نبرد حقیقی در فضای مجازی

اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است. این کلام رهبر انقلاب به تنهایی میزان تاثیرگذاری این عرصه را نشان می دهد. امروز میدان نبرد حقیقی در فضای مجازی شکل گرفته است و جبهه باطل بدنبال تسخیر قلب و ذهن افراد برای رسیدن به اهداف نامشروع و پلید خود است.

نبرد حقیقی در فضای مجازی

انقلاب اسلامی با پیروزی خود موج گسترده ای از تحولات را در جهان ایجاد نمود. بخشی از این تحولات در پی تحلیل هایی بود که در نظر اندیشمندان و جامعه شناسان غربی درباره انقلاب اسلامی شکل گرفت.

وقتی 22بهمن 57 طلیعه پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سراسر جهان طنین انداز شد. بسیاری از تئوری های انقلاب، نظریه های ارتباطات و محاسبات بین المللی دچار چالش جدی شد. یکی از جدی ترین سوالات برای اندیشمندان و #جامعه_شناسان_غربی مسئله رسانه های انقلاب بود، این که چگونه امت حزب الله با رسانه های کوچک و محدود می تواند چنین موج گسترده و عمیق را در سراسر ایران ایجاد کند. در آن روزها ملت ایران ثابت کردند که می توان با منبر، نوار کاست و اعلامیه( رسانه های کوچک و محدود) می تواند کاری بس عظیم کند.

اما اکنون که وارد دهه چهارم #انقلاب_اسلامی می شویم، به نظر می رسد جبهه فکری فرهنگی انقلاب اسلامی مشکل رسانه و استفاده از این ابزار تاثیرگذار در جامعه کنونی دارد. پی بردن به این مهم نیاز به تحلیل و بررسی های پیچیده ای ندارد، این که اکنون پس از گذشت سالها از وقایع انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، وقایع دهه شصت، مقاطع مختلفی همچون پایان جنگ تحمیلی و قطعنامه 598، فتنه سال 78و88 و ... ما نتونسته ایم بخوبی آنچه را که واقعیت و حقیقت ماجرا بوده است را بیان کنیم و دشمن گاه و بیگاه در جهت بیان قرائت و روایت مورد نظر خود در اذهان عموم مردم از حوادث و وقایع انقلاب اسلامی است. نشان از چالش جدی نیروهای نقلاب و میزان تاثیرگذاری آنان در این عرصه مهم و سرنوشت ساز است. بدن شک اگر فعالان جوان، متعهد وانقلابی عرصه فضای مجازی هماهنگی و هدف گذاری بهتری را در مواجهه با مسائل و چالش های این عرصه دنبال کنند، بتوان با تاثیرگذاری گسترده و عمیق تری در مقابل جبهه معارض انقلاب اسلامی به فعالیت خود ادامه دهد.

اما اکنون سوال اینجاست که دشمن چه اهدافی را در این عرصه دنبال می کند و وظیفه و عملکرد فعالان فضای مجازی در این زمینه چیست؟

آنچه اکنون در فضای کنونی رسانه ای قابل مشاهده است. ارائه ترسیم تصویری ناامیدکننده و القا بحران از فضای کنونی کشور در میان اذهان عمومی مردم، تلاش در جهت پوشاندن دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه های مختلف و بزرگ کردن نقاط ضعف کشور برای ایجاد نارضایتی عمومی در میان عموم مردم همه و همه نشان از حرکت هدفمند و برنامه ریزی شده دشمن در این زمینه دارد.

در سوی دیگر این میدان، صدا وسیما که به گفته #امام_خمینی(ره) باید دانشگاه عمومی باشد و نسخه صوتی و تصویری انقلاب اسلامی برای همه دنیا باشد، نسبت خود را با گفتمان انقلاب اسلامی از دست داده است و تبدیل به عنوان مجعول رسانه ملی شده است. عنوانی که با ابعاد جهانی انقلاب اسلامی قابل جمع نیست.

اما چالش جبهه رسانه ای انقلاب اسلامی کجاست و برای رفع آن چه باید کرد؟ ضعف نیروها و رسانه های انقلاب اسلامی در زمینه تولید محتوای مناسب و اثرگذار، بی توجهی به مخاطب و ویژگی های اثرگذاری در آن، درگیر شدن در مسائل روزمره و کم اهمیت و عدم توجه به شبکه سازی در میان مخاطب نکات چالش برانگیزی است که بیش از پیش باید مورد توجه نیروهای فعال انقلابی در عرصه رسانه های اجتماعی قرار گیرد. بدون شک در فضای جنگ نرم همچون دیگر عرصه ها برای داشتن عملکرد اثرگذار و موفق نیاز به مطالعه، برنامه ریزی، رصد جبهه معارض و هدف گذاری دقیق برای جریان سازی مفید و موثر است.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر