نظافت و آراستگی در اسلام

امام رضا (علیه السلام) فرمود: «مِنْ أَخْلاقِ الأَنْبِیاءِ التَّنَظُّف؛ از جمله اخلاق پیامبران نظافت و پاکیزگی است.‏‏‏‏» حسّ زیبایی یکی از مهم ترین ابعاد چهار گانه (حس نیکی، حس دانایی...

نظافت و آراستگی در اسلام

امام رضا (علیه السلام) فرمود: «مِنْ أَخْلاقِ الأَنْبِیاءِ التَّنَظُّف؛ از جمله اخلاق پیامبران نظافت و پاکیزگی است.‏‏‏‏»
حسّ زیبایی یکی از مهم ترین ابعاد چهار گانه (حس نیکی، حس دانایی و حس مذهبی و حس زیبایی) روح انسانی است و روانشناسان معتقدند تمام زیبایی های ادبی، شعری، صنایع ظریف هنری و دستی و ... و هر آن چه در زیر مجموعة هنر هست مولود این حس می باشد.
در آیات قرآن و روایات فراوان به استفاده کردن از زیبایی های طبیعت، برخورداری از چهره ای آراسته و پاکیزه، لباس های زیبا و متناسب، به کار بردن عطر و مانند آن سفارش شده است. قرآن کریم دستور می دهد که هنگام رفتن به مسجد با آراستگی بروند که اشاره به زینت های مادی مانند پوشیدن لباس های مرتب و پاکیزه، شانه زدن موها، به کار بردن عطر و مانند آن دارد و هم شامل زینت های معنوی یعنی صفات انسانی و ملکات اخلاقی و پاکی نیت و اخلاص است و در آیه ای دیگر نیز با نوعی تندی نسبت به کسانی که تصور می کنند اسلام به پاکیزگی اهمیت نداده است می فرماید: «چه کسی زینت های الهی که برای بندگانش آفریده و روزی های پاکیزه را بر بندگان حرام کرده است» و این نشان می دهد که قوانین دین اسلام هماهنگ با ویژگی های روحی و جسمی انسان است و به قول معروف عالم تشریع و تکوین با هم هماهنگ است؛ اما در هر چیز لازم است حدّ اعتدال و میانه روی رعایت شود و متأسفانه مردم در این گونه برنامه ها راه افراط می روند و به بهانه های مختلف به تجمل پرستی و خودنمایی روی می آورند و چه بسا به حرام نیز مبتلا می شوند که از جملة آنها زیباگرایی و آرایش بانوان در دید افراد نامحرم و ... است. بنابراین اسلام مخالف زینت و زیبایی نیست؛ اما اسراف گرایی در آن را نیز نمی پسندد.
یکی از مصادیق زیبایی، پاکیزگی بدن و لباس است.
امام هشتم (علیه السلام) در حدیث فوق، نظافت و پاکیزگی را از اخلاق پیامبران الهی دانسته است حتی در روایات آمده است که هرگاه آن امام برای ملاقات با مردم از منزل بیرون می آمدند خود را آراسته کرده و لباس زیبا می پوشیدند.

منبع: کتاب نشانی بهشت، چهل درس زندگی از نگاه امام رضا (علیه السلام)، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

پی نوشت ها:
1. تحف العقول، ص519 و بحارالانوار، ج78، ص335.
2. ر.ک: تفسیر نمونه، ج6، ص150.
3. اعراف، 31.
4. همان.
5. عیون اخبار الرضا (علیه السلام)، ج2، ص178، حدیث 1.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر