نقش آموزشی والدین در گرایش جوانان به نماز

باید در دعوت فرزندان و اعضاء خانواده به خصوص کودکان و نوجوانان و جوانان به نماز، شکیبا و صبور بود و با محبت و مهربانی با آنان مواجه شد

نقش آموزشی والدین در گرایش جوانان به نماز

بی شک فردی که سرپرستی یک خانواده را به عهده می گیرد در قبال هر نوع آموزش آنان نیز مسئول است. وظایف سرپرست در قبال خانواده و فرزندان، توجه به مسایل معنوی، تربیت دینی و اخلاقی آنان است نه این که تنها به فکر فراهم آوردن اسباب مادی زندگی باشد.

از آن جا که ائمه معصوم علیهم السلام فرصت آموزش نماز را به همه مسلمانان نداشتند از ابزارهای دیگری نیز برای آموزش نماز و سایر عبادات استفاده می کردند. یکی از این ابزارها آموزش نماز به خانواده ها بود. مالک بن حویرث می گوید: «ما که چند جوان هم سن بودیم نزد پیامبر رفتیم و بیست شب نزد پیامبر صلی الله علیه و آله ماندیم. پیامبر صلی الله علیه و آله مهربان و نرم خو بود و هنگامی که دانست ما میل به خانواده مان داریم از خانواده مان پرسید و ما جواب دادیم. آن گاه فرمود: به سوی خانواده خود برگردید و در خانواده هایتان نماز را بر پا دارید و به آنان بیاموزید و آنان را به نماز امر کنید.»(1)

پایداری و سفارش اهل بیت علیهم السلام به انجام نماز سبب می شود که خانواده بیش تر به نماز توجه کند و فرزندان نیز به آن گرایش پیدا کنند هم چنین باید در دعوت فرزندان و اعضاء خانواده به خصوص کودکان و نوجوانان و جوانان به نماز، شکیبا و صبور بود و با محبت و مهربانی با آنان مواجه شد و تلاش کرد به شبهات و ایرادات آن ها به درستی پاسخ داده شود و در برنامه فریضه نماز آموزش صحیح و رفع اشکالات باشد.

تعجیل و اصرارها در دعوت به نماز ممکن است منجر به سرکشی و نافرمانی و در نهایت بی علاقگی و دل زدگی به انجام این عبادت گردد که باید به آن توجه نمود.

آموزش نماز در سیره معصومین علیهم السلام

در سیره معصومین علیهم السلام آموزش نماز و سایر عبادات به نوجوانان و جوانان دارای نکاتی می باشد. ما در این قسمت به چند نکته تربیتی اشاره می نماییم:

1. سن شروع آموزش نماز به کودکان در سیره معصومین علیهم السلام مورد توجه جدی بوده است. بر اساس سیره معصومین علیهم السلام سن شروع آموزش نماز به کودکان، هفت سالگی است و در این زمینه روایت متعدد آماده است:

امام صادق علیه السلام به یکی از یاران خود فرمود: «ما بچه هایمان را از پنج سالگی به نماز امر می کنیم؛ شما فرزندانتان را از هفت سالگی امر به نماز کنید.»(2)

در سن هفت سالگی کودک آمادگی هر نوع آموزش را دارد و اصلاً دل نوجوانان مانند زمین خالی است و در این دوران، استعداد یادگیری او بسیار قوی است.

امام علی علیه السلام نیز در وصیت به فرزند بزرگوارش امام حسن علیه السلام می فرماید: «دل نوجوان مانند زمین خالی و مستعد است که هر بذری در آن افشانده شود می پذیرد. از این رو در آغاز جوانی و قبل از آن که قلبت سخت شود به تربیت تو اقدام کردم.»(3)

این نکته را نباید فراموش کرد که آمادگی نوجوانان و جوانان برای پذیرش هرگونه آموزش آمادگی موقتی است و از دست خواهد رفت. ضرورت استفاده از این آمادگی و استعداد تربیتی امری مهم است.


منبع: کتاب آثار تربیتی نماز «راههای ایجاد گرایش به نماز در جوانان»، محمد زکی دوغان(حسینی)، ص 127-125.

------

پی نوشت ها:

1. داوودی، محمد؛ تربیت دینی فرزندان، ص 132.

2. حرّ عاملی؛ وسائل الشیعه، ج 4، ص 19.

3. دشتی، محمد؛ ترجمه نهج البلاغه، نامه 31.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر