دیوان خطی حافظ که در کتابخانه وزیری یزد نگهداری می شود، یکی از نفیس ترین و زیباترین نسخه های خطی موجود از این کتاب و از شاهکارهای دوره صفوی است. این نسخه آراسته به چهارده مجلس نگارگری است و بیش از چهار قرن قدمت دارد. اشعار این اثر زیبا، به خط نستعلیق و بر روی کاغذ نخودی آهار مهره نگارش شده است و چشم هر علاقمند به هنر شعر، خوشنویسی و نگارگری را به خودش خیره می کند.

نسخه خطی دیوان حافظ در کتابخانه وزیری یزد، اوج هنر نگارگری و تذهیب
۱۷ بهمن ۱۳۹۶ 996 6.1 KB 68 0

نسخه خطی دیوان حافظ در کتابخانه وزیری یزد، اوج هنر نگارگری و تذهیب

این اثر ادبی و هنری، از زیباترین و نفیس ترین نسخه های خطی موجود از دیوان حافظ در کتابخانه ها و مراکز اسنادی کشور محسوب می شود.

5a7978a248eba.jpg

از ویژگی های این نسخه خطی زیبای عصر صفوی این است که به خط نستعلیق 14 سطری و بر روی 224 برگ کاغذ نخودی آهار مهره در اندازه 14 در 23 سانتی متر نوشته شده است.
سرلوح این دیوان با نقش ترنج های متداخل در آغاز مقدمه تذهیب شده و حاشیه پهن آن با نقش نیم ترنج های متناظر در آغاز هر غزل تذهیب شده است.
بین سطرهای صفحه پنجم این نسخه به طرز بسیار زیبایی طلااندازی شده و مستطیل های ایجاد شده در دو طرف بیتی که تخلص شاعر در آن است، مزیّن و مذهّب به گل بوته شده است. از دیگر برتری های این نسخه، 14 مجلس نگارگری بسیار ظریف و ممتاز، مانند مجالس شکارگاه و... است که متناسب با موضوع غزل ها در داخل نسخه جلوه نمایی می کند. ضمن اینکه تمام اوراق این دیوان دارای جدول بندی به زر تحریردار و کمندکشی به طلا می باشد.
جلد این اثر ادبی و هنری بی اندازه نفیس، روغنی دورو ( پشت جلد دارای گل و بوته پرکار بوده و درون ترنج حاشیه و لچکی ها گل های زرین با شیوه زنجیره ای و اسلیمی کار شده و داخل جلد دارای بتّه جقّه منقّش با حاشیه طلاکاری شده) می باشد.
این اثر ادبی و هنری ارزشمند را یکی از فرهیختگان خیراندیش یزد، به نام آقای محمد هراتی، به کتابخانه وزیری اهدا کرده است.
در حال حاضر در گنجینه مخطوطات وزیری یزد، نُه نسخه خطی از دیوان لسان الغیب حافظ شیرازی و 21 نسخه ارزشمند خطی از آثار دیگر شاعران بزرگ ایران، همچون کلیات شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی، شاهنامه فردوسی، مثنوی مولوی و ... وجود دارد.
کتابخانه وزیری یزد، وابسته به آستان قدس رضوی، ششمین کتابخانه بزرگ و غنی کشور است که دارای حدود پنج هزار نسخه کتاب خطی، هشت هزار و ششصد نسخه کتاب چاپ سنگی، حدود دویست هزار جلد کتاب چاپی و حدود ده هزار جلد نشریه است.


مطالب مرتبط