همت پیر (نگاهی کوتاه به زندگی پیر پالان دوز)

شیخ محمد عارف عباسی شهرتش را از کفش دوزی به دست آورد. آرامگاه پیر پالان دوز یکی از بناهای دوره صفویه است که در سال 985 ه.قف در زمان سلطنت سلطان محمد خدابنده صفوی ساخته شد. این بنا در طرح نوسازی حریم حرم مطهر، که بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی صورت گرفت تخریب و مجددا باز سازی شد.

همت پیر (نگاهی کوتاه به زندگی پیر پالان دوز)

مقبره پیر پالان دوز یکی از بناهای تاریخی دوره صفویه است که در جوار حرم مطهر رضوی و در نزدیکی یکی از ورودی های اصلی حرم به نام ورودی نواب صفوی که مردم مشهد از آن با عنوان ورودی پایین خیابان (به دلیل قرار داشتن در قسمت پایین پای حضرت) نیز نام می برند؛ قرار گرفته است. این بنای ساده و در عین حال زیبا که نشان از هنر و فرهنگ ایرانی دارد؛ در سال 985 ه.ق ساخته شده ؛ یعنی زمانی که بیش از 700 سال از شهادت امام رضا علیه السلام می گذشته؛ بنابراین قدمت ساخت آن از حرم مطهر رضوی کمتر است اما همجواریش با حرم مطهر امام رضا (ع) در محبوبیت و شهرت آن بی تأثیر نبوده و اکثر زائران رضوی پس از زیارت مولایشان علی بن موسی الرضا (ع) به دیدار این مکان می آیند و از سکوت و آرامش آن بهره می برند. همجواریش با حرم باعث می شود که به محض ورود فکر کنی آسمانش با آسمان حرم یکی شده اما وقتی که خوب دقیق می شوی متوجه خواهی شد که همسایگی با قطعه ای از بهشت، صدای پرواز بال فرشتگان را تداعی می کند.
اعتماد السلطنه (1301 ه.ق) درباره این بنا می نویسد:
بر سر در بقعه پیر پالان دوز مرقوم است: «للّهُمَّ صَل عَلیَ النّبیّ و السّبطین و السجّاد و الباقر و الصّادق و الکاظم و الرضا و التّقی و النقی و العسکری والهادی المهدی فی ایّام دوله السلطان الاعظم والخاقان المعظم حافظ بلاد الله و ناصر عباد الله ابوالمظفر شاه سلطان محمد خدابنده1 خلّدالله مُلکُه و سُلطانه بسعی و اهتمام بندة درگاه خواجه قنبرعلی ابن خواجه حسین سنه 985».
این مکان در ابتدا مدفن ابونصر عبدالله بن علی سراج طوسی، عارف مشهور قرن چهارم هجری بوده است. با اینکه در اکثر منابع به مدفون بودن ابونصر سراج اشاره می شود اما عامه مردم این آرامگاه را با نام مقبره پیر پالان دوز می شناسند.
پیر پالان دوز از عرفای دوره صفوی و قطب سلسله «ذهبیه»2 بوده و به نام هایی چون شیخ محمد عارف عباسی، شیخ محمد المقتدی کارندهی3، و از همه معروف تر، به پیر پالان دوز مشهور است.
اکثر منابع، وی را معاصر شیخ بهایی دانسته اند. کراماتی در مورد شیخ گفته می شود؛ البته برخی منابع آن را تأیید و برخی دیگر نیز، تکذیب می کنند؛ به طور کلی مدح و ذم هر دو درباره وی بیان شده است.
اما دلیل معروف شدن شیخ محمد عارف عباسی به پیر پالان دوز می تواند به دلیل پیشه وی باشد؛ زیرا شغل شیخ کفش دوزی بوده و از آنجایی که کفش دوز را پاره دوز هم می گویند؛ به مرور زمان لفظ «پاره دوز» به «پالان دوز» تغییر یافته است.معماری بنا
این بنا دارای یک ایوان ورودی است؛ فضای بیرونی مکعبی و فضای داخلی چلیپا شکل4 است و گنبد پیازی آن بر روی طوقی استوانه ای قرار گرفته است. قدمت کاشی کاری ازارة داخلی بنا به دوره صفوی می رسد.
این بنا در طرح نوسازی حریم حرم مطهر، که بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی صورت گرفت تخریب و مجددا باز سازی شد؛ در مرمت های صورت گرفته بخشی از کاشی های زرین فام شش ضلعی کتیبه دار دوباره بازسازی و در محل خود قرارگرفته، اما کتیبه دور آن ها از بین رفته است.


5a7004397795f.jpg

همچنین، تزئینات نقاشی بالای ازاره، با کتیبه های ممتد از کاشی معرق به خط ثلث بازسازی و مرمت شده است. قسمت بالای بازوی شمال غربی داخل بقعه یزدی بندی 5 شده است. کاسه گنبد، مزین به نقش شمسه ای زیبا با نگاره های گیاهی است و نمای خارجی بنا با طاق نماهای تیزه دار آجری و قاب ها و لچکی های کاشی کاری تزیین شده است. گنبد پیازی شکل بنا از نوع دو پوسته پیوسته است. پوشش روی گنبد که در گذشته کاشی فیروزه ای ساده بوده، پس از مرمت با کاشی های نرة هندسی شکل به رنگ های آبی و نخودی پوشانده شده و با چند ستارة هشت پر که داخل آن تسبیحات اربعه به خط بنایی کتیبه شده تزیین یافته است.
در طرح نوسازی حریم حرم مطهر، فضاهای جانبی بنا توسعه پیدا کرد و یک حیاط با رواق هایی در اطراف به آن افزوده گردید؛ پس از پیر پالان دوز شخصیت های دیگری نیز در این مکان به خاک سپرده شدند.

5a700475329f8.JPG


منابع

1- دایره المعارف آستان قدس رضوی؛ بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
2- مشهد در آغاز قرن 14 خورشیدی؛ رضوی، فیاض، ثابتی، مولوی، فرخ، با تصحیح و توضیح مهدی سیدی
3- سیمای تاریخی-فرهنگی شهر مشهد؛ مهدی سیدی
4- شناسایی و وجه تسمیه معابر، محلات و اماکن عمومی بافت قدیم شهر مشهد؛ دکتر محمد رحیم رهنما
5- فرهنگ فرق اسلامی؛ دکتر محمد جواد مشکور
6- مطلع الشمس؛ اعتمادالسلطنه
7- سالشمار وقایع مشهد در قرن های پنجم تا سیزدهم؛ محمد تقی مدرس رضوی
8- اصول تصوف؛ احسان الله علی استخری


پی نوشت
------------------------------------------------------------------------------------
1- سلطان محمد صفوی
2- فرقه ای از فرق صوفیه که شعبه ای از صوفیان کبرویه اند. ذهبیه پیروان میر شهاب الدین سید عبدالله برزش آبادی مشهدی هستند که مرید خواجه اسحاق ختلانی بود. جهت مطالعه بیشتر در رابطه با فرقه ذهبیه به .... مراجعه فرمایید.
3- به نظر برخی مورخین، وی، اهل روستای کارده در 45 کیلومتری مشهد بوده، به این دلیل به «کارندهی» یا «کاردهی» مشهور شده است
4- هرنقش یا طرح به شکل ┼؛ فرهنگ لغت عمید
5- دراصطلاح بنایان قسمی زینت در طاق؛ (لغت نامه دهخدا)

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9103

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8553

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7868

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8814

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9582

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر