نمايي از حرم مطهر امام زاده سيد مرتضي ع كاشمر

آستانه امام زاده سيد مرتضي ع كاشمر

نمايي از حرم مطهر امام زاده سيد مرتضي ع كاشمر

مدفن دوامام زاده ابراهیم اصغر ملقب به مرتضی بن موسی الکاظم (ع) و حمزه بین امام موسی الکاظم (ع) در شهر << ترشیز قدیم >> کاشمر فعلی است. سید مرتضی درسده دوم هجری به محض اطلاع از شهادت برادر بزرگوارشان حضرت امام رضا (ع) با اندیشه خروج علیه مامون از بغداد بیرون آمد در حالی که هشت نفر از برادران و فرزندان آنها و عده ای همراه وی بودند و تدریجا"سایر یاران نیز از سادات و موالی هم بایشان پیوستند در مسیر خراسان میان وی با امیر دست نشانده مامون جنگی رخ داده و جمعی کثیری از موافقان و مخالفان به قتل می رسند و این دو برادر به سمت ترشیز پناه آورده و درآنجا به شهادت رسیده و مدفون شدند و قبورشان زیارتگاه عاشقان آل ا... می باشد .

این مکان در فاصله ۵ کیلومتری شمال کاشمر در دامنه ی کوه های معروف به هفت شاخ در منطقه ای ییلاقی و چشم نواز خود نمائی میکند و این بقعه منسوب به امام زاده سید ابراهیم اصغر (ع) یا همان سید مرتضی کوچکترین فرزند امام موسی الکاظم (ع) می باشد .

بنای معماری در عصر صفوی تجدید شده، این آستان مقدسه با زیر بنای تقریبی ۱۸۰۰ متر مربع دارای بنای اصلی شامل یک ایوان ورودی کاشیکاری شده با دو ماذنه درطرفین ایوان و گنبدی فیروزه ای رنگ بر فراز آن می باشد .

بقعه متبرکه مذکور همه روزه و بخصوص در ایام تعطیل پذیرای خیل عظیم از زائرین و علاقمندان از اقصی نقاط کشور و به ویژه شهرها و روستاهای نزدیک میباشد که به آنجامشرف می شوند .

تعداد زائرین در این ایام به حدی است که زائرسراهای پیش بینی برای این مجموعه همیشه متقاضی داشته و انتظار استفاده آن از سوی زائرین وجود دارد و برای استقرار از تمامی فضاهای آن استفاده می شود .

بنا به رسم همه ساله در ایام اربعین و ایام شهادت و میلاد ائمه معصومین علیهم السلام بطور وسیع پذیرای تمام هیات های مذهبی و علاقمندان و زائرین از مجاورین شهرستان است که برای عزاداری و مراسمات به این امام زاده مراجعه می نمایند که عملا" رفت و آمد آنها از حجم زیاد و گسترده ای برخوردار است و سالانه با رشد فزاینده ای مواجه است .

از دیگر برنامه های این مکان برگزاری نماز ظهر و شب بصورت جماعت است و در طول هفته شاهد برگزاری مناسبت های ادعیه و دعاهای توسل – کمیل – ندبه و ... بخصوص دعای کمیل که بین اهالی از شکوه و استقبال زیادی برخوردار است می باشد .

در طول هفته شاهد حضور کاروان های مختلف ازشهرستان های طبس – بردسکن و گناباد و تربت حیدریه و ... بوده و کاروان های پیاده ای که از مسیر کاشمر به سمت مشهد در ایام وفات حضرت رضا (ع) مشتاق حرکت هستند برای استراحت و زیارت به این امام زاده آمده و از آنها پذیرائی بعمل می آید .

امکانات متعدد این مکان از جهات مختلف با ظرفیت های لازم در طول سال برای زائرین مهیا و قابل استفاده می باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر