همواره خدا را شاکر بود

آیت الله عبدالکریم حائری، از مصرف وجوه شرعی برای رفاه خانواده و برخوردار ساختن نزدیکان و فرزندان خود به شدت پرهیز می نمود.

همواره خدا را شاکر بود

بنیانگذار حوزه علمیه قم، آیت الله آقای حاج شیخ عبدالکریم حائری، از مراجع تقلید زمان خود، بلکه از مهم ترین مراجع به شمار می رفته و وجوه شرعی زیادی از سوی مقلدین و ارادتمندانش به دستش می رسیده است، ولی مقید بوده است که اموال امام زمان علیه السلام و سایر وجوه شرعی را فقط در راه اعتلای کلمة الله و حفظ دین و برپایی حوزه مسلمانان مصرف کند و آن را وسیله رفاه خود قرار ندهد و برای تبلیغات شخصی به کار نبرد. برنامه غذایی آن شخصیت بزرگ روحانی، بسیار ساده بوده و بسا به نان و دوغی بسنده می کرد. شاگرد ایشان، آیت الله العظمی اراکی نقل می کند که هنگام چاپ کتاب شان، روی یک کلمه هم حساب می کرد و می فرمود: بودن این کلمه در اینجا اثری ندارد و اگر هم نباشد، مخل به معنا نیست و لطمه ای به مطالب و فهم آن نمی زند پس چرا مبالغی صرف کاغذ و چاپ این کلمه بشود؟ این کلمه را حذف کنید!

از خصوصیت های بارز آیت الله حائری که سایر خصوصیت های اخلاقی را تحت الشعاع خویش قرار می داد، زهد، ساده زیستی و زندگی بی آلایش –قبل و بعد از مرجعیت- او بود. پایبندی او به زندگی طلبگی تا آخر عمر، از او تندیسی از زهد ساخته بود.

او همواره خدا را شاکر بود که از همان اندک چیزی که در دست دارد، می تواند به وضع فقرا رسیدگی کند. روزی یکی از بزرگان عبای گران قیمتی را به فرزندش هدیه کرد و آیت الله حائری چون از آن مطلع شد، گفت: «فرزندم، این عبا برای تو زیاد است» و او را متقاعد ساخت که آن را بفروشد و با پولش سه عبای متوسط برای خود و دو طلبه دیگر تهیه نماید.

برنامه غذایی آن شخصیت بزرگ روحانی، بسیار ساده بوده و بسا به نان و دوغی بسنده می کرد.

حضرت امام رحمه الله در خصوص زندگی زاهدانه استاد معظم خود فرموده است:

جناب استاد معظم و فقیه مکرم حاج شیخ عبدالکریم یزدی حائری که از سال 1340 تا 1355 هجری قمری ریاست تامّه و مرجعیت کامله قطر شیعه را داشت و همه دیدیم که چه سیره ای داشت. با نوکر و خادم خود هم سفره و هم غذا بود و روی زمین می نشست.[1]

آیت الله آقای حاج شیخ عبدالکریم حائری، از مصرف وجوه شرعی برای رفاه خانواده و برخوردار ساختن نزدیکان و فرزندان خود به شدت پرهیز می نموده و زندگی خود را با ساده ترین وضع، اداره می کرده است. لباس ایشان و بستگانش نیز در حد متوسط یا نازل بوده است. شاگرد گرانقدر و پرآوازه ایشان حضرت آیت الله العظمی امام خمینی رحمه الله خطاب به سردمداران رژیم پهلوی فرمودند:

آیا ما مفت خوریم که مرحوم حاج شیخ عبدالکریم ما وقتی از دنیا می رود، همان شب آقازاده هایش شام نداشتند؟ آیت الله حائری در آستانه ارتحال خود برای رتق و فتق و ساماندهی امور مالی و اینکه پول موجود، به دست ورثه نرسد، سه نفر از بزرگان حوزه را وصی خود قرار دادند.

منبع: کتاب اصلاح الگوی مصرف از منظر اخلاقی، به کوشش علیرضا موفق، ص234 و 235.


پی نوشت ها:

[1]. گلشن ابرار، ج2، جمعی از پژوهشگران حوزه علمیه قم، ص553-561.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر