ویژگی‌های اصلی پسران(2)

پسران پس از بالغ‌شدن، خصوصیاتی منحصربه‌فرد و متمایز با مادر و خواهر و حتی گاه پدر خود خواهند داشت. این خصوصیات برای نقش‌آفرینی‌ آن‌ها در مراحل مختلف زندگی‌شان مفید است:...

ویژگی‌های اصلی پسران(2)

پسران پس از بالغ‌شدن، خصوصیاتی منحصربه‌فرد و متمایز با مادر و خواهر و حتی گاه پدر خود خواهند داشت. این خصوصیات برای نقش‌آفرینی‌ آن‌ها در مراحل مختلف زندگی‌شان مفید است:

رقابت و نبرد

پسران عاشق نبرد و رقابت هستند.پسران از شکست‌دادن دیگران احساس خوشایندی پیدا می‌کنند. آن‌ها با یکدیگر رقابت جسمانی و کلامی دارند1 و برخی از روابطشان بر پایۀ همین رقابت‌ها صورت می‌گیرد. رقابت برای پسرها نوعی رفتار سازنده است.2 آن‌ها به قهرمان‌شدن و تفکر دلاورانه میل دارند و این موجب انرژی و قدرت در آن‌ها می‌شود. در حدود شش‌سالگی حتی پسرانی که هرگز به تماشای تلویزیون ننشسته‌اند، مایل می‌شوند که شمشیر به دست بگیرند، کلاه‌خود بر سر بگذارند، بجنگند، کشتی بگیرند و سروصدای فراوان به پا کنند.3

فداکاری

فداکاری جزو اصول اولیۀ پسران است. زندگی اکثر پسران از طریق فداکاری به نهایتِ معنای خود می‌رسد.4آن‌ها هر لحظه آمادگی دارند خود را فدای اصولی کنند که به آن‌ها اعتقاد دارند؛ مانند حراست از خانه، حراست از مرزهای کشور یا حتی سرزمین‌های دور و حراست و دفاع از مقدساتی مانند حریم اهل‌بیت علیهم السلام. تاریخ پُر است از فداکاری‌های پسران نوجوان.

طبق آمار، هفتادوهشت‌هزار نوجوان مانند شهید فهمیده، در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، شهید شدند. کوچک‌ترین‌شان «محمدحسین ذوالفقاری» ۱2 ساله، تک‌تیرانداز بود. می‌گویند سلاحش هم‌اندازۀ خودش می‌شد. او در منطقۀ عملیاتی شوش در سال1360 شهید شد. او در قسمتی از وصیتنامه‌اش نوشته است: «ای دشمن! به من نگاه کن ببین که چگونه آزادانه به جنگ با کفار می‌روم و جانم را درراه اسلام و قرآن و خدا فدا می‌کنم... .»

شهید دیگر «مرحمت بالازاده» نوجوان 13ساله‌ای که به‌خاطر سن کمش به او اجازۀ شرکت در جبهه را نمی‌دادند. او در دیدار با رئیس‌جمهور می‌گوید: «بگویید دیگر روضۀ حضرت قاسم را نخوانند. چون او 13ساله بود که در کربلا جنگید و شهید شد؛ اما به من که 13ساله هستم، اجازۀ جنگیدن نمی‌دهند.» رئیس‌جمهور برایش نوشت: «مرحمت عزیز می‌تواند بدون محدودیت به منطقه اعزام شود. امضا: سیدعلی خامنه‌ای، رئیس‌جمهور». شهید مرحمت 3سال جنگید و 21اسفند1363 در عملیات بدر در جزیرۀ مجنون شهید شد.

قدرت سریع حل مسئله

مغز پسران آمادگی بیشتری برای حل مسائل دارد. این باعث آزادسازی انرژی زیادتری توسط آن‌ها می‌شود. البته همین درگیری ذهنی موجب می‌شود احساساتشان را دیر بروز دهند.5 به‌خاطر همین است که پسران در درس ریاضیات قوی‌تر هستند یا در رشته‌های مهندسی درخشش خاصی دارند. بیشتر پسران بدون کلاس رفتن به‌راحتی می‌توانند مشکلات کامپیوتری را رفع کنند و یا وسایل خانه را تعمیر نمایند.

پی نوشت ها:

1- مایکل گوریان، دنیای شگفت‌انگیز پسران، ترجمۀ سهیلا خسروی، ص۶۷.

2- مایکل گوریان، دنیای شگفت‌انگیز پسران، ترجمۀ سهیلا خسروی، ص۶۷.

3- استیو بیدالف، هنر پسرداری، ترجمۀ ملوک عزیززاده، ص۱۶.

4- مایکل گوریان، دنیای شگفت‌انگیز پسران، ترجمۀ سهیلا خسروی، ص۸۸.

5- مایکل گوریان، دنیای شگفت‌انگیز پسران، ترجمۀ سهیلا خسروی، ص۵۵.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر