نقش تربیتی و مادری زنان از منظر بنیانگذار انقلاب اسلامی

این مادر که بچه در دامان او بزرگ می شود، بزرگ ترین مسئولیت را دارد و شریف ترین شغل را دارد

نقش تربیتی و مادری زنان از منظر بنیانگذار انقلاب اسلامی

امام خمینی رحمه الله، نقش تربیتی زنان را حساس تر و مهم تر از نقش فرهنگی و تربیتی مردان دانسته و آن را همسان نقش تربیتی قرآن کریم، بیان کرده است. قرآن کریم، انسان ساز است و زن ها نیز انسان ساز هستند. ایشان معتقد بود اگر زنان نقش مادری و تربیتی خود را به خوبی ایفا کنند، نسل آینده نظام، نسلی سالم، مؤمن و معتقد خواهد بود که می تواند جامعه دینی را از گزند آفت ها و تهاجم فرهنگی بیگانگان حفظ کند.(1) ایشان در این باره فرمود: «ممکن است که یک بچه ای که شما خوب تربیت بکنید، یک ملت را نجات دهد. توجه داشته باشید که بچه ها را خوب تحویل جامعه بدهید و آموزشتان با پرورش باشد.»(2)

از دیدگاه امام، دامن مادران و بانوان، نخستین و مهم ترین محل تربیت فرزندان و آینده سازان فردای ایران اسلامی است. سعادت و خوش بختی یا فساد و شقاوت جامعه در گرو فعالیت های تربیتی و عاطفی مادران است. نمونه برجسته نقش تربیتی مادران را در جان فشانی جوانان در هشت سال دفاع مقدس می توان دید. این نقش، امام را به تحسین و سپاس گزاری از بانوان واداشت. مادران نمونه و پاک دامن، فرزندانی شجاع، مبارز و شهادت طلب تربیت کردند که هشت سال حماسه آفرینی و آزادگی را در کارنامه درخشان جمهوری اسلامی به ثبت رساندند. امام در وصف این مادران می فرماید: «آفرین بر مادران و پدران متعهدی که چنین فرزندان سلحشور و عاشقی را در دامن پربرکت خود تربیت نمودند.»(3)

از دیدگاه امام، کوشش ها و زحمت های تربیتی بانوان با کوشش و ایثارگری مجاهدان صحنه نبرد با دشمنان اسلام اهمیت و ارزشی همسان دارد.

رهبر کبیر انقلاب، برای خانواده و به ویژه نقش مادران جایگاهی رفیع، مهم و ارزشمند قائل بود و در این باره می فرمود: «نقش خانواده و به خصوص مادر در نونهالان و پدر در نوجوانان، بسیار حساس است و اگر فرزندان در دامن مادران و حمایت پدران متعهد به طور شایسته و با آموزش صحیح تربیت شده و به مدارس فرستاده شوند، کار معلمان نیز آسان تر خواهد شد. اساسا تربیت از دامان پاک مادر و جوار پدر شروع می شود و با تربیت اسلامی و صحیح آنان استقلال و آزادی و تعهد به مصالح کشور پایه ریزی می شود.»(4)

ایشان در سخنی دیگر می فرماید: «امروز باید پدران و مادران مواظب رفتار فرزندان خویش باشند که در صورت مشاهده حرکات غیرعادی، آنان را نصیحت نمایند تا گول منافقین و منحرفین را نخورند که در این صورت، سعادت دنیوی و اخروی آنان تباه می شود. مادران و پدران باید توجه داشته باشند که سنین دانش آموزی و دانشگاهی سال های شور و هیجان فرزندانشان می باشد و با اندک شعاری جذب گروه ها و منحرفین می شوند.»(5)

امام خمینی رحمه الله درباره نقش الگویی مادران نیز می فرماید: «دامن مادر، بزرگ ترین مدرسه ای است که بچه در آنجا تربیت می شود. آنچه بچه از مادر می شنود، غیر از آن چیزی است که از معلم می شنود. بچه از مادر بهتر می شنود تا از معلم، در دامن مادر بهتر تربیت می شود تا در جوار پدر تا در جوار معلم. یک وظیفه انسانی است، یک وظیفه الهی است و یک امر شریف است.»(6)

امام خمینی رحمه الله بر اساس بینش ژرف انسان شناسانه و با شناخت عمیق از اسلام و هدف آن؛ یعنی تربیت انسان، در کنار اعتقاد به والایی شغل انسان سازی که کار پیامبران است، نخستین وظیفه زنان را مادری می دانست و دیگر وظایف را در درجه بعد قرار می داد. ایشان می فرماید:

این مادر که بچه در دامان او بزرگ می شود، بزرگ ترین مسئولیت را دارد و شریف ترین شغل را دارد. شغل بچه داری، شغل مادری که مع الاسف اجانب این شغل را پیش ما مبتذل کردند و مادرهای بچه ها را از بچه ها جدا کردند. [آنها ]این شغل را مبتذل کردند. اینها می خواهند انسان در این کشور نباشند. اگر انسان در این کشور باشد، دست آنها کوتاه می شود.(7)

دشمنان اسلام با سرگرم کردن زنان به مسائل فرعی و انواع سرگرمی های مبتذل، از جمله شرکت در پارتی ها و کلوپ های ورزشی و تهاجم ماهواره ای می کوشیدند احساس مسئولیت را در وجود آنان کم رنگ کنند یا از بین ببرند و آنان را از مهم ترین مسئولیتشان که تربیت انسان بود، بازدارند. در مقابل، حضرت امام با پی بردن به این هدف شوم، همواره برای ایجاد و تقویت حس مسئولیت در برابر تربیت فرزندان می کوشید. ایشان این گونه به زنان هشدار می دهد:

بانوان محترم! مسئولیم همه، مسئولیم همه. شما مسئول تربیت اولادها هستید. شما مسئولید که در دامن های خودتان اولادهای متقی بار بیاورید، تربیت کنید، به جامعه تحویل بدهید. همه مسئول هستیم که اولادها را تربیت کنیم، لکن در دامن شما بهتر تربیت می شوند. دامن مادر بهترین مکتب است برای اولاد. مسئولیت دارید نسبت به کشور خودتان و شما می توانید بچه هایی تربیت کنید که حفاظت از انبیا کنند، حفاظت از آمال انبیا کنند. شما، هم خود باید حافظ باشید و هم نگهبان درست کنید. نگهبان اولادها شما هستید. آنها را تربیت کنید. خانه های شما باید خانه تربیت اولاد باشد.(8)

امام خمینی رحمه الله بارها مقام شامخ زنان را ستوده و از آنان به بزرگی یاد کرده است. ایشان در یکی از سخنان خود می فرماید:

شما مسئول هستید. مسئولیت بزرگ است. یک انسان درست ممکن است یک عالم را تربیت کند. یک انسان غیرسالم و یک انسان فاسد عالَم را به فساد می کشد. صلاح و فساد از دامن های شما و از تربیت های شما و از مدارسی که شما آنجا اشتغال دارید، از آنجا شروع می شود. اینها می خواهند بچه ها را از دامن مادرشان جدا کرده و به پرورشگاه بفرستند. برای خانم ها یک مطلب بالاتر [است] و آن مطلب، تربیت اولاد است. شما گمان نکنید آنها که همیشه [اهمیت] مادر بودن و اولاد داشتن و تربیت اولاد [را] تکذیب می کنند و مطلب را خیلی سست می گیرند و مطلب را خیلی پایین می گیرند، اینها غرض صحیحی دارند. اینها می خواهند از این دامن که بچه خوب می خواهد در آن تربیت شود، بچه ها را دور کنند [و ]بچه ها را از همان اول به پرورشگاه بفرستند، [و] زیردست دیگران، زیردست اجانب بچه ها را تربیت کنند. آنها می خواهند انسان درست نشود. دامن های شما دامن هایی است که انسان درست می کند. اینها می خواهند بچه های شما را نگذارند با شما باشند و نگذارند انسان درست بشود. بچه هایی که از دامن مادر جدا شده اند و در پرورشگاه ها رفتند، اینها چون پیش اجنبی هستند و محبت مادر ندیده اند، عقده پیدا می کنند. این عقده ها منشا همه مفاسد یا اکثر مفاسدی است که در بشر حاصل می شود. این جنگ هایی که پیدا می شود، از عقده هایی است که در قلوب این خون خوارها هست. این دزدی ها، این خیانت ها، اینها اکثرا از عقده هایی است که در انسان است. بچه های شما را اگر از شما جدا کردند، به واسطه نداشتن محبت مادر عقده پیدا می کنند [و] به فساد کشیده می شوند. مأمور بودند این دستگاه (رژیم شاه) به اینکه بچه های ما را به فساد بکشند [و] از آن اول نگذارند در یک دامن [پر] محبت بزرگ شوند، تربیت شوند تا عقده پیدا بشود، بعد هم زیردست معلم هایی که خودشان تعیین کردند و بعد هم در دانشگاهی که خودشان تأسیس کردند، از این پایین تا آن بالا فساد؛ «اِخْراج مِنَ النُّورِ إِلی الظُّلُمات.» نگذاشتند اینکه یک تربیت انسانی پیدا بشود.(9)

امام، فعالیت زنان را فقط به امور خانه داری و تربیت فرزند منحصر نمی دانست، بلکه معتقد بود اصلی ترین و مهم ترین فعالیت زنان، مسئولیت مادری است و در این باره می فرمود:

«شغل اصلی زن، شغل همسری و مادری است، ولی بعضی خیال می کنند این اهانت به زن است و مهم ترین کاری که زن می تواند بکند، کار مادری است. البته در مواردی شاید کارهای اجتماعی زنان واجب عینی و یا کفایی نیز باشد، اما در همه حال باید خانم ها فعالیت اجتماعی شان را با حفظ جنبه خانه داری بکنند و الگویشان فاطمه زهرا علیهاالسلام باشد.»(10)

منبع: کتاب معماران تربیت: منزلت زن از دیدگاه اسلام و رهبران انقلاب اسلامی، شکیبا سادات جوهری، ص 82-75.

--------

پی نوشت ها:

1. صحیفه نور، ج 5، ص 261.

2. صحیفه نور، ج 6، ص 18.

3. صحیفه امام، ج 16، ص 246.

4. صحیفه نور، ج 8، ص 119.

5. صحیفه نور، ج 8، ص 120.

6. صحیفه نور، ج 7، ص 340.

7. صحیفه نور، ج 17، ص 135.

8. صحیفه نور، ج 6، ص 282.

9. صحیفه نور، ج 8، صص 241 - 247.

10. صحیفه نور، ج 8، صص 241- 247. به نقل از: روزنامه جمهوری اسلامی، 22/12/1383.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر