نگینِ فیروزی شیراز

در خیابان های شیراز که قدم بزنی، کنارِ عطر بهار نارنج و باغ های دلگشا گنبد فیروزه ایش ملجاء و پناه دل های خسته است، فیروزه ای گنبدش آرامت می کند، وقتی به...

نگینِ فیروزی شیراز

در خیابان های شیراز که قدم بزنی، کنارِ عطر بهار نارنج و باغ های دلگشا گنبد فیروزه ایش ملجاء و پناه دل های خسته است، فیروزه ای گنبدش آرامت می کند، وقتی به پابوسش می روی خوب می دانی او برادر سلطان طوس است و پسرِ امام هفتم، پسری که در اطاعت پذیری از پدر شهره است. شیراز که بروی شاه چراغ مقصد اول و آخر است برای پرواز سمت آسمان، دو رکعت نماز در صحن و سرایش عجیب می چسبد.شاهچراغ نگین شیراز است، یک نگین فیروزه ای.
حضرت سید امیر احمد علیه السلام ملقب به شاه چراغ و سیدالسادات، فرزند بزرگوار امام موسی کاظم علیه السلام است، مادر او، مشهور به «ام احمد»، مادر بعضی از فرزندان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام بوده است، ام احمد را داناترین، پرهیزگارترین و گرامی ترین زنان در نزد آن حضرت بودند و حضرت اسرار خود را به او می گفتند و امانتشان را نزد او می گذاشتند.
وقتی خبر شهادت حضرت موسی کاظم علیه السلام امام هفتم شیعیان در مدینه رسید، مردم به در خانه ام احمد، مادر حضرت شاه چراغ «احمد بن موسی» گرد آمده و حضرت سید امیر احمد را با خود به مسجد بردند، احمد از قدرت و شخصیت و عبادات و طاعات چیزی کم نداشت، به همین خاطر مردم گمان می کردند بعد از امام هفتم او امام بحق و خلیفه است.پس با احمد علیه السلام بیعت کردند و او نیز از مردم مدینه بیعت گرفت، در حالی که همه گمان می کردند این بعیت انجام شده و او امام شیعیان است احمد علیه السلام بر منبر رفت، خطبه ای خواند و رو به تمامِ حاضران گفت: می خواهم پیغام مرا به غایبین هم برسانید، همچنان که اکنون تمامی شما در بیعت من هستید، من خود در بیعت برادرم علی بن موسی علیه السلام می باشم، بدانید بعد از پدرم برادرم «علی» امام و خلیفه ی بحق و ولی خداست. و از جانب خدا و رسول صلی الله علیه و آله و سلم او، بر من و شما فرض و واجب است که امر آن بزرگوار را اطاعت کنیم و به هر چه امر فرماید گردن نهیم.
پس از آن شمه ای از فضایل و جلالت قدر برادرش علی علیه السلام را بیان فرمود، تا آنجا که همه حاضران گفته های آن بزرگوار را اطاعت کردند، ابتدا او بیعت را از مردم برداشت، سپس گروه حاضران در خدمت احمد به در خانه حضرت امام علی بن موسی علیه السلام آمده همگی با امامِ رضا علیه السلام بر امامت و وصایت و جانشینی امام موسی بن جعفر علیه السلام بیعت نمودند.
این رفتار اوج اطاعت پذیری و دریا دلی شاهچراغ را نشان می دهد، او که با وجود تمایل مردم حقیقت را گفته و جزء اطاعت خداوند به چیز دیگری فکر نکرده است، به همین دلیل است که حضرت امام رضا علیه السلام درباره برادرش احمد دعا کرده و فرمود: همچنان که حق را پنهان و ضایع نگذاشتی، خداوند در دنیا و آخرت تو را ضایع نگذارد.
حق پذیری و اطاعت بی چون و چرا از خداوند سیره رفتاری احمدبن موسی بود، در دهه کرامت و روز بزرگداشت او این سیره را سرمشق زندگی خود قرار دهیم.
فاطمه دولتی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر