موقعیت شیطان در ماه رمضان

شیطان در حد وسوسه مأموریّت دارد که پارس کند، آنکه آشناست به این پارس اعتنا نمی کند، راه را طی کرده و به مقصد می رسد؛ اما بیگانه بیراهه می رود و به دام شیطان می افتد، شیطان ...

موقعیت شیطان در ماه رمضان

یکی از مشکلات در زندگی بشر، به ویژه مؤمنان، وسوسه های شیطان است. در این زمینه فرمود: «والشیاطین مغلوله» (خطبه شعبانیه) شیطان ها در این ماه در زنجیرند و تنها پارس می کنند؛ اما کسی را نمی گزند. شیطان موجودی است که به اذن خدای سبحان وسوسه می کند. وسوسه شیطان نعمت و رحمت است؛ چون هر کسی به جایی رسید، در اثر مبارزه با وسوسه، در میدان جهاد اکبر بود که پیروز شد. اگر وسوسه نباشد و راه برای گناه باز نباشد، راه اطاعت یک طرفه است. اطاعت ضروری می شود و اگر اطاعت ضروری شد دیگر جا برای ضرورت وحی و رسالت و تکلیف و دین نخواهد بود. عالمی که در آن گناه نباشد، عالَم دین و تکلیف و امر و نهی و مانند آن نیست. شیطان در حد وسوسه مأموریّت دارد که پارس کند، آنکه آشناست به این پارس اعتنا نمی کند، راه را طی کرده و به مقصد می رسد؛ اما بیگانه بیراهه می رود و به دام شیطان می افتد، شیطان پارس را به گزیدن تبدیل می کند و از آن به بعد می گزد. البته شیطان تحت ولایت خدای سبحان است؛ بدون اذن خدا کاری نمی کند و در قیامت صریحاً می گوید: «فلا تلومونی و لوموا انفسکم ما أنا بمصرخکم و ما انتم بمصرخیّ» (ابراهیم:22) امروز نه من به داد شما می رسم و نه شما به داد من می رسید. من بر شما مسلط نبودم؛ فقط شما را دعوت کردم، خودتان آمدید. خدا وعده حق داد و من وعده فریب، وعده حق را نپذیرفتید و وعده آمیخته به فریب من را پذیرفتید (ابراهیم:22) پس من سلطه ای بر شما ندارم. اگر کسی وعده الهی را عمداً پشت سر گذاشت و به دنبال فریب شیطان رفت، خدای سبحان به او مهلت می دهد. اگر از این مهلت استفاده نکرد، از آن به بعد شیطان را بر او مسلط می کند. لذا به عنوان کیفر فرمود: «ما شیطانها را بر کفار مسلط کردیم تا سخت آنها را آزار دهند (مریم:83) و در جای دیگر فرمود: «آنها که مؤمن نیستند، تحت ولایت شیطانند و خدای سبحان شیطان را مانند کلب معلَّم بر آنها مسلّط کرد. این سگ تربیت شده در ماه مبارک رمضان بسته است. عملاً کاری نکنید که باز شود. او فقط از دور پارس می کند، مبادا با دست خود زنجیرش را باز کنید، که خدای سبحان او را بر شما مسلط کند.

در اینجا سؤالی است که اگر ملائکه گناه نمی کنند، پس شیطان چگونه گناه کرد؟

جواب اینست که شیطان از جن است و در بین فرشتگان بود ولی فرشته نبود.

قران کریم درباره شیطان می فرماید: «کانَ مِنَ الجِنِّ فَفَسَقَ عَن اَمر ِرَبّه» (کهف:50) شیطان خود به خداوند گفت: مرا از آتش خلق کردی، خدا هم او را تکذیب نکرد و اصل اینکه جنّ از آتش خلق شده در قرآن کریم مورد تأیید است.

فرشته معصیت نمی کند و جن، گاهی اطاعت دارد و گاهی عصیان! لذا فرمود: «وَالشَّیاطینَ مَغلوله فَاسئلوا رَبَّکم اَن لایسلِطُها عَلیکم.» از خدا مسئلت کنید تا شیطان را بر شما مسلط نکند. اگر خدا بخواهد شیطان را مسلط کند او را به وسیله ابزار درونی و خاطرات نفسانی بر ما مسلط می کند. قوای نفسانی ما را ابزار دست شیطان قرار می دهد.

منبع: کتاب حکمت عبادات، آیت الله جوادی آملی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر