ويژگي هاي پيشوايان معصوم در بیان امام رضا علیه السلام

اي اباالحسن! كلام متين و مستدل خود را ادامه بده و از علومي كه خداوند در وجود شما به وديعت نهاده ما را بهره مند گردان.

ويژگي هاي پيشوايان معصوم در بیان امام رضا علیه السلام

امام رضا علیه السلام در عرصه هاي مختلف علمي به مسئوليت سنگين تبليغ معارف اسلامي همت گماشته و به دفاع از انديشه هاي حيات بخش قرآن و اهل بيت علیهم السلام مي‌پرداخت. يكي از شيوه هاي آن گرامي پاسخ به پرسش هاي مختلف و مناظره با صاحبان انديشه بود. همچنان كه در مناظرات قبلي به اين نكته اشاره گرديد. حسن بن جهم مي گويد: در يكي از جلسات مناظره كه فقهاء بزرگ اسلامي، سران اديان آسماني، صاحبان انديشه، نظريه پردازان فرقه هاي مختلف فلسفي و كلامي حضور داشتند؛ يكي از دانشوران با امام رضا علیه السلام به گفتگو در موضوع امامت پرداخت كه در اينجا متن گفتگو را با هم مي خوانيم:

- اي پسر رسول خدا! مدعي امامت چگونه مي‌تواند ادعايش را ثابت كند؟

- به وسيله ي نص رسول خدا صلی الله علیه و آله و دلائل عقلي و شرعي.

- دلائل و نشانه ها كدام است؟

- علم امام (به حقايق اشياء و مسائلي كه ديگران ناتوانند) و به وسيله مستجاب شدن دعاي او.

- چگونه شما حوادث آينده را پيش بيني مي‌كنيد؟

- اين توسط عهدي است كه از رسول خدا صلی الله علیه و آله به ما رسيده است و آن صحيفه‌اي است كه علم گذشته حال و آينده در آن ثبت است و از نبي مكرم اسلام براي ما اهل بيت به يادگار مانده است.

- اطلاع شما از انديشه‌هاي سري و آنچه كه در دلهاي مردم مي‌گذرد چگونه است؟

- آيا شما نشنيده‌ايد كه پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله فرموده است: از هوشمندي و تيزبيني مومن مراقب باشيد كه او با نور خدا مي نگرد.

- بلي، اين سخن پيامبر صلی الله علیه و آله را شنيده ام.

- بر اساس اين سخن هر مومني به اندازه‌ي قدرت ايمان وافق ديدش و عمق بينش و دانش خود به هستي مي نگرد و مي فهمد. خداوند متعال، تمام آنچه كه در ديگران پراكنده است در وجود ما امامان معصوم علیهم السلام جمع كرده و تمام تيزهوشي و ايمان و بصيرت و بينش و فضائل و كمالات در ما خاندان وحي جمع شده است. خداوند در قرآن مي فرمايد: «إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِلْمُتَوَسِّمينَ»؛(1) در اين سرگذشت عبرت انگيز براي هوشياران و صاحبان بصيرت و فراست نشانه هائي است.

اول شخص متوسمين وجود مقدس رسول خدا صلی الله علیه و آله است بعد از آن بزرگوار، حضرت اميرالمومنين علي علیه السلام و بعد امام حسن و امام حسين علیه السلام بعد به ترتيب پيشوايان معصوم علیهم السلام از فرزندان امام حسين علیه السلام تا روز قيامت.

وقتي سخن امام رضا علیه السلام در اينجا تمام شد. مامون به امام علیه السلام گفت: اي اباالحسن! كلام متين و مستدل خود را ادامه بده و از علومي كه خداوند در وجود شما به وديعت نهاده ما را بهره مند گردان و در مورد ويژگي هاي امامان بيشتر توضيح داده و سخن بگو!

و امام اين گونه ادامه داد:

- خداوند بزرگ ما را با روح مقدس و پاك خود تائيد كرده كه آن روح از ملائكه نيست و به همراه كسي از گذشتگان نبوده است. آن روح بلند فقط با رسول خدا صلی الله علیه و آله و با امامان معصوم علیهم السلام همراه است. آن نيروي عظيم الهي پيشوايان معصوم علیهم السلام را در رسيدن به حقائق ياري مي كند و آن را موفق مي دارد آن روح عمودي از نور است كه بين ما و خداوند متعال ارتباط برقرار مي سازد.

منبع: کتاب ويژگيهاي امام رضا علیه السلام: خصائص الرضويه، عبدالكريم پاك نيا، ص 120-118.

---

پی نوشت ها:

1. حجر: 75.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر