ارزش زندگی به میزان عشق، عاطفه و صمیمیتی است که به زندگی تزریق می شود

موریانه ای که به جان آرامش زوجین می افتد!

موریانه ای که به جان آرامش زوجین می افتد!

از مهم ترین عوامل ایجاد تنش و تعارض در روابط زوجین، باورهای نادرستی است که همانند موریانه به جان آرامش آن ها می افتد و بعد از مدتی خانواده را که باید کانون صلح و آرامش باشد، مرکز جنگ و ستیز می کند. برخی از مهم ترین باورهای نادرست همسران در ادامه آمده است:

1) اگر همسرم را ببخشم فکر می کند کم آورده ام! «اگر ببخشم کوچیک می شم!» در فرهنگ دینی، این نگرش، کاملاً نادرست است و باور منطقی جایگزین آن که ریشه در مبانی دینی دارد این است که «اگر ببخشی، عزیز می شوی.»

اگر ببخشی، به سخن خداوند متعال گوش فرا داده ای و هرکسی که با خدا و گوش به فرمان او باشد، بی شک عزیز خواهد شد؛ در این باره این سخنان رسول خدا (ص) تأیید کننده این باور است:

- کسی از ستمی در می گذرد، در عوض، خداوند در دنیا و آخرت، به وی عزت می دهد.[1]

- بر شما باد به گذشت کردن، که عفو جز بر عزت بنده نیفزاید؛ پس عفو کنید تا خداوند شما را عزیز گرداند.[2]

- کسی که از ستمی بگذرد در عوض، خداوند در دنیا و آخرت، به وی عزت می دهد.[3]

2) اگر همسرم، از من و زحمت هایم تشکر نکند، دیگر انگیزه ای ندارم! اگر ین باور را با این عقیده جایگزین کنیم که آن چه از لطف به همسر خود ارزانی داشته ایم در حقیقت به خود کرده ایم، دیگر همسرمان را در تشکر نکردن، کاهل نمی شماریم و توقع تشکر از او نداریم؛ البته وظیفه همسر تشکر کردن در برابر لطفی است که در حق او شده است، اما اگر چنین نکرد نباید خود را ناراحت کنیم چرا که ما با لطف به خود به او، در حقیقت ثوابی از سوی خداوند متوجه خود کرده ایم و در حقیقت طرف حساب ما خداوند است نه همسرمان.

آن چه از لطف به همسر خود ارزانی داشته ایم در حقیقت به خود کرده ایم

وجود این باور یعنی از بین رفتن سلسله ای از کشمکش ها. در این باره به این روایت ها بنگرید:

- امام علی (ع) می فرماید: کسی که از تو سپاسگزاری نمی کند، نباید تو را نسبت به نیکی کردن، بی رغبت سازد؛ زیرا بی تردید، کسی که از آن کار تو بهره ای نمی برد (یعنی خداوند) از تو قدردانی می کند و از سپاسگزاری خدا، به بیش از آن چیزی می رسی که فرد ناسپاس فرو گذاشته است و خداوند، نیکوکاران را دوست می دارد.[4]

- خداوند متعال نیز در آیه 9 سوره انسان به یک سرمشق خانوادگی رهنمون می کند؛ خانواده ای که برای انجام کارهای نیک انتظار تشکر و سپاس از هیچ کس نداشتند. سه شب پیاپی، مسکین و یتیم و اسیر در خانه حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) و حضرت زهرا (ع) و فرزندان گرامی آن ها را زدند و ایشان طعام افطار خود را به آن ها بخشیدند. «ما تنها برای خدا به شما غذا دادیم و نه از شما عوض آن را می خواهیم و نه توقع تشکر از شما داریم.»

3) اگر این طور باشم، فکر می کنه من نوکر و کلفتشم! برخی زوج ها از خدمت کردن به همسر خود تعبیر به کلفت بودن و نوکر بودن می کنند؛ باور غلطی که زندگی را به گرداب کشمکش ها می کشاند. در مقابل، اگر این باور دینی جایگزین شوند که همسر، خود را خدمت گزاری از خدمت گزاران الهی در قبال دیگری بداند، در حقیقت باور سازنده ای را برگزیده که شیرینی را به زندگی زوجین تزریق می کند. کسی که خود را خدمت گزاری از ناحیه خداوند بزرگ بداند، سعی می کند نماینده خوبی از ناحیه او باشد. در تأیید این باور می توان به این روایات اشاره کرد:

- رسول خدا (ص) می فرماید: هر زنی که به همسرش آب دهد، ثواب این عمل برای او از یک سال روزه داری و شب زنده داری، برتر است. [5]

- امام علی (ع) می فرماید: بهترین زنان شما، زنانی هستند که نرم خوی و اهل مدارا هستند. اگر شوهرش غضب کند، خشم نمی گیرد و از او راضی است؛ او خادمی از خادمان الهی است.[6]

بهترین زنان شما، زنانی هستند که نرم خوی و اهل مدارا هستند.

4) من مرد هستم؛ هر جوری دلم بخواهد می تونم رفتار کنم! برخی از مردها فکر می کنند چون قوی ترند، هر جور دلشان بخواهد می توانند برخورد کنند.

در برابر این باور غلط، اگر آقایان این باور را در خود تقویت کنند که «همسرم، امانتی از ناحیه خداوند نزد من است.» زندگی رنگ و طعم دیگری می گیرد. وقتی امانتی از کسی نزد ماست، هم عقلاً و هم عرفاً و هم شرعاً بر ما لازم است که از آن امانت به شکلی مناسب مراقبت کنیم.

با این حال، هرچه امانت گزار، کریم تر و محترم تر باشد، مراقبت از امانت وی اهمیت بالاتری دارد، به ویژه اگر در حفظ آن تأکید هم شده باشد.

5ed4792877dbf.jpg

5) حکم های کلی نادرست: یکی از باورهای ضربه زننده، حکم های کلی نادرستی است که برخی زوجین در ذهن خود آن ها را پرورش داده اند و بر اساس آن حکم می کنند.

نمونه هایی از حکم های نادرست همسران عبارت اند از: مردها سرد و بی عاطفه هستند؛ زن ها غیرعاطفی هستند؛ مردها سرکوب کننده عواطف همسران شان هستند؛ زن ها از لحاظ شخصیتی ضعیف هستند؛ و ...

قضاوت بر اساس این پیش داوی های نادرست ذهنی، به موضع گیری ها و تصمیم گیری های نادرست و نامناسب بعدی منتهی می شود.

واقعیت این است که ممکن است هر فردی چه زن و چه مرد در موقعیتی، رفتار زیاده خواهانه و یا غیرمنطقی و یا غیرعادلانه و یا زورگویانه در پیش بگیرد، اما این رفتار وی لزوماً ربطی به جنسیت او ندارد و همین طور ربطی به افراد دیگری که مشابه وی هستند ندارد و حتی نمی تواند رفتار غالب آن فرد در تمام موقعیت های گوناگون تلقی شود، چرا که ممکن است همین فرد در وضعیت دیگری رفتار متفاوتی را در پیش بگیرد.

6) پول، مهم ترین رمز خوشبختیه! متأسفانه برخی از زوجین مهمترین رمز خوشبختی را در پولداری می پندارند و برای رسیدن به این هدف تلاش می کنند در حالی که همیشه کار کردن، بدون این که فرصتی برای تفریح و با هم بودن باقی بماند، زندگی را خسته کننده و ملال آور می کند. آری پول درآوردن برای اداره زندگی لازم است، اما برخی به پول درآوردن اعتیاد پیدا می کنند و یادشان می رود که آن ها پول در می آورند که زندگی کنند نه این که زندگی کنند تا پول دربیاورند.

عموماً کسانی که تمام تمرکزشان را برای هدف ثروتمند شدن می گذارند، خیلی تنها هستند و هزینه ای که برای پولدار شدن می پردازند، بسیار گزاف است. باید توجه داشت که ارزش زندگی به مقدار پولی که وارد خانه می شود نیست، بلکه ارزش آن به میزان عشق، عاطفه و صمیمیتی است که به زندگی تزریق می شود.

منبع: نشریه خانه خوبان (67)، علی صادقی سرشت


پی نوشت ها:

[1]. الامالی طوسی، ص182، ح306، بحارالانوار، ج71، ص419. ح51.

[2]. الکافی، ج2، ص108، ح121، بحارالانوار، ج71، ص419، ح49.

[3]. الامالی طوسی، ص182، ح306، بحارالانوار، ج71، ص419، ح51.

[4]. نهج البلاغه، حکمت 204.

[5]. وسائل الشیعه، ج20، ص172، ح25342.

[6]. الکافی، ج5، ص324.


مطالب مرتبط