در خیابان های شیراز که قدم بزنی، کنارِ عطر بهار نارنج و باغ های دلگشا گنبد فیروزه ایش ملجاء و پناه دل های خسته است، فیروزه ای گنبدش آرامت می کند، وقتی به...

نگینِ فیروزی شیراز

نگینِ فیروزی شیراز

در خیابان های شیراز که قدم بزنی، کنارِ عطر بهار نارنج و باغ های دلگشا گنبد فیروزه ایش ملجاء و پناه دل های خسته است، فیروزه ای گنبدش آرامت می کند، وقتی به پابوسش می روی خوب می دانی او برادر سلطان طوس است و پسرِ امام هفتم، پسری که در اطاعت پذیری از پدر شهره است. شیراز که بروی شاه چراغ مقصد اول و آخر است برای پرواز سمت آسمان، دو رکعت نماز در صحن و سرایش عجیب می چسبد.شاهچراغ نگین شیراز است، یک نگین فیروزه ای.
حضرت سید امیر احمد علیه السلام ملقب به شاه چراغ و سیدالسادات، فرزند بزرگوار امام موسی کاظم علیه السلام است، مادر او، مشهور به «ام احمد»، مادر بعضی از فرزندان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام بوده است، ام احمد را داناترین، پرهیزگارترین و گرامی ترین زنان در نزد آن حضرت بودند و حضرت اسرار خود را به او می گفتند و امانتشان را نزد او می گذاشتند.
وقتی خبر شهادت حضرت موسی کاظم علیه السلام امام هفتم شیعیان در مدینه رسید، مردم به در خانه ام احمد، مادر حضرت شاه چراغ «احمد بن موسی» گرد آمده و حضرت سید امیر احمد را با خود به مسجد بردند، احمد از قدرت و شخصیت و عبادات و طاعات چیزی کم نداشت، به همین خاطر مردم گمان می کردند بعد از امام هفتم او امام بحق و خلیفه است.پس با احمد علیه السلام بیعت کردند و او نیز از مردم مدینه بیعت گرفت، در حالی که همه گمان می کردند این بعیت انجام شده و او امام شیعیان است احمد علیه السلام بر منبر رفت، خطبه ای خواند و رو به تمامِ حاضران گفت: می خواهم پیغام مرا به غایبین هم برسانید، همچنان که اکنون تمامی شما در بیعت من هستید، من خود در بیعت برادرم علی بن موسی علیه السلام می باشم، بدانید بعد از پدرم برادرم «علی» امام و خلیفه ی بحق و ولی خداست. و از جانب خدا و رسول صلی الله علیه و آله و سلم او، بر من و شما فرض و واجب است که امر آن بزرگوار را اطاعت کنیم و به هر چه امر فرماید گردن نهیم.
پس از آن شمه ای از فضایل و جلالت قدر برادرش علی علیه السلام را بیان فرمود، تا آنجا که همه حاضران گفته های آن بزرگوار را اطاعت کردند، ابتدا او بیعت را از مردم برداشت، سپس گروه حاضران در خدمت احمد به در خانه حضرت امام علی بن موسی علیه السلام آمده همگی با امامِ رضا علیه السلام بر امامت و وصایت و جانشینی امام موسی بن جعفر علیه السلام بیعت نمودند.
این رفتار اوج اطاعت پذیری و دریا دلی شاهچراغ را نشان می دهد، او که با وجود تمایل مردم حقیقت را گفته و جزء اطاعت خداوند به چیز دیگری فکر نکرده است، به همین دلیل است که حضرت امام رضا علیه السلام درباره برادرش احمد دعا کرده و فرمود: همچنان که حق را پنهان و ضایع نگذاشتی، خداوند در دنیا و آخرت تو را ضایع نگذارد.
حق پذیری و اطاعت بی چون و چرا از خداوند سیره رفتاری احمدبن موسی بود، در دهه کرامت و روز بزرگداشت او این سیره را سرمشق زندگی خود قرار دهیم.
فاطمه دولتی


مطالب مرتبط