اگر سال ها از زندگی مشترک تان می گذرد، باید در زندگی خود تنوع ایجاد کنید. باید زندگی تان را فعال، پویا و سرزنده نگه دارید

نیازهای همسرتان را بشناسید

نیازهای همسرتان را بشناسید

داشتن یک زندگی خوب و موفق، آرزوی هر زوج تازه ازدواج کرده است. یکی از مولفه های مهم در رسیدن به یک زندگی خوب و موفق، داشتن رضایت زناشویی است. رضایت زناشویی در واقع نگرشی مثبت و لذتبخش است که زن و شوهر از جنبه های مختلف روابط زناشویی خویش دارند. در ادامه راهکارهایی برای افزایش رضایت زناشویی در زندگی مشترک ارائه شده است.

1- اگر در ماه های اول زندگی مشترک تان هستید، به همسرتان اجازه دهید هرچه بیشتر شما را بشناسد. از علایق، آرزوها، توانایی ها، ترس ها و حساسیت هایتان برای همسرتان صحبت کنید. صحبت کردن درباره خاطرات کودکی شما، رسوم خانوادگی تان و صدها موضوع دیگر به همسرتان کمک می کند شما را بیشتر و بهتر بشناسد. یادتان نرود که متقابلاً شما هم با صبر و حوصله به صحبت های همسرتان گوش بدهید و برایش شنونده خوبی باشید.

2- اگر مشکلات کوچکی در زندگی تان وجود دارد که توجه شما را به خود جلب کرده و نگرانید که ممکن است در آینده این مشکلات برای تان ایجاد دردسر کند، آن ها را به حال خود رها نکنید. گاهی زمان مسائل را حل می کند ولی در بسیاری مواقع، ما تلاش می کنیم مسئله ای را که وجود دارد، انکار کنیم و به خودمان بقبولانیم که بعداً اوضاع بهتر خواهد شد. این کار را نکنید! کتاب بخوانید، با افراد با تجربه صحبت کنید و در نهایت از یک مشاور آگاه نظرخواهی کنید. شاید این نگرانی شما به جا باشد. در این صورت قبل از این که مشکل بغرنج شود و پیش از این که مشکل شما را غافلگیر کند، شما پادزهر آن را پیدا می کنید و درست ترین تصمیم را خواهید گرفت.

از علایق، آرزوها، توانایی ها، ترس ها و حساسیت هایتان برای همسرتان صحبت کنید

3- اگر در سال های اول زندگی مشترک تان هستید (به ویژه سه سال اول)، احساس پشیمانی می کنید و گاهی به خود می گویید «کاش ازدواج نمی کردم، متأهل بودن سخت تر از آن چیزی است که فکر می کردم!» این را بدانید که تنها نیستید و خیلی ها مثل شما فکر می کنند، ولی سعی کنید به این موضوع به چشم یک مرحله گذار نگاه کنید که می توان با تلاش برای شناخت بیشتر همسر خود، انعطاف پذیری، صبر و گذشت، یادگیری بعضی از مهارت های زندگی و کار روی نقاط ضعف خود، به سلامت از این مرحله عبور کنید. اگر همچنان احساس بدی داشتید، با یک مشاور صحبت کنید.

4- اگر سال ها از زندگی مشترک تان می گذرد، باید در زندگی خود تنوع ایجاد کنید. باید زندگی تان را فعال، پویا و سرزنده نگه دارید. پس گاه و بی گاه همسرتان را غافلگیر کنید. به یاد داشته باشید که چه چیزهایی او را خوشحال می کند، نه خودتان را. مثلاً اگر شما خیلی به مهمانی علاقه دارید و او عاشق کتاب است، با مهمانی گرفتن، به نام او و به کام خودتان عمل کرده اید!

اگر سال ها از زندگی مشترک تان می گذرد، باید در زندگی خود تنوع ایجاد کنید

5- متفاوت بودن را از همین امروز شروع کنید. همین حالا برنامه ریزی کنید و همین امروز اولین قدم خود را برای غنای بیشتر زندگی زناشویی تان بردارید.

همان طور که گفته شد، همه انسان ها در روابط زناشویی، هشت نیاز اساسی و یکسان را تجربه می کنند، اما هر زوجی راهی متفاوت برای ارضای این نیازها می یابند. هرکدام از این نیازها می توانند به روش های مثبت یا منفی ارضا شوند. بعضی از روش هایی که برای ارضای این نیازها وجود دارند، برای خود فرد، دیگران و جامعه مفید هستند و بعضی از روش ها ناکارامد و مضرند.

هر شخص می تواند به تدریج تبدیل به انسانی دلنشین تر یا منفورتر شود، همان گونه که هر شخص می تواند یا در نابودی دیگران سهیم باشد یا در رفاه افراد زیادی سهم داشته باشد. ممکن است در تجربه مواجهه با این نیازها و ارضای آن ها تناقض هایی به وجود آید. ممکن است شخصی به اطمینان نیاز شدیدی داشته باشد و در عین حال نیز به بی ثباتی احساس نیاز کند؛ بنابراین احتمالاً از یک تعارض درونی بر سر این موضوع که اهمیت کدام نیاز برای ارضا شدن بیشتر است، رنج ببرد.

نیاز به اهمیت اغلب با نیاز به عشق در تعارض قرار می گیرد. دوست داشتن کسی که نیاز به اهمیت داشتن برای او در اولویت است، کاری دشوار است. به همین دلیل بسیاری از افراد موفق که نیاز به اهمیت را در خود ارضا کرده اند، در روابط صمیمی خود مشکل دارند و اغلب احساس می کنند کسی واقعا دوستشان ندارد.

منبع: کلید روابط پایدار در زندگی زناشویی، دکتر زهره سپهری شاملو، ملیحه سالاری


مطالب مرتبط