واعظ ماندگار

رمز ماندگاری کافی، اخلاص بی مرز، تعهد والا و تلفیق قابل لمس مسائل دینی با وقایع زمینی بود.

واعظ ماندگار

مرحوم کافی متولد ۱۳۱۵ می باشد و در خانواده ای که از قشر متوسط جامعه بودند دیده به جهان گشودند؛ پدر ایشان فرهنگی غیر روحانی بودند و پدر بزرگ ایشان مرحوم آیت الله میرزا احمد کافی می باشد که از علمای برجسته یزد بودند و بر اثر کرامتی که از امام رضا (علیه السلام) می بینند ساکن مشهد می شوند.

مرحوم شیخ احمد کافی یکی از خطیبان و منبری های از یاد نرفتنی تاریخ ایران است. او را جوان های زمان انقلاب با سخنرانی های پرشور، نکته سنجی های دل نشین و لطیفه های آموزنده اش می شناسند و جوان های امروز، با مهدیه بزرگی که در تهران ساخته است. او در دوران حضور در مهدیه تهران با کارهای فرهنگی اش شناخته می شد، از کارهای ارزنده او خرید مشروب فروشی ها و تبدیل آن ها به کتاب فروشی بود.

شیخ احمد کافی آن چنان خطیب توانمندی بود که فاضل کدکنی که خود از خطیبان برجسته خراسان بود، درباره وی می گوید: زمان هایی که ایشان منبر داشتند، سینمای شهرها تعطیل می شد، دیگر منبرها خلوت می شد و همه می رفتند پای منبر ایشان...، به گفته شاهدان عینی، کافی در آن روزها، شاید روزی هشت منبر هم می رفت و خطبه های پرشورش طرفداران خاص خود را داشت؛ طرفدارانی که در مهدیه تهران و بعدها در حسینیه ارشاد تهران گوش تا گوش می نشستند و همه توجه شان معطوف سخنان پرشور شیخ پرسوز بود.

آن ها نیز که فرصت حضور در مجلس را از دست داده بودند، به سراغ نوارهای ایشان می رفتند. آن روزها سخنرانی های ایشان از پرفروش ترین کاست ها بود. مخاطبان ایشان همه و همه از جوانانی بودند که در روزهای پر از فساد رژیم پهلوی، در پی دانستن حقیقت اسلام می گشتند.

5cc67cec48595.jpg

شیخ کافی اما تبحر خاصی نیز برای پیوند زدن خطبه ها و لطیفه هایش با مسائل روز دنیا و ایران داشت و از میان سخنان پرهیاهویش، نقبی هم به مسایل روز می زد، روایات دینی را با توصیفات زمینی می آمیخت و قصه ظالم و مظلوم را به اسرائیل و فلسطین می کشاند، جشن های 2500 ساله شاهنشاهی را به نقد می کشید و مفاسد اجتماعی را تقبیح می کرد.

او که در تاریخ 30 تیر 1357 رحلت کرد، با زبان گویا و مؤثری که داشت در یادها زنده ماند و در حقیقت، رمز ماندگاری او چیزی نبود، جز اخلاص بی مرز، تعهد والا و تلفیق قابل لمس مسائل دینی با وقایع زمینی و البته زبان شیرین طنز او که جوانان را به خود جذب می کرد؛ حکایات و لطیفه هایی که خواندن چند نمونه از آن ها برای نسل امروز خالی از لطف نخواهد بود.

منبع: نشریه خانه خوبان، سحر رستمی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید

محسن

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۹:۰۴
0 0

اگه دقت داشته باشید مرحوم کافی مرحوم نشد بلکه شهید شد لطفا اطلاعات درست بگذارید

پاسخ دهید
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر