می‌ خواهم به جنگ بروم!

اسلام با تنبلی و کار نکردن مخالف است و این را هم باعث ضرر به دین می ‌داند و هم باعث زیان دنیوی، بعد برای اینکه انسان ‌ها تشویق شوند به....

می‌ خواهم به جنگ بروم!

بعضی از آدم‌ ها در جنگ ‌های سخت و جهاد، با جان، سلاح، تیر، ترکش و... سروکار داشته و دارند، اما برخی آدم ‌های عصر حاضر زیاد حال و حوصلۀ کار کردن ندارند! آدم ‌هایی که همیشه خسته هستند، یک ‌جورهایی کار مفیدشان در روز به بیست دقیقه هم نمی ‌رسد. صبح ‌ها که معمولاً دیر به سر کار می ‌روند، اگر هم سر وقت بروند، معمولاً چند ساعتی طول می ‌کشد تا حوصلۀ کار کردن پیدا کنند.
اگر کارشان اداری باشد، معمولاً سیستم جالب‌ تری دارند و حرف ‌زدن دربارۀ مسائل کشور، اداره و... بیشترین زمان کار‌شان را در برمی‌گیرد و در نهایت، هم در پایان ماه مزد این تلاش فراوانشان در این دنیا را می ‌گیرند و هم در آخرت مزد دیگری در انتظارشان خواهد بود! به‌ هر حال، انسان دیر یا زود مزد تلاشش را دریافت می ‌کند و این مطلب سوخت ‌و سوز ندارد.
«وَ أَنْ لَیسَ لِلْإِنْسانِ إِلاَّ ما سَعَى.»[1]
و البته انسان فقط مزد کار و کوشش خود را دریافت می‌ کند.
حالا این دو دسته را بگذارید کنار همدیگر. دسته ‌ای که در جهاد و جنگ و مبارزه با دشمن شرکت می ‌کنند و چقدر سختی کشیده ‌اند و دسته‌ای که حال و حوصلۀ کار کردن به ‌اندازۀ یک انسان عادی ندارند و یک جورهایی توقع دارند بدون ذرّه‌ای کار کردن، ماهانه پولی بگذارند کف دستشان و البته که گرفتن این پول را حق مسلّم خود می‌ دانند!
چه تفاوت بزرگی دارند با هم، این‌ طور نیست؟! اما همین آدم‌ هایی که زیاد حال و حوصلۀ کار کردن ندارند هم ممکن است مثل خیلی ‌های دیگر در آرزوی جهاد باشند؛ یعنی درست است که زیاد حوصلۀ کار کردن ندارند؛ ولی به ‌هرحال آدم ‌های خوبی هستند و اگر لازم شود، حاضرند جانشان را بگیرند کف دستشان و بروند به جنگ مشرکان، کافران و متجاوزان به حریم اسلامی؛ ولی ‌به ‌هر حال، بی ‌حوصله هستند و متأسفانه حواسشان نیست که این تنبلی و بی‌حوصلگی ایشان را از راه کمال باز می‌دارد.
«ازجمله موانع دیگرى که انسان را از راه کمال باز مى ‌دارد، تنبلى، تن ‌پرورى، بى ‌اعتنایى به کار و بى ‌شوقى به حرکت است.»[2

5a4092288d4dc.jpg

حالا می ‌خواهم به آن آدم ‌هایی که حال و حوصلۀ کار کردن ندارند، راهی پیشنهاد کنم که اجرش بیشتر از مجاهدان در جبهه‌ های جنگ سخت باشد؛ ولی توپ و تیر و ترکش نداشته باشد! آن ‌ها که در آرزوی جهاد بودند، اگر آن روزها نبودند تا در جنگ سخت شرکت کنند، امروز کاری انجام دهند که از شرکت در جنگ سخت، بیشتر باشد! این پیشنهاد استفاده از فرمول زیر است:
«ما» + «کار و تلاش برای روزی حلال» = «اجری بیشتر از جهاد در راه خدا»
باورتان نمی شود؟! ولی واقعیت دارد؛ اسلام با تنبلی و کار نکردن مخالف است و این را هم باعث ضرر به دین می ‌داند و هم باعث زیان دنیوی،[3] بعد برای اینکه انسان ‌ها تشویق شوند به کار کردن، جدای از اجر و مزدی که خداوند برای این کار تعیین کرده است، برترین اولیای خودش را الگوی کار و کارگری قرار داده است.[4] کار کردن‌ سیره همه ائمه (علیهم السلام) و اولیا و بزرگان دین بوده است.
چرا آن‌ ها این سیره را در پیش می‌ گرفته‌اند؟! جز برای اینکه دیگران هم یاد بگیرند که کار کردن و تنبلی‌ نکردن و حاصل دسترنج خود را خوردن، جهاد است؟ که واقعاً هم جهاد است. واقعاً مبارزه‌ کردن با تنبلی، بی‌ کاری و بی ‌حوصلگی جهاد است.
انصافاً این کار و تلاش؛ کار سختی است و روح انسان را بزرگ می‌ کند، ولی همین که آدم به تغییری که در زندگی ‌اش با استفاده‌ کردن از این فرمول رخ می‌ دهد، فکر کند و اجر و مزدی که خدا برای این کار قرار داده است، برای کار کردن نیرو می‌ گیرد.
حیف است آدم چنین موقعیت بزرگی را ساده از دست بدهد؛ آدم‌ هایی که زیاد غصه می‌ خورند که چرا در جنگ سخت نبوده‌اند؛ این شما و این هم اجری بیشتر از جهاد، بسم‌الله ... .
امام‌‌رضا (علیه السلام) می‌فرمایند: «الَّذِی یطْلُبُ مِنْ فَضْلِ‌ اللهِ مَا یکفُّ بِهِ عِیالَهُ أَعْظَمُ أَجْراً مِنَ ‌الْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ‌ اللهِ عَزَّوَجَلَّ.»[5] کسی ‌که [با کار و تلاش] در جست‌ وجوی نیازهای زندگی برای تأمین خانواده‌ است، پاداشی بزرگ‌ تر از مجاهدان راه خدا دارد.

منبع: کتاب رهنمای113، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی

--------------------------------
پی نوشت ها:
[1]. نجم: 39.
[2]. بیانات رهبر معظم انقلاب(مد ظله ‌العالی) در دیدار زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، 1۵فروردین1370.
[3]. امام‌ باقر (علیه السلام) می‌فرمایند: «تنبلی و کسالت، هم به دین ضرر می ‌رساند و هم به دنیا» (محمد باقر مجلسی، بحار الأنوار، ج7۵، ص180).
[4]. امام‌ صادق (علیه السلام) وقتی با بیل در باغشان مشغول کار بوده‌اند و عرق می ‌ریخته‌ اند، در پاسخ به فردی که تمایل داشته به‌ جای ایشان کار کند، می ‌فرمایند: «من دوست دارم انسان در گرمای سخت آفتاب برای تأمین نیازهای زندگی ‌اش سختی و رنج بکشد» (محمد باقر مجلسی، بحار الأنوار، ج۴۷، ص۵۷).
[5]. محمد بن‏حسن حرّ عاملى، وسائل ‌الشیعه، ج17، ص67.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر