ویژگی های اسباب بازی مناسب

والدین نباید برای اینکه خودشان وقت آزاد داشته باشند ، اطراف فرزندان شان را پر از اسباب بازی کنند تا آنها به هر نحوی مشغول باشند . هر چه اسباب بازی ساده تر ، ارزان تر و در دسترس تر باشد ، کودک بیشتر عمل خلاقانه با آن انجام می دهد .

ویژگی های اسباب بازی مناسب

اسباب بازی مفید و لازم برای کودک آن است که او را به فعالیت و جنب و جوش وا دارد و نیروها و استعدادهای نهفته وجود او را بیدار کرده و به کار اندازد . اما بعضی از اسباب بازی های لوکس و پر زرق و برق و گران قیمت ، نه تنها این خاصیت را ندارند ، بلکه روحیه مصرفی و تجمل گرایی را در کودک تقویت می کند .

خود کودک می تواند به وسیله کاغذ ، مقوا، قوطی چسب و امثال این ها ، اسباب بازی درست کند یا اسباب بازی های خریده شده را تکمیل نماید . گاهی استفاده از خورده چوب های نجاری و سنباده زدن آنها به دست کودک بهترین وسیله برای رشد هوش تجسم فضایی اوست .

از سوی دیگر ، وسایل ساده و محکم برای بازی بچه ها مناسب تر است .

نکته ای که در این جا قابل تامل است که با این کار از همان کودکی ، ما به دست خود کودکانمان را با لوکس گرایی آشنا می کنیم و آنها را به این مساله عادت می دهیم .

این عادت در زمینه هایی دیگر چون کفش و لباس و وسایل زندگی نیز به وجود می آید و هزینه های سنگینی را بر دوش اقتصاد خانواده تحمیل می کند . علاوه بر این اقتصاد جامعه نیز از این گونه روش های پرهزینه آسیب می بیند . به ویژه اگر توجه کنیم که این گونه وسایل گران قیمت غالبا از کشورهای صنعتی و به قیمت های گزاف وارد می شوند و نتیجه ای جز پر کردن جیب سرمایه داران خارجی و تضعیف توان اقتصاد ملی ما به دنبال ندارند .

همچنین وقتی کودکان به این روش خو می گیرند توقع دارند که در آینده نیز زندگی لوکس و اشرافی داشته باشند . اگر چنین امری میسر نشود و توقعات بی جا برآورده نگردد ، یا در زندگی خانوادگی آینده خود ناگزیر به صرفه جویی باشند ، احساس ناخشنودی و احیانا شکست می کنند و چه بسا مشکلات جدی برای آنها ایجاد شود که گاه به ناسازگاری می انجامد . این مطلب برای دختران از اهمیت بیشتری برخوردار است .

بررسی مشکلات و ناسازگاری های موجود در روابط زن و شوهر در خانواده ها نشان می دهد که بخش مهمی از این مشکلات ریشه مالی دارد که آن نیز غالبا ناشی از توقعات مهار نشده همسر است .

کودکان باید با رنج ها و مشکلات طبیعی زندگی آشنا شوند تا افرادی شکننده و رفاه زده و پرتوقع که آمادگی زندگی در جهان واقعیت را ندارند ، بار نیایند .

بنابراین بهترین وسایل بازی برای کودکان لزوما اسباب بازی های گران قیمت نبوده و چه بسا بعضی از اسباب بازی های مدرن اجازه تفکر خلاق را از کودک می گیرد پس بهترین وسایل بازی وسایلی هستند که شکل و اندازه از پیش تعیین شده ای ندارند و کودک خود می تواند به هر گونه که مایل باشد ، آنها را شکل دهد و آنچه را که به ذهن اش می رسد با آن بسازد .

موادی مانند خمیر مجسمه ، گل رس ، شن و ماسه ، نخ و مهره و کاغذ و قیچی و ... به علت ماهیت آزاد و انعطاف پذیرشان ، ضمن آن که را در کشف مطالب جدید یاری می دهد ، او را در زمینه تخلیه هیجان ها نیز کمک می کند . البته در میان اسباب بازی ها – که متاسفانه در کشور ما هنوز انواع متناسب با فرهنگ ایرانی مورد توجه نبوده و فقط اسباب بازی های خارجی بازار را اشباع کرده اند – عروسک و حیوانات جای خاصی دارد که به زندگی واقعی نزدیک تر بوده و می تواند " نیاز به بیان خویشتن" را در روابط کودک و عروسک جلوه گر کند .

بسیاری از پدران و مادران دیده اند که فرزند آنها دقایقی را با عروسک خود خلوت می کند و در نقش مادر ، معلم ، پزشک ، خواهر ، آدم بد ، آدم خوب و ... با او سخن می گوید ، او را تشویق یا تنبیه می کند ، آموزش می دهد وهمه این ارتباطات با عروسک ، هم افزایش دهنده توانایی و خویشتن پنداری مثبت در کودک و هم کاهش دهنده ترس ها و حسادت ها و کینه های او می شود .

فکر نکنید بچه ها اسباب بازی های گران قیمت را دوست دارند ، بلکه وسیله بازی برای آنها می تواند یک قاشق و یا یک قابلمه و یا یک کاسه باشد . والدین نباید برای اینکه خودشان وقت آزاد داشته باشند ، اطراف فرزندان شان را پر از اسباب بازی کنند تا آنها به هر نحوی مشغول باشند . هر چه اسباب بازی ساده تر ، ارزان تر و در دسترس تر باشد ، کودک بیشتر عمل خلاقانه با آن انجام می دهد .

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر