ورزشکاران واقعی

بایسته های اخلاقی ورزشکاران واقعی

ورزشکاران واقعی

با شروع فصل تابستان و تعطیلی مدارس، خیلی از دانش آموزان برای پرکردن اوقات فراغت خود،به ورزش و کلاس های ورزشی روی می آورند. ورزش برای سلامت جسم و روان بسیار مفید است و باعث بهبود فعالیت های مغزی و در نتیجه بهبود فعالیت های درسی می شود. ورزش می تواند باعث تقویت ذهن نیز شود. با کمی دقت در محیط پیرامون تان به راحتی می توانید بفهمید کسانی که ورزش می کنند، دارای اعتماد به نفس بالاتر و نشاط بیشتری هستند.در این فرصت پیش رو به برخی از بایسته های اخلاقی ورزشکار واقعی می پردازیم.
جوانمردی و فتوت
جوانمردی و فتوت در فرهنگ ما ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد. و از اهمیت بالایی برخودار است. ورزش هدف نیست بلکه وسیله ای است، برای خدمت بهتر به خلق و خدا. از نظر اسلام قوی ترین فردکسی است که به هوای نفسانی خود غلبه کند و به هنگام خشم خود را کنترل کند و دیگران را عفو کند.جوانمردی و پهلوانی در فرهنگ ما شیعیان با نام امام علی علیه السلام گره خورده و بزرگ ترین الگوی ما، وجود مبارک امامان شیعه هستند. جوانمردی آمیخته با بخشش و گذشت است، و یک ورزشکار واقعی قبل از هرچیز، یک انسان خود ساخته و رئوف و اهل بخشش و مداراست و هیچ وقت به دنبال تلافی و انتقام نیست. سنت زیبای گلریزان، که مخصوصا میان ورزشکاران باستانی رواج دارد حکایت از ایثار و بخشندگی ورزشکاران واقعی دارد.
بردباری
شکیبایی ،خوشرویی ،حفظ آرامش بعد از حادثه و نگه داشتن زبان از گله و شکایت از دیگر ویژگی های پهلوانان است. یک ورزشکار، همان طور که برای آموختن مهارت های ورزشی به جسم خودش زحمت می دهد و تمرین های زیاد می کند، باید روحش را هم در برابر سختی و مشکلات مقاوم کند و آستانه تحمل و ظرفیت ش را بالا برد ،که با کوچک ترین تلنگری از کوره در نرود و کاسه و کوزه ها را در هم نشکند. سختی کشیدن و تمرینات سخت و مداوم ،باعث افزایش اراده و توان جسمی و روحی فرد می شود و فرد ورزشکار، را دارای اراده ای قوی برای مبارزه با مشکلات می کند. فرد ورزشکار علاوه بر جسمی قوی، دارای روحی بلند و پر قدرت است که هیچ وقت سر تعظیم در برابر شیطان فرود نمی آورد و با خواسته ها و هوس های نفسانی می جنگد و و جز رضایت الهی به دنبال چیز دیگری نیست.
همت بالا
فرد ورزشکار به دلیل تمرینات مداوم، از همتی بالا برخوردار است، و روحیه قوی دارد و بر هر کاری تواناست و تا اراده کند می تواند در هر برنامه ای موفق شود .

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر