والدین و بایستگی های تربیتی دختران

به دختران جوان خود آن چنان بینش و بصیرت بدهید که خود بتوانند خوب و بد را تشخیص دهند، نه این که فقط امر و نهی نمایید

والدین و بایستگی های تربیتی دختران

1. سعی کنید در تمام مسائل فرهنگی، تربیتی و اجتماعی دختران خود هماهنگ عمل کنید و اختلاف سلیقه ها را کنار بگذارید و إلّا نقش سازنده ای نخواهید داشت.

به عبارت دیگر پدر و مادر در خانواده در حکم سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه هستند و اگر روزی این سه قوه با هم ناهماهنگ باشند به طور طبیعی نقش مثبتی در خانواده نخواهند داشت. در خانواده ای که پدر سخت گیر و مادر عاطفی و انعطاف پذیر است و یا پدر اجتماعی و مادر منزوی است و یا پدر مذهبی و ارزش گراست و مادر ارزش گریز و... فرزندان گرفتار تضاد رفتاری می شوند.

2. اگرچه باید به عنوان مشاور در کنار فرزندان خود باشید، امّا لازم است از تحمیل نظرات خود به آنان بپرهیزید.

3. سعی کنید در برابر رفتار پرخاشگرانه دختر و پسر نوجوانتان عصبانی نشوید و عکس العمل نشان ندهید. این رفتار نامناسب به طور ناخودآگاه برنامه ریزی شده است تا شما را عصبانی کند؛ او بدین وسیله می خواهد اظهار وجود کند. پدر و مادر برای نوجوانان معرف جامعه بزرگ سالان هستند. او می خواهد بر علیه آنان طغیان کند. در این مواقع بی تفاوت باشید و از جواب دادن خودداری کنید.(1)

4. از یادآوری اشتباهات گذشته فرزند خود بپرهیزید. شنونده خوبی باشید و گوش کردن را تجربه کنید.

5. از بی اعتنایی و بی تفاوتی بپرهیزید؛ زیرا بی اعتنایی یکی از مخرّب ترین حالت های ارتباط است. باید با اشتباهات و خطاهای آنان به طور طبیعی برخورد نمود.

6. به آنان فرصت دهید تا ناراحتی خود را بروز دهند. قدرت تحمّل شنیدن پیام های آنها را در خود افزایش دهید.

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: «اتْرُک الْمِراء وَ انْ کنتَ مُحِقّاً؛(2) بگو مگو را ترک کن، هر چند حق با تو باشد».

7. با فرزندان خود وارد مباحثات بی سرانجام و پرتنش نشوید.

8. ایمان و اعتقادات مذهبی را طوری در فرزندان خود درونی کنید که آنان بدون مراقبت و نگهبانی شما بتوانند راه صحیح را انتخاب نمایند.

9. نسبت به ضعف ها و نقایص کار دختران در خانه گذشت داشته باشید و سخت گیر نباشید؛ زیرا مهم خشنودی آنان از کار خانه است، نه کار کامل و بی نقص.

10. آن چنان در تأیید و تکریم شخصیت یکدیگر به ویژه در برابر فرزندان از هم پیشی بگیرید که آنان با همه وجود به شما اعتماد داشته باشند. مادرانی که به جای تأیید تلاش های ارزشمند پدر، در خلوت خویش با دختر همواره زبان تکذیب و اعتراض گشوده، شخصیت پدر را در ذهن دختر تضعیف می کنند، نه تنها فرزند خود را در تعارض روانی قرار می دهند، بلکه غالباً به طور مستقیم و غیر مستقیم زمینه نگرش و بازخورد منفی را در وجود دختران خود نسبت به جنس مرد فراهم می آورند.

11. به دختران جوان خود آن چنان بینش و بصیرت بدهید که خود بتوانند خوب و بد را تشخیص دهند، نه این که فقط امر و نهی نمایید.

12. به مقدار توان و نیاز، پول تو جیبی به دختر خود بدهید و فرهنگ خرج کردن را نیز به او بیاموزید.

13. ضمن پذیرش شخصیت دختر خود، رفتار بدش را اصلاح کنید.

14. خوش بینی اصلی است در روابط خانوادگی و اجتماعی، امّا آن جا که قراین و شواهد، بیانگر نوعی بزهکاری است، دیگر جای خوش بینی نیست، ولی متأسّفانه بسیارند پدر و مادرانی که رفت و آمدها و رفتارهای مشکوک و گاهی آشکار دختران خود را با خوش بینی می نگرند و از خود حسّاسیت نشان نمی دهند.

15. همان طوری که نسبت به سلامت جسمی و مسائل مادّی دختر خود توجّه می کنید باید به مسائل معنوی و ارزشی او نیز توجّه داشته باشید.

16. به گونه ای با دختران خود رفتار نمایید که آنها بتوانند مسائل روحی و روانی و دیگر مسائل خود را با شما در میان بگذارند.

17. از تعداد کلمه «نه» در هنگام گفت و گو با دختر به قدر ممکن بکاهید، طوری نباشد که دختر پیش خود بگوید که من می دانم پاسخ مادر و پدرم همیشه منفی است؛ پس لزومی ندارد که مطلب خود را با آنان در میان بگذارم.

18. والدین باید دلایل محدودیت هایی که برای دختران خود ایجاد می کنند به نحو احسن بیان کنند وگرنه باید منتظر روزی باشند که بدون دلیل پاسخ منفی بشنوند.

19. از شوخی های زننده و الفاظ زشت و مطالبی که نباید در حضور فرزندان مطرح شود، خودداری کنید.

20. به دختر خود بفهمانید که زن بودن، همسر بودن و مادر بودن تا چه اندازه باارزش است.

21. اجازه ندهید دخترتان با لباس های نامناسب در برابر نامحرمان ظاهر شوند.

22. در برابر فرزندان با آن چه به دین و ارزش های دینی مربوط می شود، حالت انفعالی به خود نگیرید.

مناسب است مادر دختر خود را برای نماز صبح بیدار کند به طوری که پدر زمان عادت دختر خود را متوجّه نشود؛ زیرا دختر خجالت می کشد.

23. در انتظارات خود از فرزندان استواری و همسویی نشان دهید.

24. با دختر خود با احترام برخورد کنید و خوب صدا بزنید.

25. در برابر خطا و لغزش های فرزندان به شیوه تغافل عمل کنید و ضمن هوشیاری کامل در برابر اعمال و اخلاق آنها برخوردی عاقلانه و منطقی داشته باشید.

26. در شیوه های تربیتی به روز باشید، نه سنّتی و ناآگاه از زمان. باید تربیت دختر براساس شرایط و نیازهای زمان باشد، امّا نه به قیمت فراموش کردن سنن مذهبی و ملّی.

27. با فرزندان خود ارتباط سالم داشته باشید. ارتباط سالم ارتباطی است که دو طرفه و بر اساس احترام متقابل در فضایی مناسب به طوری که برای یکدیگر ارزش قائل شوند و به نظرات یکدیگر اهمیت دهند.

28. گاهی خود را به جای جوانان بگذارید و بر جوانی خویش مروری داشته باشید.

29. در فرصت های مناسب با دختران خود به همدلی و همزبانی اقدام کرده و بر دنیای درون آنها راه یابید و اعتماد آنان را به خود جلب نمایید.

30. با ترتیب دادن شورای خانواده، فرزندان خود را در بحث و گفت و گو در خصوص مسائل آنان دعوت و ترغیب کرده تا از فشارهای متراکم روانی آنان کاسته شود.(3)

-------

پی نوشت ها:

1. والدين و فرزندان، دكتر رود سون، نشر دستان، ص 127.

2. كافى، ج 2، ص 144.

3. رفتار والدین با دختران جوان، ص 104، محمود اکبری.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر