موفقیت و شادابی چگونه به دست می آید؟

موفقیت و شادابی بخشی از زندگی انسان می باشد و اگر دائماً از انسان دور باشد انسان دچار بیماری های روحی و روانی می گردد

موفقیت و شادابی چگونه به دست می آید؟

فکر می کنید موفقیت و شادابی چیست؟ آیا همه انسانها باید به آن دست پیدا کنند؟ ابتدا بدانیم موفقیت و شادابی چه معنا و مفهومی دارد و منشأ آن چیست؟ موفقیت و شادابی دو جزء دارد که به یکدیگر وابسته هستند؛ زیرا موفقیت به وجود آورنده شادابی است، چون کسی که به موفقیت رسیده باشد مطمئناً به آن آرزویی که دوست داشته و برای آن تلاش نموده دست یافته به شادابی رسیده است. البته هر شادابی، دربرگیرنده موفقیت نیست چون علت بسیاری از شادابی ها موفقیت نیست. گاهی اوقات انسان از یک فکر کوچک یا یک حرف شاد می شود.

هر شادابی، دربرگیرنده موفقیت نیست چون علت بسیاری از شادابی ها موفقیت نیست.

موفقیت و شادابی بخشی از زندگی انسان می باشد و اگر دائماً از انسان دور باشد انسان دچار بیماری های روحی و روانی می گردد. انسان از طرق مختلفی می تواند به موفقیت دست یابد مثلاً با مجاهدت و تلاش در یک کار، تا جایی پیش برود که بتواند به کمال آن کار دست یابد.

نهایت هر موفقیتی در انسانها فرق می کند در یکی شغل خوب، در یکی خانواده خوب، در یکی رفاه اجتماعی، در افرادی رفاه اقتصادی و در افرادی مجموع این عوامل موجب موفقیت می شود. این مطلب بر می گردد به چگونگی شکل گیری بُعد روحی و جسمی هر انسان و شرایطی که در آن رشد و پرورش می یابد و نوع تعالیمی که آموزش می بینند مثلاً ممکن است در یک خانوادة تحصیل کرده موفقیت فرزندان آن خانواده رسیدن به آخرین حد تحصیل باشد اما در یک خانواده ای که پدر و مادر کارهای مخالف هنجارها و ارزشهای اخلاقی انجام می دهند رسیدن به همان ضدارزشها ممکن است برای فرزندانشان موفقیت جلوه کند!

مطلب دیگر شادابی است که بخش اصلی تقویت روح انسان را شامل می شود. انسانی که نتواند در جایی که همگان می خندند، بخندد و در جایی که همگان اشک می ریزند، اشک بریزد از نظر روحی مشکلی دارد. در جایی که باید شاد بود و عاملی نیست که تو را از شاداب بودن باز دارد پس اگر شاد نباشی باید مشکلات را در روحت جستجو کنی البته شاد بودن نیز حد و اندازه ای دارد؛ کمتر از حد آن مضر و بیشتر از حد آن فاجعه آور است و اعتدال در آن شرط حیاتی است. اگر نشاط و شادابی را از انسان بگیرند زندگی او با یک ماشین هیچ فرقی نمی کند و از این رو دنیا را پوچ و بی ارزش می داند و خود را در این دنیا فراموش می کند و خویشتن خویش را واهی می شمارد و نقش شرارت را به روح پاک خویش می زند و برای پر کردن این خلاء به وجود آمده در وجودش هر کاری می کند تا جبران نماید ولی در انتها می بیند در دره ایی افتاده که شادابی، بسیار با او فاصله دارد! هنگامی که در غفلت و جاهلی بوده شادابی واقعی را از او گرفته اند و به جایش امیال زشت دنیوی را به او بخشیده اند. انسان باید به دنبال موفقیت بشتابد و البته با بررسی و تحقیق، جایگاه خود را بداند و موفقیتهای درست و نادرست را از هم تشخیص دهد تا بتواند به آن دست یابد البته در این راه از کمک و مساعدت پروردگار خویش هیچ گاه نباید غافل شود.

اگر نشاط و شادابی را از انسان بگیرند زندگی او با یک ماشین هیچ فرقی نمی کند و از این رو دنیا را پوچ و بی ارزش می داند.

هر شادابی را نباید برای روح خویش مفید دانست چون رسیدن به بعضی از خواستها و تن در دادن به بعضی از هوسها فرد را به پرتگاه های هولناکی می کشاند. باید به فکر باشیم که چاله چوله های مسیر بسیار زیاد است و حواس خویش را جمع کنیم.

باید میزان مطالعه را بالا ببریم و زندگی بزرگان را مورد بررسی قرار داد، موفقیتها و رمز رسیدن به این موفقیتها را به خوبی بشناسیم تا در مسیر صحیح به کامروایی برسیم.

به امید آن روز که همه به بهترین موفقیتها و شادابی ها دست پیدا کنند.

دروازه های موفقیت (الفبای شادابی و خوشبختی) عبارتند از:

1. پذیرا باشیم.

2. تصمیم بگیریم.

3. بدانیم.

4. ببخشیم.

5. مدیر باشیم.

6. تمرکز کنیم.

7. استفاده کنیم.

8. احترام بگذرایم.

9. امیدوار باشیم.

10. خلاق باشیم.

11. بتوانیم.

12. دوست بداریم.

13. توجه کنیم.

14. سؤال کنیم.

15. اجازه دهیم.

16. نادیده بگیریم.

17. کاوشگر باشیم.

18. سفر کنیم.

19. رشد کنیم.

20. سهیم باشیم.

21. بازی و تفریح کنیم.

22. آرامش داشته باشیم.

منبع: مجله امید انقلاب، تیر 1384، ش 356.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر