ورزش در اسلام

ورزش یکی از تفریحات سالم است، ورزش هم در روح انسان تأثیر دارد و هم در جسم انسان. ورزش بدن انسان را سالم نگه داشته و آن را نیرومند می...

ورزش در اسلام

ورزش یکی از تفریحات سالم است، ورزش هم در روح انسان تأثیر دارد و هم در جسم انسان. ورزش بدن انسان را سالم نگه داشته و آن را نیرومند می سازد و اراده را در روح انسان تقویت می کند. به هر حال انسان زمانی می تواند زندگی بهتر و بندگی بهتری داشته باشد که از بدنی سالم برخوردار باشد. زندگی کردن، کار و تلاش و انجام دستورات خداوند نیاز به انرژی دارد و یکی از راه هایی که موجب داشتن انرژی می شود، ورزش کردن است. اسلام به برخی ورزش ها بیشتر اهمیت داده است و از آنها نام برده است، پیاده روی ، کشتی ، تیراندازی ، شنا و ... از جمله ورزش هایی هستند که اسلام صریحاً به آنها اشاره کرده است و آنها را جزو تفریحات سالم قرار داده است. همه می دانیم که ورزش یک تفریح بسیار سودمند است که در تقویت اعضای بدن و کمک به آرامش روانی انسان مؤثر است. اما متأسفانه در عصر حاضر به جای استفاده از ورزش در جهت آرامش انسان، در برخی موارد در جهت پریشانی اعصاب و روان استفاده می شود. از وقتی ورزش تبدیل به سیاست و صنعت شد، در کنار این تغییر و تبدیل یک سری فواید و مضرات هم قرار گرفت که در بسیاری از موارد ضررهای این سیاسی و صنعتی شدن بیش از نفع آن بوده است. امروزه فضای ورزش چگونه است؟ چقدر در خدمت رقابت مفید و در خدمت سلامت روح و بدن است؟ فضای استادیوم های ورزش فضای سالمی است؟ جسم و روح انسان در فضاهای ورزشی آرامش پیدا می کند یا آرامشش را از دست می دهد؟! چقدر صداقت و راستی در ورزش قرار دارد؟ و ... . به هر جهت ورزش مطلوب اسلام چیزی است در خدمت آرامش جسم و روح و هر ورزشی که خودش یا محیط اطرافش به آرامش جسم و روح ضربه بزند، مطلوب اسلام نیست. متأسفانه یکی از مواردی که امروزه زیاد دیده می شود استفاده از بازی های قمار به عنوان تفریح است، اسلام صریحاً این گونه موارد را جزو تفریحات ناپسند بر شمرده و مسلمانان را از انجام این کارها نهی کرده است.
امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: «وَ اعْلَمْ یرْحَمُکَ اللهُ أَنَّ اللهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَی قَدْ نَهَى عَنْ جَمِیعِ الْقِمَارِ وَ أَمَرَ الْعِبَادَ بِالاجْتِنَابِ مِنْهَا وَ سَمَّاهَا رِجْسا.»
خدا بندگانش را از همة قمارها نهی و به اجتناب از آنها امر کرده است، و قمارها را رجس و پلیدی نامیده است.

امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: خدا بندگانش را از همة قمارها نهی و به اجتناب از آنها امر کرده است، و قمارها را رجس و پلیدی نامیده است.


اساساً تفریح باید وسیله ای برای افزایش قوای روحی و جسمی انسان باشد و موجب نشاط روان و عاملی برای جلوگیری از گناه گردد. پس چگونه انسان ها برای جلوگیری از گناه، گناه دیگری را مرتکب می شوند؟ قرار است با تفریح انرژی بگیریم، برای بندگی خداوند! نمی شود به بهانة انرژی گرفتن برای بندگی خداوند خودمان را به گناه آلوده کنیم.
تفریح در اسلام هم جنبة سرگرمی دارد و هم عاملی است برای تأمین سلامتی جسمی، روانی، فردی و اجتماعی انسان، تفریح کردن با گناه هم موجب اختلالات روانی می شود و هم باعث ترویج فحشا و جنایات است. پس تفریح را انجام بدهیم، اما در حد و مرزی که اسلام قرار داده است.
مطالعه و تفکر از جمله تفریحاتی است که به رشد فکری و روحی انسان کمک می کند، لازم نیست حتماً کسی کتابی به دست بگیرد و در آن تفکر کند، ممکن است تفکر انسان در طبیعت باشد، در انسان های دیگر باشد، در یک فیلم یا اثر هنری باشد و ... . تفکر و مطالعه اگر با اشتیاق همراه باشد، لذت بخش خواهد بود. این طبیعت انسان است که وقتی چیز جدیدی می آموزد و یا مطلبی کشف می کند از این یاد گرفتن و کشف خود لذت می برد.
انسان اگر قدرت فکر و اندیشه را به کار بیندازد خواهد فهمید که تفریحات مدل غیر اسلامی نتیجة عکس داشته و به جای استراحت اعصاب و روان، ناراحتی پدید می آورد و به جای جلوگیری از گناه و فساد، به آنها می افزاید و اساساً خود تفریحات غیر اسلامی عاملی هستند در جهت افزایش جنایات و فساد اخلاقی.
قبول دارم برای خیلی ها تفریح کردن بر اساس اسلام سخت است، قبول دارم در فرهنگ ما تفریحات غیر اسلامی کمی جا باز کرده است و برخی ها به جای تفریح بر اساس اسلام تمایل به انجام تفریحات غیر اسلامی دارند، اما اگر هم در شروع عمل به تفریح بر اساس اسلام، انسان علاقه به این مدل تفریحات نداشته باشد با گذشت زمان و با تکرار و تمرین علاقه در او ایجاد خواهد شد. فقط کافی است کمی مدل اسلامی را تجربه کند تا به فواید آن بر جسم و روحش پی ببرد، زیرا تفریح و شادی واقعی در چیزهایی است که به بندگی انسان کمک کند و اسلام میزانش برای تفریح و شادی همین نکته است. در اسلام همه چیز در خدمت زندگی بهتر و بندگی کردن است، همه چیز.

منبع: کتاب از جنس خاک، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی


-------------------------------
پی نوشت ها:
1. حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند: در بامداد و عصر که هوا خنک است راه پیمایی کن. (نهج البلاغه، ص 372)
2. امام صادق (علیه السلام) به نقل از پدران بزرگوارشان می فرمایند: شبی پیامبر (صلی الله علیه و آله) به خانة فاطمه (سلام الله علیها) وارد شد. امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) نیز (که در سنین کودکی بودند) همراه ایشان بودند. آن حضرت خطاب به آن دو فرمود: بلند شوید و با یکدیگر کشتی بگیرید. (بحارالانوار، ج100، ص 189)
3. امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) مسابقة اسب دوانی ترتیب داد و جوایز آن را از مال خویش پرداخت نمود. (وسائل الشیعه، ج 19، ص 255)
4. پیامبر (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: بهترین سرگرمی برای انسان مؤمن، شنا است. (نهج الفصاحه، حدیث شماره 1527)
5. مستدرک الوسائل، ج 13، ص 118.
6. امام علی (علیه السلام) می فرمایند: با مطالب حکیمانة نوین و شگفت، جان های خود را نشاط دهید؛ زیرا روان هم مانند بدن خسته می شود. (اصول کافی، ج 1، ص 48)

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر