والدین نباید برای اینکه خودشان وقت آزاد داشته باشند ، اطراف فرزندان شان را پر از اسباب بازی کنند تا آنها به هر نحوی مشغول باشند . هر چه اسباب بازی ساده تر ، ارزان تر و در دسترس تر باشد ، کودک بیشتر عمل خلاقانه با آن انجام می دهد .

ویژگی های اسباب بازی مناسب (2)

ویژگی های اسباب بازی مناسب (2)

اسباب بازی مفید و لازم برای کودک آن است که او را به فعالیت و جنب و جوش وا دارد و نیروها و استعدادهای نهفته وجود او را بیدار کرده و به کار اندازد . اما بعضی از اسباب بازی های لوکس و پر زرق و برق و گران قیمت ، نه تنها این خاصیت را ندارند ، بلکه روحیه مصرفی و تجمل گرایی را در کودک تقویت می کند .

خود کودک می تواند به وسیله کاغذ ، مقوا، قوطی چسب و امثال این ها ، اسباب بازی درست کند یا اسباب بازی های خریده شده را تکمیل نماید . گاهی استفاده از خورده چوب های نجاری و سنباده زدن آنها به دست کودک بهترین وسیله برای رشد هوش تجسم فضایی اوست .

از سوی دیگر ، وسایل ساده و محکم برای بازی بچه ها مناسب تر است .

نکته ای که در این جا قابل تامل است که با این کار از همان کودکی ، ما به دست خود کودکانمان را با لوکس گرایی آشنا می کنیم و آنها را به این مساله عادت می دهیم .

این عادت در زمینه هایی دیگر چون کفش و لباس و وسایل زندگی نیز به وجود می آید و هزینه های سنگینی را بر دوش اقتصاد خانواده تحمیل می کند . علاوه بر این اقتصاد جامعه نیز از این گونه روش های پرهزینه آسیب می بیند . به ویژه اگر توجه کنیم که این گونه وسایل گران قیمت غالبا از کشورهای صنعتی و به قیمت های گزاف وارد می شوند و نتیجه ای جز پر کردن جیب سرمایه داران خارجی و تضعیف توان اقتصاد ملی ما به دنبال ندارند .

همچنین وقتی کودکان به این روش خو می گیرند توقع دارند که در آینده نیز زندگی لوکس و اشرافی داشته باشند . اگر چنین امری میسر نشود و توقعات بی جا برآورده نگردد ، یا در زندگی خانوادگی آینده خود ناگزیر به صرفه جویی باشند ، احساس ناخشنودی و احیانا شکست می کنند و چه بسا مشکلات جدی برای آنها ایجاد شود که گاه به ناسازگاری می انجامد . این مطلب برای دختران از اهمیت بیشتری برخوردار است .

بررسی مشکلات و ناسازگاری های موجود در روابط زن و شوهر در خانواده ها نشان می دهد که بخش مهمی از این مشکلات ریشه مالی دارد که آن نیز غالبا ناشی از توقعات مهار نشده همسر است .

کودکان باید با رنج ها و مشکلات طبیعی زندگی آشنا شوند تا افرادی شکننده و رفاه زده و پرتوقع که آمادگی زندگی در جهان واقعیت را ندارند ، بار نیایند .

بنابراین بهترین وسایل بازی برای کودکان لزوما اسباب بازی های گران قیمت نبوده و چه بسا بعضی از اسباب بازی های مدرن اجازه تفکر خلاق را از کودک می گیرد پس بهترین وسایل بازی وسایلی هستند که شکل و اندازه از پیش تعیین شده ای ندارند و کودک خود می تواند به هر گونه که مایل باشد ، آنها را شکل دهد و آنچه را که به ذهن اش می رسد با آن بسازد .

موادی مانند خمیر مجسمه ، گل رس ، شن و ماسه ، نخ و مهره و کاغذ و قیچی و ... به علت ماهیت آزاد و انعطاف پذیرشان ، ضمن آن که را در کشف مطالب جدید یاری می دهد ، او را در زمینه تخلیه هیجان ها نیز کمک می کند . البته در میان اسباب بازی ها – که متاسفانه در کشور ما هنوز انواع متناسب با فرهنگ ایرانی مورد توجه نبوده و فقط اسباب بازی های خارجی بازار را اشباع کرده اند – عروسک و حیوانات جای خاصی دارد که به زندگی واقعی نزدیک تر بوده و می تواند " نیاز به بیان خویشتن" را در روابط کودک و عروسک جلوه گر کند .

بسیاری از پدران و مادران دیده اند که فرزند آنها دقایقی را با عروسک خود خلوت می کند و در نقش مادر ، معلم ، پزشک ، خواهر ، آدم بد ، آدم خوب و ... با او سخن می گوید ، او را تشویق یا تنبیه می کند ، آموزش می دهد وهمه این ارتباطات با عروسک ، هم افزایش دهنده توانایی و خویشتن پنداری مثبت در کودک و هم کاهش دهنده ترس ها و حسادت ها و کینه های او می شود .

فکر نکنید بچه ها اسباب بازی های گران قیمت را دوست دارند ، بلکه وسیله بازی برای آنها می تواند یک قاشق و یا یک قابلمه و یا یک کاسه باشد . والدین نباید برای اینکه خودشان وقت آزاد داشته باشند ، اطراف فرزندان شان را پر از اسباب بازی کنند تا آنها به هر نحوی مشغول باشند . هر چه اسباب بازی ساده تر ، ارزان تر و در دسترس تر باشد ، کودک بیشتر عمل خلاقانه با آن انجام می دهد .


مطالب مرتبط