از آن جا که هستید هجرت کنید تا رزقتان نیز به سوی شما هجرت کند

وقتی در غربت کار می کنید، محبوب خدا هستید!

وقتی در غربت کار می کنید، محبوب خدا هستید!

به طور طبیعی همه ترجیح می دهند، کسب و درآمدشان را در همان شهری دنبال کنند که به آن تعلق دارند و برای کار مجبور به مهاجرت یا مسافرت های پی در پی نباشند؛ البته عیبی هم ندارد و اگر چنین شرایطی دست دهد باید آن را غنیمت شمرد و خدا را هم شکر کرد؛ حتی برخی روایات اسلامی آن را از فرصت ها و نعمت های بزرگ زندگی دانسته اند.[1] اما این همه قصه نیست. روزی ممکن است در بر این پایه نچرخد و به چنگ آوردن روزی به مقداری سیر و سیاحت نیاز داشته باشد، اگر به کلی مستلزم ترک وطن نباشد و انسان را به دیار غربت نفرستد! درباره کسب و کار در خارج از وطن سه نکته مهم وجود دارد:

اول: این که باید در این باره به اندازه کافی انعطاف پذیر بود و اگر لازم است، رنج این سفر را بر خود هموار کرد. چه بسا آن رزقی که برای انسان مقدر شده، در همین مسیر قرار داشته باشد و اگر بی دلیل از آن چشم بپوشید، از مسیر دیگری به شما نرسد. به همین دلیل در برخی روایات توصیه شده است از آن جا که هستید هجرت کنید تا رزقتان نیز به سوی شما هجرت کند.[2] البته تصمیم گیری در این باره باید با توجه به همه جوانب صورت بگیرد و نسبت سود و زیان و فرصت ها و خطرهای احتمالی ملاحظه و محاسبه شود.

از آن جا که هستید هجرت کنید تا رزقتان نیز به سوی شما هجرت کند

5ee88ad9dd6f9.jpg

دوم: این که اگر برای کار مجبور به مسافرت شده اید، آن را با جان و دل بپذیرید. اگر مشتاق هستید که بشارتی از فرمایشات اهل بیت (ع) را در این مورد بشنوید، شاید این روایت امام صادق (ع) برایتان جالب باشد که «خداوند بلندمرتبه، این را که بنده اش به خاطر طلب روزی و کسب درآمد، غربت را تحمل می کند، دوست دارد.»[3]

اشکالی ندارد که برای بهبود شرایط (مثلاً انتقالی گرفتن یک کارمند) به فکر باشید اما تا قبل از آن که به شرایط دلخواه برسید، از شرایط فعلی خود، نهایت بهره را ببرید و روحیه شادمانی و سپاس را از دست ندهید. در کنار سختی هایی که در این مسیر دارید، بدون شک گشایش هایی وجود خواهد داشت و از آن مهم تر این که وقتی در غربت کار می کنید، محبوب خدا هستید!

سوم: باید به کسانی گوشزد نمود که درباره مرغ همسایه دچار سوء تفاهم شده اند و از روی بی اطلاعی مهاجرت را تنها مسیر برای پیدا کردن کار تصور می کنند. برای مثال بر خلاف آن چه بسیاری از مهاجران به کشورهای توسعه یافته می پنداشته اند، شرایط کار برای آن ها، اگر دشوارتر نشده باشد، تفاوتی نداشته است. پس بی گدار هم نباید به آب زد!

منبع: نشریه خانه خوبان (87)، محمد حسین شیخ شعاعی


پی نوشت ها:

[1]. من لایحضره الفقیه، ج3، ص164.

[2].همان، ص157.

[3]. همان، ص156.


مطالب مرتبط