همیشه با زنان رفتارى پسنديده و شايسته داشته باشید

مرد بايد نسبت به زن از بدرفتارى و سخت ‏گيرى بپرهيزد و نسبت به او رفتارى پسنديده و شايسته داشته باشد.

همیشه با زنان رفتارى پسنديده و شايسته داشته باشید

مرد خانه در هر شرايطى بايد نسبت به زن از خشم، كينه، بدرفتارى، سخت ‏گيرى و در مضيقه قرار دادن او بپرهيزد و نسبت به او بر اساس عقل، شرع و عرف رفتارى پسنديده و شايسته داشته باشد، زن در كنار مرد خانه بنده ‏اى از بندگان خدا و امانتى از امانات حضرت حق است و مرد بايد همواره با چنين هويتى به او نگاه كند و بايد از خدمات مرد در تأمين زندگى ‏اش از مسكن، پوشاك، خوراك، استراحت و امنيت كه حقوق واجبه‏ اى از زن بر عهده مرد است بهره ‏مند شود.

واى بر مردى كه به سبب خشم و كينه، غفلت و شرارت، بر زن سخت‏ گيرى كند و زندگى را بر او تنگ نمايد و وى را از حقوقش محروم كرده و بر او ظلم و ستم روا دارد و رفاه و راحت و عيش را از او سلب نمايد، چنين مردى بايد به انتظار جريمه و عكس ‏العمل حضرت حق باشد، زيرا خداوند وعده داده كه انتقام مظلوم را از ظالم بگيرد و به فرموده‏ اميرمؤمنان علیه السلام روز ظالم از روز مظلوم كه مورد ظلم ظالم بوده، بدتر و سخت‏ تر است.

مرد بايد متوجه باشد كه ديگر انسان ‏ها هم مانند خود او داراى جهات ضعف و منفى بوده و نبايد از زن توقع مقام عصمت و شخصيتى داشته باشد كه از همه‏ عيوب و نواقص پاك باشد. گذشت و مدارا، بردبارى و صبر و حوصله، بدى را با نيكى تلافى كردن، همه وقت و همه جا بايد بكار گرفته شود، كه بكار گرفتن صفات پسنديده و اخلاق حميده، سبب استوارى نظام خانواده، عبادت خدا و موجب رحمت و مغفرت حضرت حق براى مرد و زن است.

اسلام خواهان حاكميت عشق، محبت، مودت و رحمت بر فضاى خانواده است و از مرد و زن مى ‏خواهد به خاطر آرامش و امنيت خودشان و مصون ماندن كودكانشان از لطمات روحى، روانى، فكرى و اخلاقى حقوق يكديگر را با نرمى و محبت رعايت كنند، تا از آثار بزرگ رعايت حقوق يكديگر و اخلاق حسنه بهره‏ مند شوند و با چنين فضایى كه بر زندگى دنيایى خود حاكم مى ‏كنند سبب آبادى آخرتشان شوند و به رضايت حق و بهشت در جهان آخرت زير سايه رحمت و عنايت حق دست يابند.

علامه طباطبایی در تفسير الميزان مى‏ گويد: محيط خانه و خانواده بايد كانون عشق و صفا باشد، تا خستگى ‏ها در اين محيط جایى نداشته باشد و بى ‏مهرى ‏ها چون موش وحشى رشته ‏ها را نجود و از هم نگسلد و فرزندان در آن محيط در سايه‏ عشق و محبت پرورش يابند و زن و شوهر با الهام از قوانين حيات بخش اسلام و فرهنگ سعادت‏ساز حق، زندگى مسرت بخش و بهشتى داشته باشند.

با چنين شكلى از زندگى، روح مودت و رحمت و عشق و محبت بر اعضاء خانواده سايه مى ‏اندازد و آنان را از سلامتى و هم آهنگى و پيشرفت برخوردار خواهد كرد، فرزندان اين نوع خانواده‏ ها، انسان‏ هایى دلسوز و مهربان و عنصرهایى پركار و متعهد نسبت به جامعه و ساير امور بار خواهند آمد و چنانچه روح ناسازگارى در ميان زن و شوهر حاكم گردد و هر دقيقه نزاع، درگيرى و تلخى رخ نشان دهد، علاوه بر اين كه زندگى جهنمى و پر آشوبى را بايد سپرى كنند، فرزندان چنين #خانواده ‏اى كه صحنه‏ هاى نامناسب برخوردهاى پدر و مادر خود را مى ‏بينند، انسان‏هایى شرور و خطرناك بار خواهند آمد و مزاحم فرد و جامعه شده، به امنيت مردم لطمه سختى خواهند زد.

مرد باید توجه داشته باشد كه زن، امانت خدا و گل خوشبوى گلستان هستى براى شوهر است [كه با هزار آرزو و دنيایى اميد از خانه‏ پدر و مادر به خانه‏ شوهر آمده، تا ارضاى عواطف، غرائز و احساسات طبيعى خود را در آغوش پر مهر شوهر بيابد و در كنار او احساس امنيت نمايد و فرزندانى نيكو سيرت و با شخصيت به دست آورد.] شوهر بايد در حفظ و پرورش اين گل زيبا، معطر و امانت الهى كمال همت و انسانيت را بكار گيرد، تا علاوه بر انجام تكاليف دينى و اجتماعى، از آثار شيرين و گرانبار برخورد صحيح با #همسر بهره‏ مند گردد.

منبع:

تفسير حكيم، حسين انصاريان، ‏دارالعرفان‏، قم‏، چاپ اول‏، ج 8، ص 102 – 100.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر