ویژگی‌ های امام در حدیث امام رضا علیه السلام

امام نشانه‌ ها و ویژگی‌ هایی دارد. از همۀ مردم داناتر، حکیم ‌تر، با تقواتر، بردبارتر، دلیرتر، باسخاوت ‌تر و عابدتر است...

ویژگی‌ های امام در حدیث امام رضا علیه السلام

امام رضا علیه السلام فرمودند: «امام نشانه‌ ها و ویژگی‌ هایی دارد. از همۀ مردم داناتر، حکیم ‌تر، با تقواتر، بردبارتر، دلیرتر، با سخاوت ‌تر و عابدتر است... . بوی او خوش ‌تر از رایحۀ مشک است. از همۀ مردم به خود آنان سزاوارتر و از پدران و مادران بر آنان مهربان ‌تر و مشفق ‌تر است. از همه بیشتر در برابر خداوند فروتنی پیشه می ‌کند و به فرمان او سر می ‌نهد و از نهی ‌اش می ‌پرهیزد. دعایش مستجاب است، چندان‌که اگر دعا کند که صخره ‌ای به دو نیم شود، می ‌شود. سلاح و شمشیر رسول خدا صلی الله علیه و آله ذوالفقار نزد اوست. نزد او نوشته ‌ای‌ است که نام شیعیان اهل ‌بیت علیهم السلام تا قیامت در آن آمده است و نوشته ‌ای دارد که نام دشمنان ایشان تا قیامت در آن ذکر شده است؛ «جامعه» نیز نزد اوست و آن نوشته ‌ای‌ است به ‌طول هفتاد ذراع، شامل تمام آنچه بنی‌ آدم به آن نیازمندند؛ همچنین جفر اکبر و جفر اصغر که از پوست بز و پوست قوچ است و همۀ علوم و معارف حتی مجازات یک خراش و زدن یک یا نیم یا ثلث تازیانه در آن ثبت شده است و مصحف فاطمۀ زهرا علیها سلام نیز نزد اوست.»

در روایتی دیگر فرمودند: «امام تأیید شده به روح ‌القدس است. بین او و خداوند ستونی از نور وجود دارد که اعمال بندگان را در آن می ‌بیند و به هرچه نیاز داشته باشد، به وسیله ‌ای بر آن آگاه می ‌شود. خداوند گاه آن عمود نور را می‌ گستراند و [امام آنچه را باید] می ‌داند و گاه آن عمود به هم می ‌آید و [آنچه را لازم نیست] نمی ‌داند.»

اباصلت هروی گوید: امام‌ رضا علیه السلام با هرکسی با زبان خاص خودش سخن می ‌گفتند. ایشان در سخن‌ گفتن به زبان ‌های گوناگون، شیواترین [بیان را داشتند] و داناترین انسان ‌ها بودند. روزی به ایشان عرض کردم: «ای فرزند رسول ‌الله صلی الله علیه و آله، من از آشنایی شما به این زبان ‌های گوناگون در شگفتم.»

امام علیه السلام فرمودند: «ای اباصلت، من حجت خدا بر مردمانم و این‌ گونه نیست که خداوند کسی را حجت بر مردمی قرار دهد که زبان ایشان را نمی‌ داند. آیا این سخن امیرمؤمنان علیه السلام به تو نرسیده است که فرموند: «فصل ‌الخطاب به ما داده شده است»؟ آیا فصل‌ الخطاب چیزی جز آشنایی به زبان ‌های گوناگون است؟»

علی کفشگر فرزقی

منبع:

چشمۀ حکمت رضوی، گزیدۀ کتاب عیون اخبارالرضا علیه السلام، محمدباقر پورامینی، ص115

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر