خرج و مخارج تان را در نظر بگیرید و یادداشت کنید تا متوجه شوید که کجا، هزینه های غیرضروری داشته اید. به این ترتیب بهتر می توانید هزینه های بعدی را کنترل کنید. برای این کار می توانید از اپلیکیشن های مخصوص برای ثبت و مدیریت هزینه های زندگی استفاده کنید.

در نهایت با پولی که از این روش ها ذخیره کرده اید، می توانید صورت حساب های ضروری را پرداخت کنید یا برای چیزهایی هزینه کنید که ضروری هستند و هر بار به دلایل مختلف از فهرست هزینه های خود حذف کرده اید.

منبع: فصلنامه میثاق با کوثر (62)، محمد رحمانی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر