نماز و صبر

به طاعت بشتاب تا سعادتمند شوی.

نماز و صبر

جوانی، دوران بی قراری و بی صبری و تحولات فکری و عقیدتی است. وجود این دوره در تکامل شخصیت جوانان لازم است. استقامت و صبر برای جوانان در این دوره مهم است و نیز رفتن و پذیرفتن راه هایی که می تواند برای آن ها این صبر و استقامت را به ارمغان بیاورد.

تحمل و استقامت در برابر مشکلات و ایستادگی در برابر آن ها در دوران جوانی، تأمین کننده آسایش آینده و تعیین کننده سعادت پاینده برای جوان است.

جوانانی که توان مقابله با مشکلات را ندارند و صبر و استقامت از خودنشان نمی دهند نمی توانند آینده موفقیت آمیزی داشته باشند.

اصولاً رشد و بالندگی بر پایه صبر و استقامت استوار است و هیچ استقامتی منجر به شکست نمی شود. این را تأکید می کنیم که هر استقامت و ایستادگی در برابر سختی ها وجهی از خوشبختی را به دنبال دارد. قرآن کریم نیز مؤید این مطلب است: «فَإِنَّ مَعَ العُسْرِ یُسْراً إِنَّ مَعَ العُسْرِ یُسْراً»(1)؛ «به یقین با هر سختی آسانی است (آری) مسلماً با هر سختی آسانی است.»

به دلیل اهمیت فراوان صبر در زندگی است که خداوند رسول خود را به صبر فرا می خواند و به دلیل اهمیت بیش تر صبر و استقامت در جوانی است که ائمه دینی پیوسته فرزندان خود را به صبر و پایداری دعوت می نموده اند. به طور کلی یکی از خصلت های مهم پیشوایان دینی که می بایست اسوه زندگانی ما باشد، خصلت صبر و استقامت آن هاست.

امام رضا علیه السلام دراین باره می فرماید: «لا یَکُونُ المؤمِنُ مؤمناً حَتیَ یکُونَ فیهِ ثلاثُ خصَّالٍ... و سنهُ ولیّه... و امَا لسُنَهُ من ولیّهِ فالصبرُ فی البأساء و الضَرّاءِ»؛ «هیچ مؤمنی مؤمن واقعی نمی شود مگر این که سه خصوصیت اخلاقی از سه کس بیاموزد تا ایمانش کامل گردد... از امامان صبر و استقامت در سختی ها.(2)

جوان می خواهد هم چون بسیاری از بزرگ ترها به کمال برسد و رشد کند و بالنده گردد و به شغل و علم و زندگی خوب برسد. تصور او این است که رسیدن به این هدف میسر است، اما وقتی این هدف محقق نمی شود، آرزوها فرو می ریزد و جوان، سر خورده و ناامید می گردد.

قرآن در این موقعیت، دو راه مناسب پیش پای او می گذارد: یکی صبر و شکیبایی و دیگری نماز. نماز انسان را در رسیدن به هدف ها یاری می کند. قرآن کریم می فرماید: «ای افرادی که ایمان آورده اید! از صبر و استقامت و نماز کمک بگیرید؛ زیرا خداوند با صابران است.»(3)

براین اساس، نوجوانان و جوانان در مسیر رسیدن به کمال در زندگی خویش بر مبنای افق ذهنی خود که برای خویش ساخته اند، گاهی خود را تنهای تنها می یابند و در این حالت است که با نماز و اُنس با پروردگار، روح خود را دارای پشتیبان و همراه، می بینند.

امام علی علیه السلام در مورد راهیابی به سعادت چنین سفارش می فرماید: «بادِرْ بِالطّاعَهِ تَسَْعدْ(4)؛ به طاعت بشتاب تا سعادتمند شوی.»

پس با این تفاصیل صبر بر سختی ها و مصائب به خصوص در دوران جوانی، برای رسیدن به کمال بسیار مهم است و ضرورت جدی دارد.

منبع: کتاب آثار تربیتی نماز «راه های ایجاد گرایش به نماز در جوانان»، محمد زکی دوغان( حسینی)، ص 94-95.

---

پی نوشت ها:

1. سوره انشراح، آیات 5 و 6، ترجمه آیت اللَّه مکارم شیرازی.

2. مستدرک الوسائل، ج 9، ص 37؛ خصال، ج 1، ص 82.

3. سوره بقره، آیه 153، ترجمه آیت اللَّه مکارم شیرازی.

4. غررالحکم، حدیث شماره 4360؛ میزان الحکمه، محمدی ری شهری، ج 7، ص 3326.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر