همدلی و همفکری والدین با دختران

والدین باید به دختران خود یاد بدهند که هر انسانی گاهی دچار اشتباه می شود و انسان عاقل انی است که از اشتباهاتش درس می گیرد

همدلی و همفکری والدین با دختران

شاید در جامعه امروزی و در روابط میان اعضای یک خانواده، مهم ترین خلاء اخلاقی والدین عادت به سرزنش دختران جوان و نوجوان باشد. به گونه ای که بسیاری از اسیب های دوران نوجوانی و بخصوص اسیب های عاطفی و روانی سایه شوم خود را برای همیشه بر فکر و ذهن باقی می گذارند. بر این اساس دخترانی که مورد ازار روحی قرار گرفته اند در بزرگسالی زنانی کتک خورده، زجرکشیده و پذیرنده ظلم می شوند. باید توجه داشت که والدین به راحتی می توانند دختران خود را مورد شماتت های نابجا قرار دهند اما سرزنش و عقاب بیش از اندازه موجب می شود تا دختران خود را از خود برانیم و گاه شده است در صورتی که والدین به سرزنش بیش از حد دختران خود ادامه دهند؛ انان تا مرز تنفر از والدینشان پیش بروند و برای خود محیط خانواده و خانه را جهنم متصور گردند. دختری که مورد سرزنش و شماتت بی رحمانه پدر و مادر خود قرار می گیرد به دفاع از خود برمی خیزد، حال ممکن است ان را اشکارا بیان نماید و یا اینکه در دل پنهانش بدارد.

همان طور که خود والدین مرتکب اشتباهات عدیده در زندگی شده و می شوند، دختران جوان و نوجوان نیز مستثنا از این قضیه نمی باشند. چنانچه پدر یا مادری تصمیم دارد دختر خود را به دلیل مسأله ای مورد سرزنش قرار بدهد، بهتر است قبلا قدری تأمّل و تعمق نماید و به یاد داشته باشد که وی تجارب بسیار بیشتری در زندگی داشته و به اصطلاح چند پیراهن بیشتر پاره کرده است. یک پدر یا مادر دلسوز و اگاه چرا باید انتظار داشته باشد که دخترش همچون او دارای تدبیر، تفکر و قضاوت باشد؟

گاهی، دختر جوان و نوجوان به طور ناخواسته و یا برای تجربه اندوزی، رفتار نامناسب و غیر اصولی از خود بروز می نماید. گاهی هم، او می خواهد واکنش والدین خود را در قبال حرکاتش ببیند. در چنین اوقاتی والدین به هیچ وجه نباید با او برخوردی نامناسب داشته باشند. چرا که تمایل به تکرار ان رفتار ناپسند در وی رشد می کند. بر عکس، والدین باید ارتباط صمیمی خود را حفظ نموده و دلایل نادرست بودن رفتار دختر خود را به صورت کاملا منطقی و مستدل و به دور از هر گونه خشونتی توضیح دهند. شاید همه ما، داستان امام حسین علیه السلام و امام حسن علیه السلام را شنیده باشیم که چگونه اشتباه پیرمرد را در ارتباط با وضو گرفتن به وی گوشزد کردند. انها بدون اینکه به پیرمرد بگویند که وضو گرفتن او اشتباه است، گفتند: عموجان، ممکن است شما وضو گرفتن ما را نگاه کنی و بگویی کدام یک از ما وضوی صحیح می گیرد. انگاه شروع به وضو گرفتن نمودند و پیرمرد را متوجه اشتباه خود ساختند. همین شیوه را چنانچه ما نیز در برابر اشتباهات دخترانمان به کار گیریم، نه تنها انان متوجه اشتباهاتشان می شوند بلکه یاد می گیرند حتی در مواقع برخورد با اشتباهات دیگران، چگونه عکس العمل نشان بدهند.

یکی از بهترین و اصولی ترین راههای برقراری ارتباط، همدلی و همفکری است نه سرزنش و شرمسار نمودن. والدین باید به دختران خود یاد بدهند که هر انسانی گاهی دچار اشتباه می شود و انسان عاقل انی است که از اشتباهاتش درس می گیرد و بار دیگر همان اشتباه را تکرار نمی کند.

پرهیز از سرزنش و ملامت، به این معنا نیست که از خطاهای دختران چشم پوشی شود، بلکه منظور این است که در جای مناسب و با شیوه و روش مناسب تر و بهتر، در کمال صمیمیت و مهربانی، خطاهای انان گوشزد شوند.

به عنوان مثال معمولا دختران سوالات زیادی را در ذهن خود می پرورانند (همانند خود والدین، زمانی که به یک محیط نااشنا وارد می شوند سوالات زیادی به سراغشان می اید) دختران نیز علاقه مندند زمانی که سوالی را می پرسند پاسخ سوالش را نیز به خوبی و درستی بشنوند. این موضوع باعث خواهد شد که علاوه بر اینکه مطلبی بر اموخته هایشان افزوده شود، احساس مطبوعی در انان به وجود اید که انها را برای بیشتر دانستن و بیشتر شناختن هدایت کرده و در نتیجه به رشد هوشی و فکریشان بینجامد.

پاسخ به سوالات دختران، بهتر است کوتاه، ساده و با ارایه مثال های عینی، ملموس و در حد فهم انان باشد. نیازی نیست که در مقابل هر سوالی، والدین همه چیز را به او بگویند، بلکه لازم است که پاسخ ها در حد سن و ظرفیت باشد چرا که دختران نوجوان از شنیدن پاسخ های طولانی و اضافه بر ان چیزی که مورد نظرشان است، خسته می شوند. چنانچه والدین پاسخ سوالی را نمی دانند، درست نیست به دختر خود دروغ بگویند بلکه با صراحت بگویند که نمی دانند یا پاسخ دهند که باید از دیگری کمک بخواهند و جواب سوال را از او بگیرند. در حقیقت، با تشویق به پرسیدن و چیزهایی که انان نمی دانند، علاوه بر اینکه به رشد فکری دختر خود کمک می نمایید، زمینه ارتباط کلامی و عاطفی عمیقی را بین خود و فرزند دخترتان پی ریزی می کنید. حال انکه برخی والدین وقتی در مقابل سوالی قرار می گیرند با پاسخ هایی همچون این چه سوالی است که تو می پرسی و یا اینکه این فضولی ها به تو نیامده و از این قبیل، انان را از خود دور می سازند. حال انکه دختران همیشه به والدینی محتاجند که زمانی که سوالی برای انها پیش می اید، با تمام وجود پاسخگو باشند.

منبع: مجله پیام زن، آبان 1382، شماره 140، ص 61.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر