در سنین نوجوانی و جوانی، ذهن ما به دنبال یک قهرمان می گردد تا رفتارهای خود را با او هماهنگ کرده و به اصطلاح خود را با او شبیه سازی کند.

مواظب باش با چه کسی دوست می شوی!

مواظب باش با چه کسی دوست می شوی!

بعضی از افراد آنقدر چرب زبان و نرم گفتار هستند که بدون این که متوجه باشی به سوی آن ها جلب می شوی. خدا نکند که این ها قصد بدی داشته باشند چون در این صورت تو را فریب داده و یا موجب گمراهی ات می شوند. بعضی هم چهره معصومانه ای دارند و ظاهرشان آدمی را فریب می دهد. هرچه هست هریک از این انسان ها می توانند دامی برای گرفتار کردن من و شما به سوی ناخواسته ها باشند. دشمنان و افراد سودجو هم از همین انسان ها برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می کنند. کسی پیش تو می آید و با تو طرح دوستی می ریزد. برخورد و گفتارش چنان دل فریب است که در همان بار اول تو را به خود جذب می کند. کمی بعد سعی در جلب اعتماد تو می کند و وقتی مطمئن شد، پیشنهاد می دهد. مثلاً یک تفریح ساده و یا معرفی به کسی که او را نمی شناسی و اگر هم وضع مالی خوبی داشته باشی، کمی به او قرض دهی و یا ... او به تو وعده می دهد، تشویقت می کند، به وسوسه می اندازد، تحریک می کند و به کاری که تاکنون انجام نداده ای ترغیب می کند و کم کم تو را به دنبال خود می کشاند و این جاست زمانی که به خود می آیی، فرسنگ ها از مقصدت فاصله گرفته ای و راه بازگشتی برای خود نمی بینی! این ها همه نتیجه ساده اندیشی تو و آگاهانه عمل کردن کسی است که قصد فریب تو را دارد و با زبان «دوستی» به تو نزدیک شده است!

در سنین نوجوانی و جوانی، ذهن ما به دنبال یک قهرمان می گردد تا رفتارهای خود را با او هماهنگ کرده و به اصطلاح خود را با او شبیه سازی کند. بر همین اساس به هرکس علاقه مند شد، این علاقه او را کور و کر می کند. یعنی عیب ها و بدی های او را نمی بینید و هرکس بخواهد او را از ادامه ارتباط با آن باز بدارد، دلخور می شود، ارتباطش را قطع و یا کم رنگ می کند، به حرف پدر و مادر و یا آن هایی که خیرخواه او هستند گوش نمی دهد و به قول شاعر مو را می بیند نه پیچش مو را. این مسئله آن قدر شدت می گیرد که مدل لباس، مو، راه رفتن و حتی تقلید حرکات قهرمانش برای او الگو می شود و دوست دارد که همه چیزش مانند قهرمان مورد نظرش شود و از نظر او، این بهترین کار به شمار می آید!

در سنین نوجوانی و جوانی، ذهن به دنبال یک قهرمان می گردد تا رفتارهای خود را با او هماهنگ کند

این دوران که خطرسازترین دوران برای نوجوانان و جوانان است، هدفی برای دشمنان محسوب می شود و آنان را به کار گمراه کردن شان مشغول می کند. آن ها برای این کار هر روز به نقشه های جدیدی روی آوردند: یک روز مانتوهای تنگ و کوتاه برای دختران مد می کنند و روزی دیگر موها و ریش و سبیل های پسران را به شکل های نامتناسب با وضع جامعه تغییر می دهند، شلوارهای پاره ای که روزی سر از زباله دانی در می آورد مد می کنند و یا گردش و تفریح دختران و پسرانی را که شناختی نسبت به هم ندارند رواج می دهند و نمونه های زیادی که تاکنون مشاهده کرده اید. این ها بعد از مدتی وقتی عده ای را به خود مشغول و گرفتار کردند، از میان می روند و طرح های جدیدتری جایگزین آن ها می شود. شاید دلیل این امر، این باشد که به نوجوانان و جوانان ما، که در کشت زار قلب آن ها جز پاکی و صداقت نیست، الگوی درستی معرفی نشده و رفتارهای صحیح به آن ها آموزش داده نشده است.

نوجوان و جوان ما تشنه هویت یابی و شناخت و آگاهی است، پس ما که به نیازهای او واقفیم وظیفه داریم تا او را سیراب کنیم، اگر به نیازهای او علم نداریم او را به حال خود رها نکرده، بلکه از کسانی که اهل فن هستند و با روان شناسی جوان و نوجوان آشنا هستند مشورت گرفته و راهنمایی آن ها را به کار گیریم.

نوجوان و جوان ما تشنه هویت یابی و شناخت و آگاهی است

خداوند به ما انسان ها عقل و شعور داده است تا بیاندیشیم و هرچیزی را بر اساس عقل سنجیده و بر آن عمل کنیم. عقل برای ما انسان ها «حجت» است یعنی راه را به ما نشان می دهد پش وقتی راه را می بینیم چاهی را که در بین راه است هم می بینیم و اگر خود را در چاه انداختیم عذر و بهانه ای برای «ندانستن» وجود نخواهد داشت. می گویند در هر سری عقلی (فکری) است؛ اگر به تنهایی نمی توانیم راهی را طی کنیم، اگر احتمال سقوط را می دهیم، اگر الگوی خود را درست انتخاب نکرده ایم و در یک کلام اگر عقل ما به تنهایی کافی نیست، دیگران هستند.

از نزدیکان خود شروع کنید هر آنچه در دل دارید به راحتی با پدر و مادر خود در میان بگذارید، اجازه ندهید کسی که در کمین شماست جای پدر و مادرتان را بگیرد و یا الگویتان شود. هرکسی را به دوستی انتخاب می کنید، از او شناخت داشته باشید و در خاتمه یادمان باشد که ما مسلمانیم پس به قرآن کریم چنگ زده و دوستی و رفاقت را با او آغاز کنیم و از الگوهایی که برای هدایت و بهتر زندگی کردن ما ارائه داده است استفاده کنیم.

خداوند متعال در سوره عنکبوت آیه 69 فرموده است: «وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا....»؛ و کسانی که در راه ما تلاش می کنند ما آن ها را به راه های خود هدایت می کنیم. پس اگر تلاش شما بر انتخاب راه درست باشد، اگر هدف شما رسیدن به مرحله تشخیص حق از باطل باشد، خداوند هم شما را به روش های گوناگون هدایت خواهد کرد و از رحمت واسعه خویش بهره مند خواهد ساخت.

منبع: ماهنامه بشارت (90)، زهرا لوکه علیخان


مطالب مرتبط