پس از خواندن خطبه عقد، خداوند اصل محبت را در قلب زن و شوهر قرار می دهد و آن ها باید از این محبت در مسیر زندگی همواره استفاده کنند

مودت و رحمت در خانواده از نگاه امام رضا (ع)

مودت و رحمت در خانواده از نگاه امام رضا (ع)

موضوع خانواده در دین مبین اسلام و در احادیث مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در آیات و روایات مصادیق زیادی داریم که بر رفتار مناسب مردان با زنان تأکید دارد. آیه «عاشروهن بالمعروف...»[1] به مردان توصیه می کند که کامل ترین و زیباترین ارتباط عاطفی را با همسرتان داشته باشید و خطاب این آیه تنها بر مردان است نه زنان. در این آیه به مردان بیان می کند باید با همسرت با مهربانی رفتار کنی.

در کتاب علل الشرایع شیخ صدوق جلد دوم به حدیثی از امام علی (ع) اشاره شده که در آن می فرماید: مردی نزد امیرالمؤمنین (ع) آمد و از زنش شکایت کرد و گفت همسرم مشکلاتی را برایم ایجاد می کند که حضرت جواب های بسیار زیبایی به او داده اند.

در آخر امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: با زن ها مدارا کنید و به آن ها نگویید که چرا خواسته های چنین و چنان دارند، حتی گفتارتان را نیز با آن ها زیبا کنید و قطعاً در سایه این اتفاق، رفتارهای آن ها نیز با شما خوب می شود.

کامل ترین و زیباترین ارتباط عاطفی را با همسرتان داشته باشید

زن ها اگر محبت و وفاداری شوهر را باور و درک کنند، جان و هستی شان را به پای مرد می ریزند. وقتی زن یقین داشته باشد که شوهرش حامی او است و دوستش دارد، حاضر است رضایت او را جلب کند پس باید به آقایان توصیه کرد که اگر می خواهید از محبت همسرتان بهره مند شوید و همه وجودش برای شما باشد، باید حتما کلام زیبا با او داشته باشید.

امام هشتم (ع) در این زمینه احادیث زیادی را بیان فرمودند و مسایل زیادی را از جمله ابراز محبت مورد تأکید قرار داده اند. این امام بزرگوار در حدیثی با عنوان «اجعل معاشرتک مع الصغیر و الکبیر.»[2] بر حسن خلق در زندگی مشترک تأکید می کنند. در این حدیث عنوان شده که با افراد کوچک و بزرگ برخورد زیبا و نیکو داشته باش که این اصل در زندگی مشترک نیز یکی از اصول کلی است. زن و شوهر می توانند این حدیث را پایه معاشرت خود قرار دهند و با یکدیگر با حسن خلق رفتار کنند.

یکی از نکات مهم دیگر این است که زن و شوهر باید با یکدیگر روابط عاطفی داشته باشند؛ زیرا این روابط موجب آرامش زندگی می شود. پس از خواندن خطبه عقد، خداوند اصل محبت را در قلب زن و شوهر قرار می دهد و آن ها باید از این محبت در مسیر زندگی همواره استفاده کنند. گذشت و فداکاری و احترام همه از این موضوع نشأت می گیرد.

ابراهیم بن عباس نقل می کند که هرگز شخصیتی برتر از امام رضا (ع) ندیدم، حضرت امام رضا (ع) همواره می فرمودند: اگر نسبت به کسی محبتی دارید آن را آشکار کنید، زیرا اظهار دوستی نیمی از خردمندی به شمار می آید. این حدیث باید به خوبی پایه روابط محبت آمیز زن و شوهر قرار گیرد.

اگر نسبت به کسی محبتی دارید آن را آشکار کنید

5dc139003ad7b.jpg

کسب روزی حلال و تهیه امکانات زندگی برای خانواده نیز از موضوعاتی است که مورد تأکید امام رضا (ع) قرار گرفته است. ایشان در حدیثی عنوان کرده اند: «هر کس صبح کند در حالی که تنش سالم و خاطرش آسوده و معاشش تأمین باشد، از مواهب یک زندگی مطلوب و آرام برخوردار است.»[3]

در جای دیگری نیز فرموده اند: «مرد بر اهل خانه از نظر مخارج زندگی نباید سخت گیری کند و یا در حدیث دیگری از ایشان آمده است: هر کس به روزی اندکی که خدا به او می دهد راضی باشد، پروردگار همان عمل اندک را از وی می پذیرد و در خصوص رضایت داشتن بر رزق حلال می فرماید: هر کس به روزی حلال اما کم خشنود باشد رنجش کمتر و خاندانش در آسایش و آرامش زندگی می کنند و خداوند عیوب دنیا و کیفیت رفع آن ها را به او می آموزد و وی را با سلامتی در بهشت مستقر می سازد.[4]

منبع: ماهنامه زائر (242-241)، طاهره همیز


پی نوشت ها:

[1] . نساء/19

[2] . فقه ‏الإمام الرضا (علیه السلام) ص۳۹۷ـ۴۰۱ – باب ۱۱۵ الآداب

[3] . دررالكلام، اقوال الامام علی بن موسی الرضا(ع)، ص۸۱.

[4] . درر الكلام، ص ۷۳.


مطالب مرتبط