پاداشی که در انتظار منتظران است...

بهترین شیوه ای که مؤمن در روزگار غیبت می تواند انتخاب کند چه شیوه ای است؟

پاداشی که در انتظار منتظران است...

در این دنیا هیچ عملی بلکه هیچ نیتی برای انجام عملی، بدون جزا نخواهد بود. از فضل و رحمت خداوند این است که جزای هر کس را در قبال اعمال و نیاتش به او بازگرداند به همین دلیل خداوند برای شیعیانی که در دوره سیاه غیبت به نور ایمان هدایت شده و تمامی سختی های این دوره را تحمل کرده اند، پاداش های درخور خواهد داد.

در این نوشتار کوتاه به ذکر چند روایت ارزشمند از ائمه دین (ع) در این باره می پردازیم.

در روایتی فضل بن شاذان، با اسنادش از جابر و او از امام باقر (ع) روایت کرده که فرمود: «یَأْتِى عَلَى النّاسِ زَمانٌ یَغِیبُ عَنْهُمْ اِمامُهُمْ فَیاطُوبى لِلثّابِتِینَ عَلى اَمْرِنا فِى ذلِكَ الزَّمانِ اِنَّ اَدْنى ما یَكُونُ لَهُمْ مِنَ الثّوابِ اَنْ یُنادِیَهُمُ الْبارِى‏ءُ عَزَّ وَ جَلَّ عِبادِى آمَنْتُمْ بِسِرّى وَ صَدَّقْتُمْ بِغَیْبى فَأَبْشِرُوا بِحُسْنِ الثَّوابِ مِنّى..»:[1]

برای مردم زمانی فرا می رسد که امامشان از آنها ناپدید می شود، خوشا به حال آنان که در آن زمان در امر ما ثابت و پا برجا باشند، کمترین پاداشی که آنها دارند، این است که خداوند متعال آنها را ندا می کند و می فرماید: ای بندگان من و ای کنیزان من! شما به راز نهفته من ایمان آوردید و غیب پوشیده مرا تصدیق کردید، پس بشارت باد بر شما با پاداشی نیکو از من، شما بنده حقیقی و کنیز واقعی من هستید. من فقط از شما می پذیرم، فقط شما را مورد عفو و مغفرت خود قرار می دهم، من به خاطر شما باران می فرستم و به جهت شما بلا را از بندگان دفع می کنم، اگر شما نبودید بر آنها عذاب می فرستادم.»

کسی که منتظر امر ما باشد و بر آنچه در این راه از آزار و ترس و وحشت می بیند صبر کند، فردا (روز رستاخیز) در جرگه ما خواهد بود.

جابر می گوید: عرض کردم ای پسر پیامبر! بهترین شیوه ای که مؤمن در آن روزگار می تواند انتخاب کند چه شیوه ای است؟ فرمود: «حفظ اللسان و لزوم البيت»؛[2] مواظبت بر زبان و در خانه نشستن.

5bcddec53ea31.jpg

شیخ صدوق نیز این حدیث را با سند دیگری به همین تعبیر از امام باقر (ع) روایت کرده است.[3]

امام جعفر صادق (ع) فرمودند: «مَنْ سُرَّ أَنْ يَكُونَ مِنْ أَصْحَابِ الْقَائِمِ فَلْيَنْتَظِرْ ، وَ لْيَعْمَلْ بِالْوَرَعِ وَ مَحَاسِنِ الْأَخْلَاقِ وَ هُوَ مُنْتَظِرٌ ، فَإِنْ مَاتَ وَ قَامَ الْقَائِمُ بَعْدَهُ كَانَ لَهُ مِنَ الْأَجْرِ مِثْلُ أَجْرِ مَنْ أَدْرَكَهُ ، فَجِدُّوا وَ انْتَظِرُوا ، هَنِيئاً لَكُمْ أَيَّتُهَا الْعِصَابَةُ الْمَرْحُومَةُ»[4] هر کس از اینکه جزء یاران حضرت قائم (ع) باشد، شاد و خوشحال شود، باید منتظر باشد و در حال انتظار، اهل ورع و عمل به نیکی های اخلاقی باشد. پس اگر (در چنین حالی) از دنیا برود و حضرت قائم (ع) پس از او ظهور فرمایند، پاداشی همچون پاداش کسانی که ایشان را درک کرده اند، خواهد داشت. پس (حال که چنین است) بکوشید و در انتظار باشید. گوارایتان باد ای گروه مورد رحمت قرار گرفته!»

امام جعفر صادق (ع) در روایتی دیگر فرمودند: «أَنَّ مَنِ انْتَظَرَ أَمْرَنَا وَ صَبَرَ عَلَی مَا یرَی مِنَ الْأَذَی وَ الْخَوْفِ هُوَ غَداً فِی زُمْرَتِنَا:[5] کسی که منتظر امر ما باشد و بر آنچه در این راه از آزار و ترس و وحشت می بیند صبر کند، فردا (روز رستاخیز) در جرگه ما خواهد بود.»

منبع: شیعه در عصر غیبت (چهل حدیث)، موسسه فرهنگی موعودپی نوشت ها:

[1] . كمال الدین، ج1، ص330.

[2] . کفایه المهتدی، برگ۵۴ و کشف الحق، ‌ص۱۶۱.

[3] . کمال الدین، ج۱، ص۳۳۰.

[4] . بحار الأنوار (الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار)،ج52، ص140.

[5] . روزگاررهایی، ج۱، صص۳۸۱-۳۸۲. کلینی محمدبن یعقوب؛ فروع الکافی، ج‏8، ص37.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر