وقف، بهترین پشتوانه و سرمایه

صدقه و وقف دو ذخیره برای آخرت هستند، پس اموالتان را برای آن روز وانهید.

وقف، بهترین پشتوانه و سرمایه

حضرت علی (ع) فرمودند: صدقه و وقف دو ذخیره برای آخرت هستند، پس اموالتان را برای آن روز وانهید.[1]

هر انسانی سه دوره زمانی در اختیار دارد: گذشته، اکنون و آینده.. از این سه مقطع، گذشته که از بین رفته است، زمان حال نیز از دست ما می گریزد، ولی زمان آینده زمانی است که حتماً به سراغ ما خواهد آمد و نمی توان آن را نادیده گرفت. ما در همین دنیا نیز فرداهایی داریم که با اینکه یقین به فرا رسیدن آن نداریم، ولی برای آن برنامه ریزی می کنیم؛ مثلاً در نظام اداری تمام حقوق کارمند را به او نمی دهند، بلکه بخشی از حقوق هر کارمندی را برای دوران بازنشستگی کنار می گذارند تا ذخیره ای برای دوران بازنشستگی او باشد و چون کارمند چنین آینده ای را حداقل احتمال می دهد، اعتراضی نمی کند. همین طور در انواع بیمه نامه ها، بیمه عمر و تأمین اجتماعی و مانند آن، چنین عمل مشابهی از جانب انسان های عاقل و دوراندیش انجام می پذیرد.

قیامت نیز از فرداهایی است که نمی توان نسبت به آن بی تفاوت شد، به ویژه که قیامت از فرداهایی است که بدون شک برای همگان پیش خواهد آمد، پس بر هر انسان عاقل و آینده نگری لازم است که بیشتر از فرداهای احتمالی دنیا به آن بیندیشد و برای آن روز، خودش را آماده کند. به گفته امیرمؤمنان علی (ع) کسی که به یاد رفتن از دنیا به آخرت است با شتاب به سوی خیرات پیش می رود.[2] چون نمی داند چه لحظه ای مرگ، او را با خود خواهد برد.

کسی که به یاد رفتن از دنیا به آخرت است با شتاب به سوی خیرات پیش می رود

برتری سیستم اقتصادی اسلام بر سیستم های اقتصادی بشری این است که اسلام، هم نیازمندی های دنیوی انسان را در نظر می گیرد و هم نیازمندی های ابدی انسان را، هم فرد را می بیند و هم اجتماع را، هم نسل کنونی را می بیند و هم نسل های بعدی را، هم توسعه مادی زندگی را و هم توسعه معنوی زندگی را. سیستم پیشنهادی وقف در اسلام تمام این جهات را به زیبایی پیشنهاد می دهد.

5dfb2237e1b0a.jpg

بر اساس آموزه های اسلامی، آنچه انسان در راه خدا به عنوان وقف و مانند آن هزینه می کند نه تنها از دست نمی رود، بلکه برای انسان باقی می ماند و در واقع آن بخشی از اموال، مال واقعی انسان به حساب می آید که یا در دنیا برای تأمین نیازمندی های خود و خانواده اش هزینه کرده است و یا در راه خداوند از طریق وقف و صدقه و مانند آن به مصرف تأمین نیازمندی های اجتماعی رسانده است.

و شاید به همین خاطر است که کسانی که اهل انفاق نبوده اند در بدو ورود به آخرت به هنگام فرارسیدن مرگ شان تقاضای بازگشت به دنیا می کنند تا اموالشان را در راه خدا انفاق کرده و اهل صدقه و وقف و مانند آن باشند[3] و از آن در راه تأمین نیازمندی های آخرتی خود مدد گیرند. تقاضایی که هرگز برآورده نشده و این افراد حسرت به دل، وارد عالم برزخی می شوند[4] و در قیامت نیز افسوس می خورند که ای کاش برای آخرت خود چیزی از پیش می فرستادند.[5] وقف بهترین پشتوانه و سرمایه برای وقف کننده به حساب می آید.[6]

منبع: کتاب وقف از منظر آیات و روایات، علی اکبر تقی زاده


پی نوشت ها:

[1] . دعائم الاسلام، ج2، ص340.

[2] . نهج البلاغه، ص273، حکمت31.

[3] . منافقون، 10.

[4] . منافقون، 11.

[5] . فجر، 23.

[6] . مریم، 76.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر