​میوه ی نیم خورده

امام رضا علیه السلام فرمودند: وقتی که به چیزی نیاز ندارید، بیهوده آن را مصرف نکنید. هیچ چیز را بی ‍ خودی تلف نکنید واگر خودتان به آن نیاز ندارید،...

​میوه ی نیم خورده

امام رضا علیه السلام فرمودند: وقتی که به چیزی نیاز ندارید، بیهوده آن را مصرف نکنید. هیچ چیز را بی ‍ خودی تلف نکنید واگر خودتان به آن نیاز ندارید، آن را در اختیار نیازمندان قرار دهید.


میوه ی نیم خورده

آن روز امام رضا علیه السلام ناراحت بود. تنهاقدم می زد وآهسته آه می کشید ودر فکر فرو می رفت. دوستان امام با نگرانی در کنار دیوار ایستاده بودند وزیر چشمی نگاهش می کردند.

یکی ازآنها که جوان بود، گفت: ((من می روم وعلت را می پرسم. شاید اتفاق بدی برایشان پیش آمده!))

دوستانش گفتند: ‌‌(( فکر خوبی است. اگر لازم شد به ما اشاره کن که ما هم نزد ایشان بیاییم.)) جوان جلو رفت وبعد از کمی صبر پرسید: (( ای پسر رسول خدا! چه شده؟ چرا غمگین وناراحت هستید ؟))

امام علیه السلام برگشت وبا مهربانی به اونگریست. سپس سرش را چرخاند وبه میوه ی نیم خورده ای نگاه کرد که روی زمین افتاده بود وگفت:(( این میوه را چه کسی خورده است؟))

مرد جوان به طرف دوستانش سر برگرداند. آن ها فوری جلو آمدند. مرد جوان گفت: ((این میوه نیم خورده را چه کسی خورده است؟))

یکی از آنهادست به سینه خود گذاشت وگفت: (( من خورده ام!...من...!)) امام که ناراحت شده بود، خطاب به او گفت: ((چرا اسراف می کنی؟ چرا به نعمت های خداوند بی اعتنایی؟ مگر نمی دانی که خدا اسراف کاران را به سختی عذاب می دهد؟)).

مرد به خاطر کار بیهوده ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ ی خود از امام رضا علیه السلام عذر خواهی کرد. امام رو به آنان کرد وگفت: ((وقتی که به چیزی نیاز ندارید، بیهوده آن را مصرف نکنید. هیچ چیز را بی ‍ خودی تلف نکنید واگر خودتان به آن نیاز ندارید، آن را در اختیار نیازمندان قرار دهید.))

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر