پاداش تاجر و کاسبی که نماز اول وقت می خواند

چون وقت نماز رسد، کسانی که کسب خود را را برای خواندن نماز اول وقت رها کنند،اجرشان بالاتر از اجر کسی خواهد بود که مشغول کسب و کاری نیست و در وقت نماز به نماز می ایستد.

پاداش تاجر و کاسبی که نماز اول وقت می خواند

محیط بازار و رقابت در آن و دلبستگی به در آمد بیشتر موجب می شود انسان از نماز خود غافل شود و کسی که از نماز غافل شود امکان دارد حق و عدالت را فراموش کند. نماز یک بازدارندگی از حقکشی و ظلم است. که این موضوعبا اندک توجهی به نماز و اذکار آن روشن می شود. از این رو کاسب و تاجر در مسجد برتر از کسانی شمرده شده است که کسب و کاری ندارند و در نماز جماعت شرکت می کنند.

امام رضا علیه السلام می فرماید: «چون مشغول کسب باشی و وقت نماز برسد، نباید کار تجارت تو را از نماز باز دارد، که خداوند مردمی را توصیف کرده و چنین به ستایش آنان پرداخته است:«مردانی که تجارت و خرید و فروش آنان را از یاد خدا باز نمی دارد». و آنان مردمی بودند که کسب می کردند و چون وقت نماز می رسید، کسب خود را رها می کردند و به نماز می ایستادند؛ و اجر ایشان بالاتر از اجر کسی خواهد بود که مشغول کسب و کاری نیست و در وقت نماز به نماز می ایستد...(بحارالانوار / 100)

با توجه به جاذبه فروش و سود شیرین آن، شیطان انسان ها را وسوسه می کند و سود بیشتری را در برابر آنان زینت می دهد تا از نماز اول وقت غافل شوند. امام رضا علیه السلام به روایت از پیامبر صلی الله علیه و اله می فرمایند: «شیطان همواره از مؤمن بیمناک است مادام که نسبت به نماز های پنج گانه مواظبت می کند. و هرگاه آن ها را ضایع و تباه کرد شیطان بر او چیره گردد، و او را در گناهان بزرگ فرو افکند».(عیون اخبارالرضا2/28)

در حدیث دیگر امام رضا علیه السلام به روایت از پیامبر صلی الله علیه و آله می فرماید: نمازتان را ضایع نکنید، زیرا که هر کس نماز خود را تباه سازد، با قارون و هامان محشور گردد، و سزاوار است که خداوند او را با منافقان به دوزخ افکند. وای بر آن کس که بر انجام نماز خود و ادای سنت پیامبر خویش مواظبت نکند».(عیون اخبارالرضا2/ 31)

بازاریان عزیز باید توجه داشته باشند که زرق و برق های دنیا مایۀ خود فراموشی و خدا فراموشی است. تاثیرگذارترین خدا باوری ها و خودیادآوری در نماز آموزش داده می شود. از این رو نماز در بازارها که مرکز جولان شیطان است در اول وقت ارزش ویژه ای دارد. و کسانی که ادعای پیروی از امام رضا علیه السلام را دارند باید هدایت های رضوی را چراغ راه خویش قرار دهند تا سعادتمند شوند.

بازاریان عزیز به ویژه مشهدی ها که مجاور امام رضا علیه السلام هستند باید بیشتر به نماز اول وقت اهمیت دهند تا شهر مشهد الگویی برای دیگر شهرها در برپایی نماز اول وقت باشد.

یادداشت: علی کفشگر فرزقی

منبع: برگرفته از کتاب فرازهایی از سخنان امام رضا علیه السلام، محمد حکیمی، دفتر هشتم

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر