روز تولد، روز مرگ و روز برانگیخته شدن وحشتناكترين دوران زندگى انسان است.

وحشتناكترين دوران زندگى انسان در حدیث امام رضا علیه السلام

وحشتناكترين دوران زندگى انسان در حدیث امام رضا علیه السلام

چون حضرت يحيى علیه السلام جامع صفات برجسته و افتخارات بزرگ بود خداوند در آیه 15 سوره مریم می فرماید: «درود ما بر او به هنگام ولادتش، و درود ما بر او به هنگامى كه مرگش، و درود بر او در آن روز كه زنده و برانگيخته خواهد شد»(وَ سَلامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَ يَوْمَ يَمُوتُ وَ يَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا).

در تاريخ زندگى انسان و انتقال او از عالمى به عالم ديگر سه روز سخت وجود دارد: 1. روز گام نهادن به اين دنيا. 2. روز مرگ و انتقال به جهان برزخ. 3. و روز برانگيخته شدن در جهان ديگر.

و از آنجا كه اين سه روز طبيعتا با بحران هايى روبرو است خداوند سلامت و عافيت خود را شامل حال بندگان خاصش قرار مى ‏دهد و آن ها را در اين سه مرحله طوفانى حمايت می کند.

در روايتى از امام رضا علیه السلام مى ‏خوانيم: «وحشتناكترين دوران زندگى انسان سه مرحله است، آن روز كه متولد مى ‏شود و چشمش به دنيا مى ‏افتد، و آن روز كه مى ‏ميرد و آخرت و اهل آن را مى ‏بيند و آن روز كه برانگيخته مى ‏شود و احكام و قوانينى را مى‏ بيند كه در اين جهان حكمفرما نبود، خداوند سلامت را در اين سه مرحله شامل حال يحيى نمود و او را در برابر وحشت ها امنيت و آرامش داد و فرمود: «درود ما بر او به هنگام ولادتش، و درود ما بر او به هنگامى كه مرگش، و درود بر او در آن روز كه زنده و برانگيخته خواهد شد»(1).

علی کفشگر فرزقی

منبع:

تفسير نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج‏13، ص: 25

-----------

پی نوشت:

1. عيون أخبار الرضا عليه السلام، ج‏1، ص: 257


مطالب مرتبط