میرزا مهدی آیت الله زاده خراسانی

ایشان عقیده شان این بوده که طلبه باید «اعمی مسلک و لا قید» باشد.

میرزا مهدی آیت الله زاده خراسانی
 میرزا مهدی آیت الله زاده خراسانی فرزند عالم بزرگ ،آخوند ملا محمد کاظم خراسانی که در ذکاوت و هوش اعجوبه ای بود، در حدود سال 1254شمسی در نجف اشرف به دنیا آمد. وی پس از آموختن مقدمات و سطوح حوزوی ، قصد ادامه تحصیل داشت اما بر اثر بیماری شدید چشم ، از این کار باز ماند و وارد خدمات اجتماعی و سیاسی شد.
سلوک زندگی پیروی دین نبوی

 >>>     خلق و خوی
او را وارث اخلاقی آخوند می دانند. از ویژگی های بارز اخلاقی وی می توان به بخشندگی زیاد و ساده زیستی اشاره نمود. آیت الله زاده خراسانی بیشتر زندگانی خود را با فقر گذراند.ایشان عقیده شان این بوده که طلبه باید «اعمی مسلک و لا قید» باشد. یعنی به فکر این نباشد که خورد و خوراک و پوشاک و لباسش چگونه باشد. باید هم و غم اصلی اش درس و فهم دین باشد.
 >>>      حمایت از علمای شیعه
وی در سال 1342 ه.ق در جریان تبعید علمای ایرانی ساکن عراق به ایران ، به همراه آنان تا قم آمد ولی سپس به بغداد بازگشت تا با استفاده از نفوذ خود طی دیدار با ملک فیصل اول، پادشاه عراق زمینه مراجعه محترمانه علما به عتبات را فراهم سازد که در این کار نیز موفق شد.آقا نجفی قوچانی در حیات الاسلاماو را به مجسمه غیرت و فتوت و دارای تدبیر و کیاست زیاد توصیف می کند کهدر راه دین همانند پدرش صدمات و زحمات بسیار دید.
 >>>     ستیز با استکبار
میرزا یکی از فعال ترین مبارزان سیاسی زمان خود بود. چنانکه با شروع نهضت مشروطه به عنوان مشاور سیاسی پدر ، به این جریان پیوست و برای استقرار مشروطیت کوشید. او از جمله کسانی است در مبارزات علیه استعمار روس و انگلیس تلاش بسیار نمود. وی برای استقرار مشروطیت ، چه در زمان حیات پدرش و چه پس از آن بسیار فعالیت کرد و خدمات سیاسی میرزا مهدی ، نه تنها در مشروطیت ایران ، بلکه در استقلال عراق نیز مشهود است. همچنین ایشان در جریان جنگ جهانی اول که خاک ایران مورد تجاوز قوای روسیه قرار گرفت، از طرف علمای مذهبی برای مبارزه با اشغالگران روسیه به ریاست هیاتی انتخاب گردید که ماموریت آن رسیدگی به مسائل جهاد و تماس با دولت ایران به منظور اخراج روس ها از کشور بود .
>>>     زمان و علت فوت
آخرین سفر میرزا مهدی آیت الله زاده خراسانی به ایران در سال 1324 ه.ش اتفاق افتاد. او وقتی به تهران رسید بیمار شد و 28 اردیبهشت همان سال چشم از جهان فروبست و جسد او را به مشهد حمل کردند و در دارالسعاده کنار قبر امام هشتم (ع) به خاک سپردند.
 
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر