ونزوئلا، مدل جدید براندازی

آمریکا مدل جدیدی از براندازی را در ونزوئلا در بوته آزمایش قرار داده و اگر با موفقیت روبرو شود در دیگر کشورها نیز از آن استفاده خواهد کرد.

ونزوئلا، مدل جدید براندازی

همه داستان از فروپاشی شوروی آغاز می شود، زمانی که #ایالات_متحده_آمریکا بدنبال این بود تا خود را مرکز عالم بنامد و به بیانی جهان تک قطبی را با ابرقدرتی خود به منصه ظهور برساند. اما در کمتر از یک دهه قدرت های دیگری همچون روسیه و چین بدنبال بازیابی قدرت خود در سطح بین الملل پرداختند. تا آنجا که بر اساس پیش بینی ها تا سال2025 چین قدرت اول اقتصادی دنیا خواهد بود و البته روسیه نیز با حضور جدی تر در مسائل نظام بین الملل جلوه قدرتمندتری از خود رابه نمایش گذاشته است. از سوی دیگر در غرب آسیا قلب انرژی دنیا نیز با شکل گیری انقلاب اسلامی و گسترش نفوذ آن در سطح منطقه ای و بین المللی عملا نظم نوین آمریکایی دچار چالش جدی شده و ایران و محور مقاومت بدنبال شکل دهی نظم جدیدی در منطقه هستند که البته تبعات آن همه دنیا راتحت تاثیر قرار خواهد داد.

این اتفاق از سال 2010 با شکل گیری بیداری اسلامی در خاورمیانه و پیوستن کشورهای ضد امپریالیستی و استکباری به ایران تشدید شد که نمونه آشکار این همکاری را در بحران سوریه می بینیم که با موفقیت #جبهه_مقاومت و شکست سیاست های آمریکا و متحدان منطقه آن در حال پایان است.

در طرف دیگر این ماجرا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا فردی است که برای پیشبرد اهداف خود نیازمند بحران سازی در هر کجای جهان است. وقتی سیاست های آمریکا در قبال کشورهایی همچون کره شمالی، اوکراین، سوریه و ... دچار چالش جدی شده و به شکست انجامیده است، این بار مدل جدیدی از بحران سازی و آشوب را در حوزه کشورهای آمریکای جنوبی کشور ونزوئلا دنبال می کند. این انتخاب نیز خود دارای دو علت است، ابتدا بای دانست ونزوئلا و کشورهای آمریکای جنوبی تا چندی پیش حیاط خلوت ایالات متحده محسوب می شد و حکومت های دست نشانده آمریکا در این کشورها حکومت را در دست داشتند. اما با پیروزی جریان های ضد امپریالیستی که نمونه آن پیروزی هوگو چاوز در ونزوئلا بود عملا آمریکای جنوبی به فضایی ضد آمریکایی تبدیل شد و نکته دیگر اینکه در چنین شرایطی حضور کشورهایی همچون روسیه، ایران و چین در این منطقه از جهان به شدت پررنگ گشت که این نیز خشم و نگرانی ایالات متحده را بدنبال داشته و دارد.

نکته قابل تامل دیگر هم، تحلیل هایی است که از شکست نشست ضد ایرانی ورشو در لهستان با مدیریت آمریکا حکایت دارد، حال با این تفاصیل نوک پیکان بحران سازی آمریکا این بار به سوی آمریکای جنوبی نشانه رفته است.

اکنون به نظر می رسد آمریکا با توجه به شرایط جدید سطح بین الملل وارد فاز جدیدی شده است. راهبرد(شورش سازی در کشورهای مخالف و به رسمیت شناختن نیروی خودی). با این برنامه ریزی جدید آمریکا هم بحران های جدیدی در جهان شکل خواهد گرفت و هم با به رسمیت شناختن مخالفان هر دولتی همچون گوایدو در ونزوئلا، احتمال تغییر حکومت ها به نفع منافع نامشروع ایالات متحده افزایش خواهد یافت. به نظر می رسد امروز ونزوئلا به آزمایشگاهی برای تست این مدل از بحران سازی های در میان کشورهای مخالف آمریکا تبدیل شده است و اگر آمریکا بتواند بازخورد مثبت و موثری از آن در ونزوئلا بگیرد، لین مدل را در دیگر کشورهای مخالف خود نیز به مرحله اجرا خواهد گذاشت.

آمریکا خود را در شرایطی مشاهده می کند که با نظم نوینی در #جهان روبروست و این شرایط مطلوب ایالات متحده و دیگر همپیمانان منطقه ای و بین المللی آن نیست و از همه ابزارها و توان خود برای تغییر این شرایط و شکل دهی جدید برای مناسبات بین المللی بهره می برد.
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر